• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kostrzyn - gmina  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Strony świata, kierunki świata, ściślej: główne kierunki geograficzne, kierunki główne – cztery główne kierunki wyznaczone na powierzchni kuli ziemskiej. Ich określanie związane jest z właściwościami ruchu obrotowego Ziemi. Odbywa się on wokół osi ziemskiej. Punkty przecięcia osi ziemskiej z powierzchnią Ziemi to bieguny geograficzne: północny i południowy. Połączone są półokręgami noszącymi nazwę południków, które wyznaczają kierunek północ—południe. Kierunek wzdłuż południka o zwrocie do północnego bieguna geograficznego to kierunek północny, zaś do południowego bieguna geograficznego – południowy. Natomiast punkty, gdzie pojawia się albo znika Słońce za horyzontem w dniu równonocy, wyznaczają kierunki: wschodni i zachodni.
  Sport, rekreacja i turystyka[ | edytuj kod]

  W gminie znajdują się trzy zabytkowe kościoły drewniane: w Czerlejnie, w Gułtowach i w Siekierkach. W miejscowościach Czerlejno, Drzązgowo, Gułtowy, Iwno, Siedlec, Tarnowo, Węgierskie znajdują się W roku 2018 oddano do użytku nowoczesną halę sportową. Od 2013 roku przy okazji Święta Miasta "Kurdesza Kasztelańskiego" odbywa się Bieg na dystansie 5 i 10 kilometrów pod nazwą Kurdeszowa (Za)Dyszka. Ponadto odbywają się dwa biegi długodystansowe na terenach wiejskich Bieg Charytatywny w Wiktorowie oraz Bieg Pieczonej Pyry w Iwnie.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Powiat średzki – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Środa Wielkopolska.

  W gminie Kostrzyn działają kluby sportowe oraz stowarzyszenia: KKS 1922 Lechia Kostrzyn (piłka nożna, szachy), GKS Gułtowy (piłka nożna), Maratończyk Brzeźno (piłka nożna), Stowarzyszenie Walka Kostrzyn (biegi długodystansowe, kolarstwo górskie, piłka nożna), KS Sokoły Kostrzyn (siatkówka, koszykówka), Kostrzyński Klub Tenisowy, Kostrzyński Klub Karate DO SHOTOKAN oraz Kostrzyński Klub Karate SHOTOKAN KRUK.

  Gmina Pobiedziska (do 1954 miasto Pobiedziska + gmina Polskawieś) - gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.Gmina Środa Wielkopolska – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Drewniany kościół pw. św. Kazimierza w Gułtowach
  Drewniany kościół pw. NMP w Czerlejnie

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez gminę przechodzi droga krajowa nr 92, droga ekspresowa S5 stanowiąca wschodnią obwodnicę Poznania oraz linia kolejowa nr 3, prowadząca od granicy polsko-niemieckiej we Frankfurcie nad Odrą przez Poznań i Warszawę, następnie już jako linia kolejowa nr 2 do granicy polsko-białoruskiej w Terespolu.

  Linia kolejowa nr 2 Warszawa Centralna – Terespol – zelektryfikowana, dwutorowa linia kolejowa o długości 211,312 km. Fragment międzynarodowej linii E20, która jest częścią II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód – Wschód łączącego Berlin z Moskwą.Gmina Kleszczewo - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Drewniany kościół pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich

  Gmina Kostrzyn posiada własną komunikację autobusową kursującą po gminie w liczbie 6 linii: 460 (Kostrzyn-Iwno-Kostrzyn) 461 (Kostrzyn-Jagodno-Kostrzyn) 462 (Kostrzyn-Węgierskie-Kostrzyn) 463 (Kostrzyn-Siekierki Wielkie-Kostrzyn) 464 (Kostrzyn-Gułtowy- Siedlec- Kostrzyn) 465 (Kostrzyn-Sokolniki Klonowskie-Kostrzyn)

  Frankfurt nad Odrą (niem. Frankfurt (Oder), dawniej Frankfurt an der Oder) – miasto na prawach powiatu, leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Leży na wysokości od 19 do 135 m n.p.m. i wraz z polskimi Słubicami (które do 1945 stanowiły jego wschodnią dzielnicę) tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Miasto jest siedzibą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Biegacze podczas V Kurdeszowej (Za)Dyszki w Kostrzynie


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga ekspresowa S5 – budowana polska droga ekspresowa o przebiegu południkowym: A1 (Grudziądz, węzeł Nowe Marzy) – A8 (Wrocław). Łączy Grudziądz i autostradę A1 oraz aglomeracje: bydgosko-toruńską, poznańską i wrocławską. Lokalnie stanowi m.in. wschodnią obwodnicę Poznania.
  Powiat poznański – powiat położony w zachodniej Polsce, w centralnej części województwa wielkopolskiego, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Tworzy go 17 gmin otaczających miasto Poznań. Jest to największy pod względem powierzchni powiat w województwie wielkopolskim (1900 km²), a także powiat ziemski o najwyższej liczbie ludności w Polsce – 341,4 tys. mieszkańców. Spośród wielkopolskich powiatów (nie wliczając miast na prawach powiatu) wyróżnia go także najwyższa gęstość zaludnienia na 1 km² – 180 osób.
  Kostrzyn (niem. Kostschin) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kostrzyn. Położone 21 km na wschód od Poznania, 32 km od Gniezna, 27 km od Wrześni oraz 20 km od Środy Wielkopolskiej.
  Terespol – miasto i gmina w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bialskopodlaskiego.
  Droga krajowa nr 92 – droga krajowa łącząca Rzepin z Poznaniem i Warszawą, a także obydwa końce obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Jej przebieg jest równoległy do autostrady A2. Biegnie przez obszar czterech województw: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie.
  Gmina Nekla – to gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.