• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koryciny - powiat siemiatycki

  Przeczytaj także...
  Wysoczyzna Drohiczyńska (Wysoczyzna Drohicka) (843.38) – mezoregion fizycznogeograficzny we wschodniej Polsce, w południowej części Niziny Północnopodlaskiej, w międzyrzeczu Nurca i środkowego Bugu. Graniczy od północny z niższą Równiną Bielską, od północnego zachodu z Wysoczyzną Wysokomazowiecką a od południa z Podlaskim Przełomem Bugu (Nizina Południowopodlaska). Na wschodzie region styka się z Białorusią.Kurier Poranny – informacyjne, codzienne pismo lokalne regionu północno-wschodniego, wydawane w Białymstoku od stycznia 1990 (numer 0 ukazał się 21 grudnia 1989); pierwotnie redakcja składała się z dziennikarzy popołudniówki Kurier Podlaski; posiada 6 tygodników: Kurier Osiedlowy, Kurier Bielski, Kurier Sokólski, Kurier Łapski, Kurier Hajnowski i Kurier Lokalny (Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka); nakład 35 tys. egz., magazyn – 55 tys. egz. (1995), Właścicielem gazety jest Media Regionalne sp. z o.o..
  Kościół unicki w I Rzeczypospolitej (łac. Ecclesia Ruthena unita, dosł. Ruski Kościół Unicki) – katolicki Kościół wschodni działający na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, uznający władzę i autorytet papieża i zarządzany przez metropolitę kijowskiego. Powstał w wyniku unii brzeskiej, a jego rozwój przerwały lub znacząco zmieniły rozbiory Rzeczypospolitej. Obecnie traktowany jest zazwyczaj jako fragment historii Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

  Korycinywieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Grodzisk.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1921 roku wieś liczyła 41 domów i 299 mieszkańców, w tym 242 katolików, 52 prawosławnych i 5 wyznawców judaizmu. Wszyscy mieszkańcy zadeklarowali polską przynależność narodową. W leśnictwie Koryciny mieszkało 39 osób, w tym 10 wyznawców judaizmu.

  Gmina Rudka – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie bielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Powiat bielski - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bielsk Podlaski.

  W okresie II Rzeczypospolitej wieś należała do gminy Rudka.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • drewniana cerkiew greckokatolicka (unicka) z 2 poł. XVII w., w latach 1839-1923 prawosławna, a od 1923 funkcjonująca jako kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP, nr rej.:282 z 18.11.1966. Świątynia pierwotnie znajdowała się w Grodzisku, w 2016 podjęto decyzję o jej relokacji i przeniesiona została do skansenu znajdującego się przy Podlaskim Ogrodzie Botanicznym w Korycinach.
 • Inne[ | edytuj kod]

  Rzymskokatoliccy mieszkańcy miejscowości przynależą do parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudce, zaś prawosławni do parafii Opieki Matki Bożej w Czarnej Cerkiewnej.

  Parafia Opieki Matki Bożej w Czarnej Cerkiewnej – parafia prawosławna w dekanacie Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.

  W miejscowości funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne o nazwie Ziołowy Zakątek, przy którym działa Podlaski Ogród Botaniczny, a w nim m.in. skansen oraz ekologiczne uprawy zagrożonych wyginięciem roślin. We wsi znajduje się także siedziba firmy Dary Natury, wiodącego producenta ziół i żywności ekologicznej w kraju.

  Grodzisk – osada (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Grodzisk. Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W Korycinach zlokalizowany jest także rezerwat przyrody o powierzchni 88,63 ha, którego celem jest zachowanie fragmentu naturalnego lasu, charakterystycznego dla Wyżyny Drohickiej. Na jego terenie rośnie zabytkowy dąb Radosław, którego wiek szacuje się na ok. 460 lat.

  Części wsi[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych.. T. 5: Województwo białostockie. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 1924, s. 29 (38).
  3. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 26.
  4. Wyświęcenie zabytkowego kościoła po przeniesieniu do Korycin. radio.bialystok.pl, 2 lipca 2016. [dostęp 2017-05-27].
  5. Dorota Naumczyk: Koryciny: "Ziołowy Zakątek" Mirosława Angielczyka: Żyje w ziołowym raju. Gazeta Współczesna, 2012-10-19. [dostęp 2019-06-29].
  6. Agata Sawczenko: Koryciny: Dary Natury i Ziołowy Zakątek Mirosława Angielczyka. Jego zioła znają w Chinach. A on już się bierze za ziołowe kosmetyki. Kurier Poranny, 2018-10-19. [dostęp 2019-06-29].
  7. Szlaki turystyczne. Witryna Powiat bielskiego. [dostęp 2019-06-29].
  8. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  9. GUS. Rejestr TERYT
  10. KSNG: Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części (pol.). opublikowany [w:] Dz.U. z 2013 r. poz. 200 ze zmianami w Dz.U. z 2015 r. poz. 1636. [dostęp 2018-01-06].
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.Powiat siemiatycki – powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Siemiatycze. Powiat położony jest na południu województwa podlaskiego. Graniczy z Białorusią, podlaskimi powiatami hajnowskim, bielskim i wysokomazowieckim, lubelskim powiatem bialskim, mazowieckimi powiatami łosickim, siedleckim i sokołowskim. Południową granicę powiatu, z województwami lubelskim i mazowieckim wyznacza rzeka Bug.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – pierwotnie unicka cerkiew, następnie świątynia prawosławna, zaś od 1923 rzymskokatolicki kościół w Grodzisku. Od momentu otwarcia murowanego kościoła pod tym samym wezwaniem nieużytkowany. Obiekt wybudowany na pocz. XVIII w., wpisany do rejestru zabytków pod nr 282 z 18.11.1966.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Parafia Trójcy Przenajświętszej w Rudce – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji drohiczyńskiej w Dekanacie Brańsk.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Gazeta Współczesna - regionalny dziennik informacyjny, ukazujący się w Białymstoku od 1951, posiada 4 mutacje (Ełk, Ostrołęka, Suwałki, Łomża).
  Judaizm – religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą”, czy też „opiekunem”. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.