Kosmos 213

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kosmos 213 (ros. Космос-213) – bezzałogowy lot kosmiczny w ramach programu Sojuz. Misja Kosmos 213 służyła testowaniu manewru dokowania statków na orbicie okołoziemskiej.

Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.Kosmos 212 (ros. Космос-212) – bezzałogowy lot kosmiczny w ramach programu Sojuz. Misja Kosmos 212 służyła testowaniu manewru dokowania statków na orbicie okołoziemskiej.

Kosmos 213 był sztucznym satelitą, który oficjalnie miał służyć badaniu górnej atmosfery ziemskiej. Dzień wcześniej na orbitę wysłano podobny statek Kosmos 212. Obie bezzałogowe kapsuły spotkały się na orbicie i połączyły, był to pierwszy udany test dokowania Sojuzów. Zostały połączone przez 3 godziny 50 minut, po czym rozdzieliły się. Oba statki wylądowały na Ziemi, ale spadochron kapsuły Kosmos 213 nie odłączył się i silny wiatr pociągnął ją przez kilka kilometrów po stepie.

Spadochron – statek powietrzny, który wykorzystując opór powietrza do zmniejszenia prędkości opadania w atmosferze, pozwala na bezpieczne wylądowanie podwieszonego skoczka, sprzętu lub ładunku.Atmosfera ziemska – powłoka gazowa otaczająca planetę Ziemię, utrzymywana przy powierzchni przez grawitację planety. Ogrzewa ona powierzchnię Ziemi dzięki efektowi cieplarnianemu i zmniejsza różnice temperatur między stroną dzienną i nocną. Pozwala także na istnienie różnorodnego życia na Ziemi, dostarczając substancji niezbędnych do jego podtrzymania i chroniąc przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cosmos 213 (ang.). W: NSSDC Master Catalog [on-line]. NASA. [dostęp 2015-04-19].
  2. David S.F. Portree: Mir Hardware Heritage: Part 1 - Soyuz (NASA, wikisource)
  3. Mark Wade: Cosmos 213 (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2015-04-19].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Mark Wade: Soyuz 7K-OK (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2015-04-19].
  • David S.F. Portree, Mir Hardware Heritage, NASA RP-1357, 1995 (wersja PDF)
  • Sojuz (ros. Союз, związek) – seria radzieckich oraz rosyjskich pojazdów kosmicznych. Program zapoczątkowano we wczesnych latach sześćdziesiątych jako część radzieckiego programu lądowania na Księżycu. Do programu zalicza się zarówno kapsuła jak i rakieta nośna, obie pod nazwą Sojuz. Należy przy tym zaznaczyć, że nazwa Program Sojuz ściśle rzecz biorąc odnosi się jedynie do pierwszych lotów kapsuł, mających na celu przygotowanie do lotów na Księżyc. Od misji Sojuz 11 loty realizowano w ramach innych programów – Ałmaz, Salut, Mir i ISS. Ostatni lot Sojuza zaplanowany jest na rok 2014.
    Reklama