• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koryna

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Kora - imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa kóre - czyli "dziewczę". Imię to nosiła mityczna Kora, córka bogini Demeter. Kora stanowi również zdrobnienie od imion Kornelia i Koryna.
  Corina Morariu (ur. 26 stycznia 1978 w Detroit) – amerykańska tenisistka, mistrzyni Wimbledonu w grze podwójnej, była liderka deblowej listy rankingowej.

  Koryna, Korynna – imię żeńskie pochodzenia greckiego, będące zdrobnieniem imienia Kora, wywodzącego się od słowa kóre „dziewczę”. Patronką tego imienia jest św. Koryna z Syrii (II wiek).

  W 2019 roku w Polsce Koryna zajmowała 702. miejsce wśród imion żeńskich (132 nadania), w rejestrze PESEL występowała także m.in. w formach Korina (90 nadań), Corina i Corinna (po 26 nadań), Corinne (16 nadań), Corine (3 nadania), Korynna, Korinna i Corin (po 2 nadania).

  Koryna imieniny obchodzi: 14 maja.

  Corinne Suter (ur. 28 września 1994 w Schwyz) – szwajcarska narciarka alpejska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.Corinne Imlig (ur. 7 września 1979 r.) – była szwajcarska narciarka alpejska. Nie startowała na igrzyskach olimpijskich ani mistrzostwach świata. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 1999/2000 kiedy to zajęła 61 miejsce w klasyfikacji generalnej.

  Znane osoby noszące imię Koryna:

 • Korynna z Tangary, poetka grecka (VI wiek p.n.e.)
 • Corinne Bailey Rae, brytyjska piosenkarka soul
 • Corinne Coman, miss Francji w 2003
 • Corinne Imlig (ur. 1979) – szwajcarska narciarka alpejska
 • Corina Morariu, tenisistka amerykańska
 • Corinne Niogret, francuska biathlonistka, mistrzyni Europy
 • Corinne Rey-Bellet, szwajcarska narciarka alpejska
 • Corinne Roosevelt Robinson, poetka amerykańska
 • Corine Rottschafer, miss world w 1959
 • Corinne Suter, szwajcarska narciarka alpejska
 • Korynna Korwin-Mikke, córka Janusza Korwin-Mikkego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Imiona pierwsze i drugie osób urodzonych przed 1 stycznia 2019 roku - statystyka (pol.). Ministerstwo Cyfryzacji. [dostęp 2019-05-03].
  Corine Rottschafer (ur. 8 maja 1938 w Holandii) - została wybrana Miss World w 1959 roku. Był pierwszą finalistką z tego kraju jaka zdobyła tytuł.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Corinne Rey-Bellet (ur. 2 sierpnia 1972 w Les Crosets - zm. 30 kwietnia 2006 tamże) – była szwajcarska narciarka alpejska. Czterokrotna olimpijka.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Korinna (gr. Κόριννα łac. Corinna VI w. p.n.e.) – starogrecka poetka, żyła prawdopodobnie w VI w. p.n.e. Tradycja wiąże ją z Pindarem, którego podobno uczyła komponowania pieśni, a następnie pokonywała 5-krotnie w rywalizacji poetyckiej. Przypisuje się jej powiedzenie Trzeba siać ręką nie workiem propagujące umiar w środkach poetyckich. Z jej twórczości zachowały się nieliczne fragmenty.
  Corinne Niogret (ur. 20 listopada 1972 roku w Nantui) – była francuska biathlonistka. Mistrzyni olimpijska, świata oraz Europy. 22 razy była mistrzynią swego kraju. Zakończyła karierę sportową w 2001 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.672 sek.