• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kosmos - rakieta

  Przeczytaj także...
  Kosmos 11K65M, również Kosmos 3M (ros. Космос 3M) – radziecka, obecnie rosyjska, dwustopniowa rakieta nośna. Używana od lat 60. XX wieku, aż do współczesności. Jedna z najdłużej używanych rakiet kosmicznych. Rakiety tego typu startowały ponad 400 razy. Powstała z pocisku balistycznego R-14.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  S-75 - radziecki rakietowy system przeciwlotniczy (ziemia - powietrze) rozwijany w trzech liniach oznaczonych kryptonimami: "Dwina" (pol. "Dźwina"), "Desna", "Wołchow", w kodzie NATO oznaczana jako SA-2 Guideline. Rakieta dwustopniowa, przeznaczona do zwalczania celów na średnim i wysokim pułapie. Pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce w Moskwie na defiladzie jesienią 1957 roku.

  Kosmos – rodzina radzieckich rakiet nośnych. Budowane w oparciu o dwie rakiety balistyczne średniego zasięgu, R-12 i R-14. Zapoczątkowana przez rakietę Kosmos 63S1 w roku 1961. Zastąpiona przez jej modyfikację, Kosmos 63S1M (1965). Kolejnym wariantem była rakieta Kosmos 11K63 (1966). Po nich nazwę Kosmos otrzymały rakiety budowane w oparciu o R-14. Były to, chronologicznie: Kosmos 65S3 (1964), Kosmos 11K65 (1966), Kosmos 11K65M (1967), Kosmos 65MP (1973).

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.R-14 – (Czusowaja, Kod GRAU 8K65, Kod NATO SS-5, oznaczenie US DoD Skean) zaprojektowany i produkowany w Ukraińskiej SRR, radziecki jednostopniowy pocisk balistyczny pośredniego zasięgu bazowania lądowego na ciekłe paliwo rakietowe, przenoszący 1 głowicę z ładunkiem termojądrowym o mocy 2,3 Mt. Przeznaczony do wystrzeliwania z wyrzutni otwartych, znajdował się w stanie operacyjnym w Strategicznych Wojskach Rakietowych w latach 1961–1984, zastąpiony następnie przez system rakietowy RSD-10 Pionier. Z powodu tej broni powstał kryzys kubański.

  Współcześnie używany jest jedynie model Kosmos 3M. Od 1967 roku startował 445 razy. Jest on dalej rozwijany, a jego najnowszym wariantem będzie rakieta Kosmos 3MU.

  Nazewnictwo[ | edytuj kod]

  Rakiety rodziny Kosmos miały co najmniej dwie nazwy radzieckie i trzy nadane przez USA lub Europę.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Podano roczne daty pierwszego lotu danego wariantu rakiety

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyclopedia Astronautica (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o rakietach z rodziny Kosmos z fotografiami (ang.)
 • Kosmos 65S3 (ros. Космос 65S3) – radziecka dwustopniowa rakieta nośna używana w latach 60. XX wieku, należąca do rodziny Kosmos.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.