• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kotlina Zakopiańska

  Przeczytaj także...
  Poroniec – potok, dopływ Białego Dunajca. Pochodzenie nazwy nie jest znane; może mieć jakiś związek z nazwą wsi Poronin, ale nawet nie wiadomo, czy najpierw nadano nazwę potokowi, czy wsi. Dawniej Porońcem nazywano także Suchą Wodę Gąsienicową oraz polanę Psią Trawkę, zaś Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej nazywano Doliną Porońca.Kotlina – rozległa, niezbyt mocno wydłużona, wklęsła forma terenu, ze wszystkich stron otoczona wzniesieniami. Może być w postaci zamkniętej (bezodpływowej) lub otwartej. Kotliny powstają na skutek ruchów górotwórczych (czyli orogenezy) lub w wyniku erozji.
  Wiatr halny – wiatr typu fenowego, wiejący w południowej Polsce, w Karpatach i Sudetach. Najgwałtowniejsze wiatry tego typu wieją na Podhalu, gdzie opadają ze szczytów Tatr. Jest to ciepły, suchy i porywisty wiatr, wiejący ku dolinom. Niekiedy przynosi znaczne zniszczenia: zrywa dachy, niszczy lasy (tworząc wiatrołomy). Może mieć wpływ na samopoczucie (bezsenność, bóle głowy itp.). Wiatr halny dociera m.in. do Krakowa oraz miast aglomeracji górnośląskiej.

  Kotlina Zakopiańskakotlina pomiędzy Tatrami a Pogórzem Gubałowskim, środkowa część Rowu Zakopiańskiego. Znajduje się na niej główna, centralna część miasta Zakopane, a jej dnem spływa rzeka Zakopianka, która po połączeniu się z potokiem Poroniec tworzy Biały Dunajec.

  Gubałówka (dawna nazwa: Antgua) – szczyt o wysokości 1126 m na Pogórzu Gubałowskim (Paśmie Gubałowskim). Wznosi się po północno-zachodniej stronie Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb, a po zachodniej sąsiaduje z Butorowskim Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki w dolinie potoku Bystrego położone jest Nowe Bystre.Inwersja temperatury (inwersja termiczna lub po prostu inwersja) to w meteorologii zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością.

  Kotlina Zakopiańska zbudowana jest z trzech położonych na różnych wysokościach żwirowych pokryw naniesionych z Tatr przez trzy zlodowacenia. Jej dno jest nierówne. Ma niekorzystny klimat spowodowany przez silne wiatry halne i zimowe inwersje temperatur. Warunki dla rolnictwa były tutaj bardzo ciężkie z powodu krótkiego sezonu wegetacyjnego, surowego klimatu i jałowych gleb. Jednak bliskość wysokich gór, doskonałe warunki do uprawiania turystyki letniej i narciarstwa spowodowały, że znajdujące się na niej Zakopane przekształciło się w jeden z największych w Polsce ośrodków turystyczno-sportowo-rekreacyjnych. Lasy mieszane, które jeszcze w XIV wieku całkowicie pokrywały Kotlinę Zakopiańską, zostały w wyniku działalności ludzi zamienione na pola uprawne i pastwiska. Jeszcze przed II wojną światową lasy stanowiły ok. 40% powierzchni Zakopanego. W roku 2004 lasy stanowiły już tylko ok. 12%, łąki kośne 40%, reszta to tereny zabudowane.

  Biały Dunajec – rzeka, prawy dopływ Dunajca. Powstaje na wysokości ok. 730 m n.p.m. w Poroninie z połączenia Zakopianki z Porońcem. Następnie Biały Dunajec spływa przez miejscowość Biały Dunajec, Szaflary i Nowy Targ, gdzie na wysokości około 577 m n.p.m. łączy się z Czarnym Dunajcem dając początek rzece Dunajec. Przed ujściem opływa rezerwat przyrody Bór na Czerwonem. Biały Dunajec powstaje więc w Rowie Podtatrzańskim, dolny zaś jego bieg i ujście znajdują się na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.Pogórze Gubałowskie – mikroregion, część Pogórza Spisko-Gubałowskiego pomiędzy rzekami Czarny Dunajec i Biały Dunajec Jest to pasmo wzniesień, od południa opadające do Rowu Podtatrzańskiego, od północy do Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Do Rowu Podtatrzańskiego Pogórze Gubałowskie opada dość stromo, tworząc dość ciągły pas wzniesień o równoleżnikowym przebiegu, zwany też Pasmem Gubałowskim. W kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się w nim

  Bibliografia[]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  Kotlina Zakopiańska i Tatry. Widok z Gubałówki


  Rów Zakopiański – część Rowu Podtatrzańskiego znajdująca się pomiędzy Tatrami a Pogórzem Gubałowskim. Zachodnią jego granicę tworzy Nędzowski Dział oddzielający go od Rowu Kościeliskiego. We wschodnim kierunku Rów Zakopiański ciągnie się przez Kotlinę Zakopiańską stanowiącą jego środkową część do miejsca połączenia Zakopianki z Porońcem. Na wschód od tego miejsca ciągnie się Rów Poroniński.Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zakopianka – rzeka w województwie małopolskim. Powstaje w Zakopanem na wysokości 802 m n.p.m. z połączenia Cichej Wody i Bystrej. Płynie przez Zakopane krętym korytem, w górnej części uregulowanym. W Poroninie na wysokości 735 m n.p.m. w miejscu o współrzędnych 49°20′16,0″N 20°00′05,8″E/49,337778 20,001611 łączy się z Porońcem, dając początek Białemu Dunajcowi. Największym dopływem jest prawobrzeżny Olczyski Potok.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.