Kotaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kotaka (小鷹, jap. „Sokół”) – unikatowy torpedowiec pełnomorski Marynarki Wojennej Imperium Japońskiego, wyprzedzający o prawie dekadę późniejsze okręty tego typu.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.

Zamówiony w 1885 w brytyjskiej stoczni Yarrow Shipbuilders „Sokół” został przetransportowany w częściach do Japonii gdzie budowę ukończono w stoczni w Yokosuka w 1888. W momencie wejścia do służby „Kotaka” była największym torpedowcem na świecie. Uzbrojona w cztery armaty 1-funtowe (37 mm) i o stosunkowo dużej żeglowności (w porównaniu z kilkudziesięciotonowymi torpedowcami) w czasie późniejszych manewrów udowodniła użyteczność tego typu okrętów do działań pełnomorskich. W późniejszym czasie marynarka japońska zamówiła szereg innych torpedowców typu francuskiego, ale były to znacznie mniejsze okręty i „Kotaka” pozostała jednostką jedyną w swoim typie.

Torpedowiec – klasa niewielkich lub średniej wielkości okrętów, przeznaczonych głównie do wykonywania ataków torpedowych na okręty nieprzyjaciela. Powstała pod koniec XIX wieku, kiedy to przypadł też szczyt popularności torpedowców. Zastąpione następnie przez inne klasy okrętów, były budowane i używane w mniejszych ilościach do okresu II wojny światowej.Niszczyciel (zwany wcześniej kontrtorpedowcem) – szybki, wielozadaniowy okręt średniej wielkości, przeznaczony do takich zadań, jak ochrona własnych jednostek, zwalczanie lotnictwa, okrętów podwodnych i innych jednostek wroga.

Okręt wziął udział w wojnie chińsko-japońskiej i rosyjsko japońskiej, wycofany z aktywnej służby w 1908 służył jako okręt szkoleniowy do 1 marca 1916. W 1917 na „Kotace” ponownie podniesiono banderę i okręt ostatecznie zakończył służbę w styczniu 1927.

W 1904 „Kotaka” został wyposażony w eksperymentalny węglowo-ropny system napędowy.

Yokosuka (jap. 横須賀市, Yokosuka-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, w regionie Kantō, na wyspie Honsiu.HMS Havock − brytyjski niszczyciel (w oryginalnej nomenklaturze Torpedo Boat Destroyer), pierwszy zaliczany do tej klasy okręt na świecie. Zbudowany w 1894 roku, stał się prototypem dla kolejnych podobnych jednostek Royal Navy. Przetrwał w służbie do 1911 roku, a rok później został sprzedany na złom.

Kotaka był okrętem wyprzedzającym swoją epokę, następny okręt tej klasy, o podobnej wielkości i z podobnymi osiągami powstał dopiero w 1893, był to angielski HMS „Havock” uważany powszechnie za pierwszego kontrtorpedowca. W stoczni Yarrow, w której zbudowano „Havocka”, a wcześniej zamówiono „Kotakę” panuje opinia, „że praktycznie rzecz biorąc koncepcja niszczyciela jako okrętu powstała w Japonii”.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Destructor” – hiszpański okręt także uważany za protoplastę niszczycieli
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. David Evans, Mark R. Peattie: Kaigun: strategy, tactics, and technology in the Imperial Japanese Navy, 1887-1941. Annapolis, Md.: Naval Institute Press, 1997. ISBN 0-87021-192-7.

    Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Christopher Howe: The origins of Japanese trade supremacy: development and technology in Asia from 1540 to the Pacific War. Chicago: University of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-35485-7.
  • Reklama