Koszary
Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Garnizon – to stałe miejsce stacjonowania danej jednostki wojskowej w czasie pokoju. Funkcje garnizonu pełnią najczęściej miasta, miasteczka, forty, zamki, czy osady. Miasto garnizonowe to powszechne określenie miasta, w którym wybudowano koszary.
Koszary – budynek lub zespół budynków służący jako pomieszczenia dla wojska.
Opis[ | edytuj kod]
Pierwsze koszary znane były w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Od średniowiecza do XVII wieku były one częścią grodów, zamków oraz twierdz. Później koszary budowano liczniej, wraz z rozwojem wojsk stałych, a w Polsce od wieku XVIII (koszary gwardii pieszej w Warszawie). W epoce nowożytnej początkowo były to budynki tworzone na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, a następnie w postaci wolno stojących budynków.
Gdy całość wojska wraz z administracją i logistyką umiejscowiona jest w jednym budynku, taki typ koszar określa się mianem scentralizowanych. Koszary zdecentralizowane to zespół budynków, z których na każdy składa się osobna jednostka lub pomieszczenia administracyjne bądź gospodarcze. Współcześnie jest to najbardziej rozpowszechniony typ koszar.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Bochenek 1989 ↓, s. 111.