Kotonu (fr. Cotonou) – miasto w południowym Beninie, w departamencie Littoral. Położone jest pomiędzy Zatoką Gwinejską na południu, a jeziorem Nokoué na północy, przy ujściu rzeki Ouémé. W spisie ludności z 11 maja 2013 roku liczyło 679 012 mieszkańców. Pod względem liczby ludności jest największym miastem kraju, jego głównym ośrodkiem gospodarczym i portem morskim. Kotonu jest także siedzibą parlamentu, ministerstw i Sądu Najwyższego Beninu.
Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczym kraju. Dominuje tu przemysł spożywczy (olejarnie, browar, przetwórnie owoców), włókienniczy, drzewny, cementowy oraz chemiczny. W Kotonu montowane są samochody i motocykle. Miasto posiada połączenie kolejowe ze stolicą kraju, Porto-Novo, a także ze środkową częścią państwa oraz z Togo i Nigerią. W Kotonu działa międzynarodowy port lotniczy. W 1970 roku w mieście założono uniwersytet. W Kotonu mieści się konsulat Rzeczypospolitej Polskiej.
Littoral – jeden z 12 departamentów Beninu. Zajmuje powierzchnię 79 km². W spisie ludności z 11 maja 2013 roku liczył 679 012 mieszkańców. Obejmuje obszar miasta Kotonu.
Miejscowość – w Polsce w ujęciu ustawowym jednostka osadnicza lub inny obszar zabudowany odróżniający się od innych miejscowości odrębną nazwą, a przy jednakowej nazwie, odmiennym określeniem ich rodzaju. Natomiast w celach statystycznych, przy ustalaniu wykazu nazw miejscowości oraz nazw ich cześci integralnych przyjęto, że terminem tym określa się każde skupisko ludności, niezależnie od liczby zabudowań i gęstości zabudowy i liczby ludności; przy czym miejscowość musi się odróżniać od innych skupisk (szczególnie sąsiednich) odrębną nazwą urzędową, a przy nazwie identycznej, odmiennym określeniem skupiska (np. wieś, kolonia, osada itp.).
Kotonu powstało w pierwszej połowie XIX wieku na miejscu osady rybackiej. Miasto stało się ośrodkiem nielegalnego handlu niewolnikami. W 1890 roku zostało zajęte przez Francuzów, którzy włączyli je w 1894 roku w skład kolonii Dahomej.
Liczba mieszkańców
Źródło: http://archive.is/20130209123106/http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&des=wg&geo=-35&srt=pnan&col=abcdefghinoq&msz=1500&pt=c&va=&srt=pnan
Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Dahomej Francuski był kolonią , w ramach Francuskiej Afryki Zachodniej, w latach 1904-1958. Po II wojnie światowej Francuska IV Republika nadała Dahomejowi autonomię i przyznała członkostwo w Unii Francuskiej, tworze który miał zastąpić dawne imperium kolonialne. 11 Grudnia 1958 powstała V Republika, a w miejsce Unii Francuskiej powołano Wspólnotę Francuską. Dahomej, jako członek Wspólnoty Francuskiej, uzyskał własny rząd i 1 sierpnia 1960 pełną niepodległość. W 1975 roku państwo zmieniło nazwę na Benin.
W Kotonu siedzibę ma ASPAC FC, klub piłkarski, występujący w Moovligue 1.
Miasta partnerskie[ | edytuj kod]
Atlanta
Salvador
Tajpej
Żylina
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Oficjalna strona internetowa Kotonu

Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
Warto wiedzieć że... beta
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Zatoka Gwinejska (ang. Gulf of Guinea, fr. Golfe de Guinée) - rozległa, otwarta zatoka Oceanu Atlantyckiego u zachodniego wybrzeża Afryki, między przylądkami Palmas (Liberia) i Lopez (Gabon). W jej obrębie znajdują się 2 mniejsze zatoki drugorzędne: Zatoka Beninu i Bonny (Biafra).
Nokoué (fr. Lac Nokoué) – największe jezioro Beninu o wymiarach 11 na 20 km. Położone jest na północ od największego miasta kraju Kotonu i na wschód od drugiego największego Abomey-Calavi, w pobliżu oceanu. Przepływa przez nie jedna z odnóg rzeki Ouémé (druga dopływa do laguny Porto-Novo). Nad jeziorem znajdują się siedliska ptaków. Na nim znajduje się także nietypowa wioska Ganvie, zbudowana w całości na palach wbitych w dno jeziora.
Ouémé – rzeka w Beninie. Rzeka wypływa z pasma górskiego Atakora, w północno-zachodniej części kraju i płynie w kierunku południowym. W dolnym biegu Ouémé rozdziela się na dwie odnogi, które uchodzą do jeziora Nokoué oraz laguny Porto-Novo, skąd dalej trafiają do Zatoki Beninu.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.