• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kosma II Medyceusz

  Przeczytaj także...
  Księstwo Parmy, Piacenzy i Guastalli (wł. Ducato di Parma, Piacenza e Guastalla) – państwo historyczne w północnych Włoszech, istniejące w latach 1545-1859. Do 1556 znane oficjalnie, a następnie potocznie, jako Księstwo Parmy, do 1748 Księstwo Parmy i PiacenzyBiblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Krystyna Lotaryńska (ur. 16 sierpnia 1565 w Nancy, zm. 19 grudnia 1637 we Florencji) – księżniczka Lotaryngii i poprzez małżeństwo wielka księżna Toskanii. W latach 1621-1628 wraz z synową Marią Magdaleną Austriaczką sprawowała koregencję w imieniu małoletniego wnuka - Ferdynanda II.

  Cosimo II de’ Medici (ur. 12 maja 1590, zm. 28 lutego 1621) – wielki książę Toskanii, panujący w latach 16091621.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kosma urodził się jako najstarszy syn wielkiego księcia Toskanii Ferdynanda I i Krystyny Lotaryńskiej. Będąc następcą książęcego tronu miał zapewnioną najlepszą edukację: za sprawą jego ojca w latach 1605–1608 jego wychowawcą był Galileusz. W roku 1608 książę Ferdynand zaaranżował jego małżeństwo z arcyksiężniczką Marią Magdaleną Habsburg, córką arcyksięcia Karola II Styryjskiego. Książęca para doczekała się ośmiorga dzieci, w tym następcy toskańskiego tronu, arcyksiężnej Austrii, księżnej Parmy oraz dwóch kardynałów.

  Kongregacja Nauki Wiary (tłumaczona także jako Kongregacja Doktryny Wiary lub Kongregacja ds. Wiary) – najstarsza z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ojciec księcia Kosmy zmarł w 1609 roku. Z powodu słabego zdrowia Kosma nie był w stanie brać aktywnego udziału w rządzeniu swym księstwem. W 1610 roku Galileusz poświęcił swe dzieło Siderus Nuncius swemu dawnemu wychowankowi. Odkryte wtedy cztery księżyce Jowisza astronom nazwał gwiazdami medycejskimi ku czci Kosmy i jego trzech braci. Obecnie rzeczone księżyce nazywane są galileuszowymi. Jawne uznanie przez Galileusza heliocentrycznej teorii Mikołaja Kopernika doprowadziło do skazania go przez Trybunał Rzymskiej Inkwizycji na dożywotni areszt domowy który spędził min. w willi Medyceuszów w Pincio.

  Ferdynand II Medycejski (ur. 14 lipca 1610 we Florencji, zm. 23 maja 1670 tamże) - Wielki Książę Toskanii z dynastii Medyceuszy w latach od 1621 do 1670.Galileusz (wł. Galileo Galilei; ur. 15 lutego 1564 w Pizie, zm. 8 stycznia 1642 w Arcetri) – włoski astronom, astrolog, matematyk, fizyk i filozof, twórca podstaw nowożytnej fizyki.

  Wielki książę znacząco rozbudował flotę Wielkiego Księstwa. Zmarł 28 lutego 1621 roku na gruźlicę. Jego następcą został nieletni syn, książę Ferdynand II. Zgodnie z życzeniem księcia Kosmy po jego śmierci regencję w księstwie sprawowała jego matka i żona.

  Potomstwo[ | edytuj kod]

  19 października 1608 roku, poślubił Marię Magdalenę Austriaczkę, z którą miał ośmioro dzieci:

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Marię Krystynę (ur. 24 sierpnia 1609, zm. 9 sierpnia 1632);
 • Ferdynanda II (ur. 14 lipca 1610, zm. 23 maja 1670), wielkiego księcia Toskanii;
 • Giancarlo (ur. 24 lipca 1611, zm. 13 stycznia 1663), kardynała;
 • Małgorzatę (ur. 31 maja 1612, zm. 6 lutego 1679), księżna Parmy;
 • Matteo (ur. 9 kwietnia 1613, zm. 14 października 1617);
 • Franciszka (ur. 16 października 1614, zm. 25 lipca 1634);
 • Annę (ur. 21 lipca 1616, zm. 11 września 1676), arcyksiężną Austrii;
 • Leopolda (ur. 6 listopada 1617, zm. 10 listopada 1675), kardynała.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • genealogy.euweb.cz (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Regent – uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków, np. z powodu małoletności, nieobecności w kraju lub poważnej choroby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos), to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Gruźlica (łac. tuberculosis, TB – tubercule bacillus) – powszechna i potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, wywoływana przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Gruźlica dotyczy najczęściej płuc (gruźlica płucna) lecz również może atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę. Inne mykobakterie takie jak Mycobacterium bovis, Mycobacterium africanum, Mycobacterium canetti czy Mycobacterium microti wywołują choroby zwane mykobakteriozami i z reguły nie infekują zdrowych osób dorosłych, natomiast są często spotykane u osób z upośledzeniem odporności, np. w przebiegu AIDS.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Karol II Styryjski (ur. 3 czerwca 1540 w Wiedniu, zm. 10 lipca 1590 w Grazu) – arcyksiążę austriacki z dynastii Habsburgów. Czwarty syn cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier Ferdynanda I Habsburga i Anny Jagiellonki, córki króla Czech i Węgier Władysława II Jagiellończyka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.769 sek.