Kosmos 212

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kosmos 212 (ros. Космос-212) – bezzałogowy lot kosmiczny w ramach programu Sojuz. Misja Kosmos 212 służyła testowaniu manewru dokowania statków na orbicie okołoziemskiej.

Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.Atmosfera ziemska – powłoka gazowa otaczająca planetę Ziemię, utrzymywana przy powierzchni przez grawitację planety. Ogrzewa ona powierzchnię Ziemi dzięki efektowi cieplarnianemu i zmniejsza różnice temperatur między stroną dzienną i nocną. Pozwala także na istnienie różnorodnego życia na Ziemi, dostarczając substancji niezbędnych do jego podtrzymania i chroniąc przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Kosmos 212 był sztucznym satelitą, który oficjalnie miał służyć badaniu górnej atmosfery ziemskiej. Dzień później na orbitę wysłano podobny statek Kosmos 213. Oba bezzałogowe statki spotkały się na orbicie i połączyły, był to pierwszy udany test dokowania Sojuzów, w którym Kosmos 212 był statkiem aktywnym. Zostały połączone przez 3 godziny 50 minut, po czym rozdzieliły się. Lądowanie kapsuły Kosmos 212 przebiegło bez problemów.

Sojuz (ros. Союз, związek) – seria radzieckich oraz rosyjskich pojazdów kosmicznych. Program zapoczątkowano we wczesnych latach sześćdziesiątych jako część radzieckiego programu lądowania na Księżycu. Do programu zalicza się zarówno kapsuła jak i rakieta nośna, obie pod nazwą Sojuz. Należy przy tym zaznaczyć, że nazwa Program Sojuz ściśle rzecz biorąc odnosi się jedynie do pierwszych lotów kapsuł, mających na celu przygotowanie do lotów na Księżyc. Od misji Sojuz 11 loty realizowano w ramach innych programów – Ałmaz, Salut, Mir i ISS. Ostatni lot Sojuza zaplanowany jest na rok 2014.Kosmos 213 (ros. Космос-213) – bezzałogowy lot kosmiczny w ramach programu Sojuz. Misja Kosmos 213 służyła testowaniu manewru dokowania statków na orbicie okołoziemskiej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cosmos 212 (ang.). W: NSSDC Master Catalog [on-line]. NASA. [dostęp 2015-04-19].
  2. David S.F. Portree: Mir Hardware Heritage: Part 1 - Soyuz (NASA, wikisource)
  3. Mark Wade: Cosmos 212 (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2015-04-19].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Mark Wade: Soyuz 7K-OK (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2015-04-19].
  • David S.F. Portree, Mir Hardware Heritage, NASA RP-1357, 1995 (wersja PDF)
  • Reklama