• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kostionki

  Przeczytaj także...
  Woroneż (ros. Воронеж) – miasto obwodowe w Rosji, nad rzeką Woroneż (dopływ Donu). Znajduje się 486 km na południe od Moskwy, na federalnej magistrali M4 „Don”. Aglomeracja woroneska liczy ponad 1,0 mln mieszkańców.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Kultura oryniacka (40-20 tys. lat temu) - kultura narzędzi odłupkowych i klingowych, a także kościanych i rogowych, rozwijająca się w Europie, Azji, Afryce Północnej; w Polsce na południu (koło Krakowa) i południowym zachodzie (Śląsku). Szerzycielem kultury jest Homo sapiens sapiens. W tym okresie pojawiają się pierwsze przedmioty ozdobne, figurki kobiece znane dziś pod określeniem paleolitycznej Wenus, malarstwo jaskiniowe, kult grzebania zmarłych i pierwsze trwałe domostwa.

  Kostionki (ros. Костёнки) – wieś w Rosji, w pobliżu Woroneża i stanowisko górnopaleolityczne położone na terenie tarasach Donu.

  Don (ros. Дон, starożytny Tanais) – rzeka w południowej Rosji. Długość – 1950 km, powierzchnia zlewni – 422 000 km², średni przepływ – 935 m³/s.Kultura grawecka, grawetien – górnopaleolityczna kultura archeologiczna obejmująca swoim zasięgiem rozległe obszary europejskie. Występowała od 32 do 20 tysięcy lat p.n.e. Nazwa tej kultury pochodzi od znalezisk w La Gravette w departamencie Dordogne w południowo-zachodniej Francji.

  Stanowisko archeologiczne[ | edytuj kod]

  Stanowisko to tworzy różnego rodzaju konglomerat otwartych stanowisk na których reprezentowanych są różnego rodzaju kultury np stanowisko Kostionki 1 reprezentuje inwentarze utożsamiane z kulturą oryniacką jak i w okresie późniejszym z kulturą grawecką. W ostatniej warstwie tego stanowiska datowanej na okres 23-20 tys lat temu poświadczone są ślady wielkiego osiedla składającego się z konstrukcji mieszkalnych w postaci jam-ziemianek ułożonego owalnie wokół rzędu ognisk. Stanowisko to stanowi pierwszy przykład wcześniej zaplanowanego i zrealizowanego planu zagospodarowanie przestrzeni. Stanowiska kostionkowskie znane są z licznych dzieł sztuki ruchomej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.