• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koskowa Góra

  Przeczytaj także...
  Lanckorona – wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy Lanckorona. Lanckorona w latach 1366-1934 posiadała prawa miejskie.Krzczonówka – duży potok, lewy dopływ Raby. Powstaje z połączenia Bogdanówki z Łętówką, przy czym tę ostatnią uważa się za górny bieg Krzczonówki. Potoki te łączą się z sobą w miejscowości Tokarnia, pomiędzy masywem Zembalowej należącej do Beskidu Wyspowego, a wzniesieniami Beskidu Makowskiego. Od tego miejsca Krzczonówka spływa w północno-wschodnim, potem wschodnim kierunku, opływając masyw Zembalowej. Jej dolina oddziela Beskid Wyspowy od Beskidu Makowskiego. Krzczonówka przepływa przez miejscowości Tokarnia, Krzczonów i Pcim, w którym na wysokości 330 m n.p.m. uchodzi do Raby.
  Kalwaria Zebrzydowska – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego.

  Koskowa Góra (867 m) – najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówką a Bieńkówką. W południowym kierunku odchodzi od Koskowej Góry grzbiet, który poprzez wzniesienia Bargłowej Góry, Syrkówki i Magurki opada do doliny Krzczonówki.

  Parszywka (842 m) – szczyt we wschodniej części Pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma pomiędzy Koskową Góra (866 m) a Przełęczą Dział (601 m). Parszywka jest zwornikiem dla dwóch bocznych grzbietów. W północnym kierunku do Przełęczy Szklarskiej odchodzi od niej krótki grzbiet z wierzchołkiem Skorutówka (Piaskowa Góra, 660 m), łączący Parszywkę z Pasmem Babicy. W południowo-wschodnim kierunku natomiast odchodzi długi grzbiet, który poprzez Sołtysią Górę (813 m), Kusikówkę (706 m) i Fuckową Górę (644 m) opada do doliny Krzczonówki. Grzbiet ten oddziela doliny potoków Bogdanówka i Więcierza.Bieńkówka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Budzów, między północnym zboczem Koskowej Góry (866 lub 874 m n.p.m.) a południowym Babicy (727 m n.p.m.). Podzielona jest na jednostki administracyjne zwane rolami. m.in.: Nieckulówka, Pabisówka, Zagrody Dolne

  Szczyt Koskowej Góry jest płaski i rozległy, w większości bezleśny, dzięki czemu rozciąga się z niego panorama widokowa obejmująca cały horyzont. Dawniej pokrywały go pola uprawne, o czym świadczą zarośnięte trawą i krzewami sterty kamieni zbierane z pól. Niegdysiejsze pola na kopule szczytowej zamieniły się w łąki, stopniowo zarastające lasem. Na północnym stoku widoczny jest jeszcze wijący się zygzakami rów strzelecki wykonany przez Niemców w 1944 r. Na Koskowej Górze 28 stycznia 1945 r. toczyły się walki..

  Przemiennik amatorski (ang. Repeater) – urządzenie nadawczo-odbiorcze pracujące w zakresie fal UKF, którego praca polega na odbiorze słabych sygnałów i ich retransmisji z wyższą mocą lub wyższym poziomem, co w rezultacie umożliwia znaczne zwiększenie zasięgu radiostacji zainstalowanych w samochodach i radiostacji przenośnych (radiotelefonów).Magurka (787 m) – dwuwierzchołkowe wzniesienie w paśmie Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Obydwa wierzchołki (południowo-zachodni i północno-wschodni) są niemal dokładnie tej samej wysokości. Magurka nie znajduje się w głównym grzbiecie pasma, lecz w bocznym, południowym grzbiecie Koskowej Góry (867 m), który poprzez Syrkówkę (782 m) i Magurkę (787 m) opada do doliny Krzczonówki. Grzbiet ten oddziela dolinę Bogdanówki od doliny potoku Wieprzczanka (Wieprzec). Południowe stoki Magurki opadają do doliny Krzczonówki, północne do doliny dopływu Wieprzczanki, we wschodnim kierunku odchodzi grzbiet łączący Magurkę z Bargłową Górą (686 m).

  Na szczycie góry umiejscowione są trzy przekaźniki telekomunikacyjne, wśród nich jest przemiennik krótkofalarski na pasmo 2 m / 70 cm (SR9P / SR9PC).

  Kapliczka na przełęczy między Koskową Górą a Praszywką

  Na przełęczy (grzbiet Łazy) między Koskową Górą a Parszywką (Praszywką) stoi murowana kapliczka ufundowana około 1910 roku przez Jana Koska. Jest pokryta gontem, wewnątrz znajduje się figura z nazwiskiem fundatora przedstawiająca Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci. Jak głosi podanie, rzeźbę zamówiono w Sidzinie dla Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas transportu trzy pary wołów zatrzymały się na grzbiecie nad Bogdanówką i nie chciały ruszyć z miejsca. Uznano to za Bożą wolę i wybudowano w tym miejscu kaplicę, w której umieszczono rzeźbę. W pobliżu kapliczki znajduje się kamienny postument, obok zaś drewniany krzyż z ludową rzeźbą Chrystusa. Przy kapliczce tej kończy się droga krzyżowa

  Maków Podhalański – miasto w woj. małopolskim, w powiecie suskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Maków Podhalański. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bielskiego. Położone nad rzeką Skawą, w Beskidzie Makowskim, u stóp Bryndzówki (698 m n.p.m.).Przełęcz Dział – przełęcz w Beskidzie Makowskim (Średnim) w paśmie Koskowej Góry, położona na wysokości 601 m n.p.m. pomiędzy szczytami Balinki (708 m) a Parszywki (842 m). Rejon przełęczy jest bezleśny, znajduje się na nim należące do miejscowości Tokarnia osiedle Dział. Należące do tej miejscowości południowo-wschodnie stoki przełęczy Dział mają dość mały spadek. Wcina się w nie dolina potoku Więcierza, wzdłuż którego poprowadzono szosę na przełęcz Dział. Stoki północne są bardziej strome i opadają do miejscowości Trzebunia.
  Szlaki turystyki pieszej szlak turystyczny niebieski JordanówŁysa Góra – Grzybkówka – GrońMagurka – Koskowa Góra (skrzyżowanie z żółtym szlakiem). Czas przejścia 5.30 h, ↓ 4.10 h szlak turystyczny niebieski Koskowa Góra – Lanckorona. szlak turystyczny żółty Maków PodhalańskiStańkowa – Koskowa Gora. Czas przejścia: 2.20 h, ↓ 1.55 h szlak turystyczny żółty Koskowa Góra – ParszywkaPrzełęcz Dział. Czas przejścia: 1.15 h, ↓ 1.40 h

  Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].
  2. Beskid Makowski. Mapa 1:50 000. Compass. ISBN 978-83-60240-37-3.
  3. Dariusz Dyląg, Piotr Sadowski: Beskid Myślenicki. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2005. ISBN 83-89188-41-4.
  4. Andrzej Matuszczyk. Beskid Średni. Przewodnik Turystyczny. Górskie szlaki turystyczne PTTK str. 56 ISBN 83-7005-019-0
  Panorama z Koskowej Góry na wschodnią i południową stronę
  Panorama z Koskowej Góry na wschodnią i południową stronę
  Groń (809 m n.p.m.) — szczyt górski w masywie Stołowej Góry w Beskidzie Makowskim, położony 6 km na południe od Koskowej Góry.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pasmo Koskowej Góry – jedno z pasm górskich w Beskidzie Makowskim. Najwyższym szczytem jest Koskowa Góra (866 m), od której pochodzi nazwa pasma.
  Bogdanówka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Tokarnia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
  Jordanów – miasto i gmina w województwie małopolskim, w powiecie suskim. Położone jest nad rzeką Skawą w Kotlinie Rabczańskiej u południowych podnóży Beskidu Makowskiego.
  Łysa Góra (716 m) — góra w Beskidzie Makowskim. Znajduje się w paśmie górskim ciągnącym się od Osielca na północny wschód do Tokarni.
  Bargłowa Góra, Bargowa Góra (686 m) – wzniesienie w paśmie Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Nie znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, lecz w bocznym, południowym grzbiecie Koskowej Góry, pomiędzy Syrkówką (782 m) a Magurką (787 m). Wschodnie stoki Bargłowej Góry opadają do doliny potoku Bogdanówka, północne i południowe do dolin dwóch uchodzących do niej potoków. Partie wierchołkowe są porośnięte lasem, dolną część stoków zajmują pola uprawne i zabudowania miejscowości Bogdanówka i Skomielna Czarna.
  Beskid Makowski (dawniej nazywany Beskidem Średnim, 513.48) – grupa górska, część Beskidów Zachodnich. Od zachodu sąsiaduje z Beskidem Małym, Kotliną Żywiecką i Beskidem Żywieckim, od północy z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Beskidem Wyspowym, od południa z Kotliną Rabczańską, Pasmem Babiogórskim i pasmem Orawskie Beskidy (po słowackiej stronie). Najwyższym szczytem jest Mędralowa (1169 m).
  Wół – wykastrowany samiec bydła domowego z rodziny parzystokopytnych, przeznaczony do opasania lub do prac polowych w zaprzęgu. Woły zazwyczaj są silne, mało agresywne i powolne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.