• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koszary Wołyńskie

  Przeczytaj także...
  Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (MHŻP) – muzeum znajdujące się w Śródmieściu Warszawy, na Muranowie. Jest jedyną polską instytucją kultury dokumentującą tysiącletnią historię Żydów w Polsce.Regiment Gwardii Pieszej Wielkiego Księstwa Litewskiego – oddział piechoty armii Wielkiego Księstwa Litewskiego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wchodzący w skład Gwardii Wielkiego Księstwa Litewskiego.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Pierwszy pomnik Bohaterów Getta i Koszary Wołyńskie
  Szkic architektoniczny fasady koszar sprzed 1823 roku
  Gazeta Warszawska. 1784, nr 52 "News" prasowy z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod koszary

  Koszary Wołyńskie (także: Koszary Artylerii Koronnej) – nieistniejący zabytek architektury wojskowej w Warszawie. Budynek stał przy ul. Zamenhoffa 19 na rogu z ul. Gęsią (pierwotnie nosił adres Dzika Nr 2317). Wybudowany w latach 1784-92 jako koszary Regimentu Artylerii Koronnej i Korpusu Inżynierów Koronnych, w okresie rozbiorów mieścił m.in. koszary Wołyńskiego Pułku Lejb-gwardii. Od połowy XIX wieku do 1939 mieścił więzienie wojskowe, a w czasie II wojny światowej siedzibę Judenratu warszawskiego getta. Wypalony budynek rozebrano w połowie lat 60., obecnie w jego miejscu stoi siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich.

  Stefan Kieniewicz (ur. 20 września 1907 w Dereszewiczach na Białorusi, zm. 2 maja 1992 w Konstancinie) – polski historyk i archiwista, badacz historii Polski XIX wieku. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego.Klasycyzm – w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko.

  Historia[]

  Budynek zaprojektował generał Stanisław Zawadzki, znany architekt doby klasycyzmu, autor projektu kilku innych warszawskich budowli o przeznaczeniu militarnym, m.in. Koszar Gwardii Konnej Koronnej (modernizacja wcześniejszej budowli), Gwardii Pieszej Koronnej i przebudowy Zamku Ujazdowskiego na koszary Gwardii Pieszej Litewskiej. W tym czasie w całej Warszawie trwały prace budowlane nad rozbudową infrastruktury wojskowej, poważnie nadszarpniętej przez dekady niedoinwestowania.

  Stanisław Zawadzki (ur. 1743 w Warszawie, zm. 19 października 1806 w Warszawie) – generał-major wojsk koronnych, od 1792 dowódca kompanii pontonierów, polski architekt doby klasycyzmu.Regiment Gwardii Pieszej Koronnej - polski oddział piechoty okresu I Rzeczypospolitej, wchodzący w skład Gwardii Koronnej.
  Wypalony budynek Koszar Wołyńskich widziany z ruin getta, rok 1945

  Budowa rozpoczęła się w 1788 roku i trwała osiem lat. W roku 1788 do nieukończonego jeszcze budynku wprowadziły się Regiment Artylerii Koronnej i Korpus Inżynierów Koronnych, dla których koszary pozostały miejscem stacjonowania aż do upadku insurekcji kościuszkowskiej w 1794.

  Judenrat (niem. Rada żydowska), lub Żydowska Rada Starszych – forma sprawowania władzy przez przywódców żydowskich nad skupiskami żydowskimi (getta) wprowadzona przez nazistów w 1939 roku.Koszary Gwardii Konnej Koronnej – potocznie zwane Koszarami Mirowskimi. Powstały na zlecenie Augusta II Mocnego w XVIII w., a uformował je Wilhelm Mier. Budynki koszar wybudowano w latach 1730-1732. Ich projektantem był pułk. Joachim Daniel Jauch, inżynier wojskowy i architekt. Barokowe koszary stanowiły zakończenie planowanej Osi Saskiej. Koszary rozebrano w XIX w., dziś w ich miejscu stoją: Hale Mirowskie, biurowiec "Atrium", al. Jana Pawła II, i baza Straży Pożarnej (znajdująca się w ocalałych budynkach koszar).

  W czasie ich powstawania, budynek uznawany był za najozdobniejsze koszary ówczesnej Warszawy.

  Koszary przetrwały wojnę, lecz w 1965 roku zostały wyburzone. Stały przy ulicy Gęsiej, w miejscu gdzie obecnie mieści się Muzeum Historii Żydów Polskich. W latach 1815-1918 znajdował się tu Pułk Pierwszej Gwardii Wołyńskiej, a następnie zostały przekształcone w więzienie wojskowe aż do roku 1939. W sierpniu 1942 roku stworzono w nich siedzibę Rady Żydowskiej. Dość dobrze zachowane wypalone mury budynku rozebrano w 1965 roku.

  Zamek Ujazdowski w Warszawie – zamek królewski w Warszawie, w Śródmieściu, na Ujazdowie, przy Trakcie Królewskim. Siedziba Centrum Sztuki Współczesnej.Judenrat (niem. Rada żydowska), lub Żydowska Rada Starszych – forma sprawowania władzy przez przywódców żydowskich nad skupiskami żydowskimi (getta) wprowadzona przez nazistów w 1939 roku.

  Przypisy

  1. Szymon Kucharski, Robert Marcinkowski: Wojskowe Więzienie Śledcze nr 1. W: Architektura przedwojennej Warszawy [on-line]. www.warszawa1939.pl. [dostęp 2015-10-22].
  2. Irena Malinowska-Kwiatkowska: Stanisław Zawadzki: 1743 - 1806. Państwowe Wydawnictwa Techhniczne, 1953, s. 41, seria: Mistrzowie architektury polskiej. OCLC 913020877.
  3. Zawadzki Stanisław. W: Samuel Orgelbrand: S. Orgelbranda Encyklopedja powszechna z ilustracjami i mapami. T. 16. Wydawnictwo S. Orgelbranda i Synów, 1904, s. 54. [dostęp 2015-10-26].
  4. Stefan Kieniewicz: Warszawa w latach 1795-1914. Państwowe Wydawn. Naukowe, 1976, s. 49.
  5. Historia Muranowa. Wszystko o Warszawie. [dostęp 2015-10-22].
  Ulica Ludwika Zamenhofa – długa na ok. 600 metrów ulica na osiedlu Muranów łącząca Nowolipki ze skrzyżowaniem ulic Dubois i Miłej.Getto warszawskie – getto dla ludności żydowskiej w Warszawie utworzone przez okupacyjne władze hitlerowskie w czasach II wojny światowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.