• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kosarzyska - Piwniczna-Zdrój

  Przeczytaj także...
  Gmina Piwniczna-Zdrój (do końca 2001 gmina Piwniczna) – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim. Siedzibą gminy jest Piwniczna-Zdrój.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Piwniczna-Zdrój (do 6 lutego 1998 Piwniczna) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Piwniczna-Zdrój. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. W skład gminy wchodzi 6 sołectw: Kokuszka, Głębokie, Młodów, Wierchomla, Łomnica-Zdrój, Zubrzyk oraz siedem miejscowości. Według danych z 30 czerwca 2010 miasto liczyło 5825 mieszkańców.
  Pomnik kurierów na przysiółku Kosarzyska

  Kosarzyska – osiedle miejscowości Piwniczna-Zdrój w gminie Piwniczna-Zdrój, powiecie nowosądeckim, województwie małopolskim. Znajduje się w dolinie środkowej części biegu potoku Czercz. Jeszcze na mapach katastralnych Piwnicznej z XIX w. Kosarzyska zaznaczone są jako polana. Później jednak silnie zabudowały się. W czasie II wojny światowej przez Kosarzyska wędrowali kurierzy przerzucający przesyłki i ludzi za granicę. Trasa przez Eliaszówkę była jedną z głównych tras przerzutowych Polski walczącej . Działalność tych kurierów upamiętnia głaz pamiątkowy w górnej części osiedla Kosarzyska.

  Zofia Danuta Szaflarska (ur. 20 lutego 1915 w Kosarzyskach, w Piwnicznej-Zdroju, w powiecie nowosądeckim) − polska aktorka.Czercz – potok w Beskidzie Sądeckim, lewobrzeżny dopływ Popradu. Od zachodu granice zlewni Czercza tworzy grzbiet Pasma Radziejowej biegnący od Wielkiego Rogacza przez Międzyradziejówki, Złotułki i Kamienny Groń do Popradu. Od wschodu granice zlewni Czercza tworzy północno-wschodni grzbiet Eliaszówki opadający poprzez Świni Groń i Karczmarską Górę do Popradu. Źródło znajduje się na południowym stoku Małego Rogacza, na wysokości ok. 1050 m n.p.m. Potok płynie stąd na południowy wschód. Jego głównymi orograficznie lewymi dopływami są potoki Międzybrodzie i Rogacz. Potok Międzybrodzie jest dłuższy od źródłowego potoku Czercza (licząc od źródeł do miejsca gdzie obydwa te potoki łączą się). Głównymi prawymi dopływami jest niewielki potok spływający dnem Suchej Doliny, nienazwany potok spływający spod Eliaszówki i Zaczerczyk. Poniżej Suchej Doliny Czercz kieruje swe wody na północny wschód, przepływając przez rozciągające się na długości kilku kilometrów Kosarzyska. W centrum Piwnicznej, na wysokości ok. 390 m, uchodzi do Popradu.

  Obecnie swoją strukturą i zabudową Kosarzyska bardziej podobne są do miasta, niż do wsi. Są centrum ruchu turystycznego i wypoczynkowego. Jest tutaj hotel „Smrek” z gabinetami odnowy biologicznej i krytym basenem, kwatery w domach prywatnych, miejsca biwakowe. W 1957 powołano tutaj nową parafię – parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piwnicznej-Kosarzyskach, a w 1976 wybudowano nowy kościół zaprojektowany przez Prota Komorowskiego.

  Eliaszówka (słow. Eliášovka, dawniej też Heliášovka; 1023 m) – szczyt położony w Beskidzie Sądeckim, w Górach Lubowelskich, na granicy polsko-słowackiej. Jest najwyższym szczytem Gór Lubowelskich (słow. Ľubovnianska vrchovina).Parafia Matki Bożej Nieustajacej Pomocy w Piwnicznej-Kosarzyskach – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Piwniczna w diecezji tarnowskiej. Kościół parafialny został wybudowany w lata siedemdziesiątych XX wieku. Mieści się w dzielnicy Kosarzyska przy ulicy Kosarzyska.

  W Kosarzyskach urodziła się Danuta Szaflarska.

  Przypisy

  1. Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-080-5.
  2. Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat nowosądecki – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nowy Sącz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.