• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Korytozaur

  Przeczytaj także...
  Hadrozaury (Hadrosauridae) – rodzina ornitopodów z grupy hadrozauroidów (Hadrosauroidea), znana też jako „dinozaury kaczodziobe”.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Korytozaur (Corythosaurus (gr. κορυς korus, κορυθος koruthos „hełm”; σαυρος sauros „jaszczurka”)) – rodzaj roślinożernego, kaczodziobego dinozaura z podrodziny lambeozaurów (Lambeosaurinae) w rodzinie hadrozaurów (Hadrosauridae).

  Znaczek pocztowy – znak pocztowy, służący jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie jest w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Dane podstawowe[ | edytuj kod]

  Cechy gatunku: pokrycie ciała: łuskowata skóra; głowa: kostny grzebień w kształcie hełmu (samce miały większy grzebień niż samice i młode); uzębienie: miał setki zębów policzkowych służących do żucia twardych roślin (baterie zębowe) ; szyja: ; kończyny przednie: cztery palce kończyny tylne: trzy palce; ogon: długi, ciężki; cechy szczególne: .

  Wymiary średnie:

  Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).
  długość ciała ok. 10 m; wysokość ok. 4,4 m; masa ok. 3,5-4 tony.

  Przewidywana prędkość maksymalna: ok.: 11 km/h

  Pożywienie: rośliny takie jak gałązki, szyszki, pestki.

  Okres występowania: górna kreda, ok. 77-76.5 mln lat temu.

  Biotop: od brzegu po góry.

  Rozród: jajorodne.

  Andrzej Ryszard Heidrich (ur. 6 listopada 1928 w Warszawie) – polski grafik, projektant m.in. znaczków pocztowych i banknotów.Poczta Polska Spółka Akcyjna – jednoosobowa spółka skarbu państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (doręczanie przesyłek, przekazów pocztowych, druków bezadresowych itp.), usług pieniężnych (wpłaty na rachunki, operacje oszczędnościowo-czekowe itp.), usług bankowych (na rzecz Banku Pocztowego SA), usług ubezpieczeniowych i usług kurierskich (Pocztex).

  Gniazdo: brak danych.

  Tryb życia, zachowania społeczne: życie stadne, wędrówki okresow.

  Znaczenie nazwy: opis nazwy

 • corytho – hełm koryncki
 • saurus – jaszczur
 • Występowanie[ | edytuj kod]

  Żył w Ameryce Płn. w okresie kredy USA (Montana), Kanada (Alberta).

  Gatunki[ | edytuj kod]

 • Corythosaurus casuarius, Brown, 1914,
 • C. bicristatus, Parks, 1935,
 • C. brevicristatus, Parks, 1935,
 • C. excavatus, Gilmore, 1923,
 • C. frontalis, Parks, 1935Lambeozaur,
 • C. intermedius, Parks, 1923.
 • Kultura masowa[ | edytuj kod]

  Korytozaur wystąpił w trzeciej części filmu Jurassic Park (Jurassic Park III).

  Procheneozaur („Procheneosaurus”, przed gęsim jaszczurem [Cheneosaurus]) – nieużywany rodzaj hadrozaura, opisany na podstawie małej czaszki z niskim kopułami przed oczami. Uważa się obecnie, że szczątki przypisywane jego różnym gatunkom należały do młodocianych osobników różnych rodzajów lambeozaurów. Peter Dodson w 1975 rozdzielił je między rodzaje Corythosaurus i Lambeosaurus, ale późniejsze prace wskazują, że również Hypacrosaurus był włączany. Nazwa Procheneosaurus jest więc nieprawidłowa. Do rodzaju zaliczano pięć gatunków: północnoamerykańskie P. praeceps, P. altidens, P. cranibrevis i P. erectofrons oraz P. convincens z Azji. Bell i Brink (2013) przenieśli P. convincens do odrębnego rodzaju Kazaklambia.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Filatelistyka[ | edytuj kod]

  Poczta Polska wyemitowała 5 marca 1965 r. znaczek pocztowy przedstawiający korytozaura o nominale 3,40 , w serii Zwierzęta prehistoryczne. Autorem projektu znaczka był Andrzej Heidrich. Znaczek pozostawał w obiegu do 31 grudnia 1994 r..

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • procheneozaur
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jaeger 1944 ↓, s. 60.
  2. Jaeger 1944 ↓, s. 203.
  3. Marek Jedziniak: Zwierzęta prehistoryczne (pol.). www.kzp.pl. [dostęp 2018-05-31].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. E.C. J Jaeger: Source-book of biological names and terms. Wyd. 1. Springfield: Charles C. Thomas, 1944, s. 1-256. (ang.)
  Alberta – prowincja Kanady. Alberta graniczy z następującymi prowincjami: od zachodu z Kolumbią Brytyjską, od wschodu z Saskatchewan, z Terytoriami Północno-Zachodnimi na północy i ze stanem USA Montana od południa.Park Jurajski (oryg. tytuł Jurassic Park) – amerykański film z 1993 roku, zrealizowany na podstawie książki Michaela Crichtona o tym samym tytule, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Został nagrodzony trzema Oscarami. Jest jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii. Traktuje o fikcyjnej wyspie Isla Nublar, na której naukowcy skonstruowali park rozrywki z genetycznie wyhodowanymi dinozaurami. Pierwszy film z cyfrowym dźwiękiem DTS. Z okazji dwudziestolecia wejścia do kin, film w 2013 roku powrócił na ekrany w wersji 3D.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.