• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kortowo

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Olsztynie. Główny kampus, miasteczko akademickie znajduje się w dzielnicy Kortowo. Powstał 1 września 1999 roku w wyniku połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Warmińskiego Instytutu Teologicznego, na mocy Ustawy z dnia 9 lipca 1999 r. o utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Dz. U. Nr 69, poz. 762). Kształci 33 tys. studentów (na wszystkich rodzajach studiów).Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.
  Jezioro Modrzewiowe - niewielkie jezioro położone w południowej części Olsztyna na terenie osiedla Kortowo w sąsiedztwie Kościoła św. Franciszka z Asyżu. Jezioro zajmuje powierzchnię ok. 0,25 ha i jest najmniejszym jeziorem w Olsztynie.

  Kortowo (niem. Kortau) – osiedle (jednostka pomocnicza gminy) w Olsztynie, stanowiące część oficjalnego podziału administracyjnego miasta, usytuowane w południowej jego części (na jego obrzeżach), nad Jeziorem Kortowskim.

  Kortowo tworzy wyodrębnione z pozostałej części miasta miasteczko uniwersyteckie, w którym siedzibę ma większość instytucji uniwersyteckich lub związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (radio UWM FM, kluby studenckie itp.). Na terenie osiedla znajdują się jeziora Stary Dwór i Modrzewiowe.

  Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.

  W latach 1886–1889 na terenach Kortowa wybudowano szpital psychiatryczny, jego pensjonariusze zostali wymordowani podczas II wojny światowej. Po wojnie ocalałe zabudowania zaadaptowano na siedzibę następujących szkół wyższych:

 • Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie 1950-1968
 • Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie 1969-1999
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski od 1999
 • Dla corocznych olsztyńskich Juwenaliów utarła się nazwa Kortowiady.

  Granice osiedla[ | edytuj kod]

 • od północy: granica biegnie od wschodniego brzegu jeziora Kortowskiego w kierunku wschodnim do skrzyżowania ul. Saperskiej i ul. Armii Krajowej, następnie ul. Armii Krajowej do al. Warszawskiej i graniczy z południową stroną osiedla Grunwaldzkiego. Następnie załamuje się w kierunku południowym i zachodnim skrajem Al. Warszawskiej biegnie do skrzyżowania z ul. J. Tuwima i graniczy z zachodnim skrajem osiedla Podgrodzie. Tu załamuje się w kierunku południowo-wschodnim i południowym skrajem ul. J. Tuwima biegnie do rzeki Łyny i graniczy z południowym skrajem osiedla Podgrodzie.
 • od wschodu: zachodnim brzegiem rzeki Łyny w kierunku południowym do granic miasta Olsztyna i graniczy z zachodnią stroną osiedla Brzeziny i osiedla Jaroty.
 • od południa: granicę stanowi granica miasta Olsztyna.
 • od zachodu: granica przebiega od granic miasta Olsztyna w kierunku północnym do brzegu jeziora Kortowskiego, a następnie północno-zachodnim brzegiem jeziora Kortowskiego do punktu wyjścia i graniczy z osiedlami Dajtki i Grunwaldzkie.
 • Osiedla Kortowa[ | edytuj kod]

  Osiedlu Kortowo administracyjnie podlegają osiedla:

  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.Podgrodzie – osiedle (jednostka pomocnicza gminy), będące częścią oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna, zabudowane głównie przez wielkopłytowce budowane w późnych latach 70. i wczesnych 80., w dwóch miejscach zabudowa wieżowcami (po około 5-6 sztuk).
 • Kortowo II
 • Słoneczny Stok
 • Stary Dwór
 • Komunikacja[ | edytuj kod]

 • Ulice
 • Główną ulicą osiedla jest al. Warszawska, rozciągająca się niemal od centrum Olsztyna. Od al. Warszawskiej odbiegają mniejsze uliczki, którymi można dostać się do miasteczka akademickiego. Aleja Warszawska jest jednocześnie drogą wyjazdową na Warszawę.

  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Akademia Rolniczo-Techniczna im. Michała Oczapowskiego w Olsztynie (ART) – jedna z trzech placówek, na bazie których powstał 1 września 1999 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
 • Komunikacja miejska
 • Na terenie osiedla znajdują się obecnie 2 pętle autobusowe (Stary Dwór i Słoneczny Stok). Przez teren osiedla przebiegają trasy 7 linii dziennych oraz jedna nocna: 103, 109, 303, 305, 309, N01. Nieopodal przebiegają także trasy linii 128. Pierwszy autobus MPK pojawił się w Kortowie w latach 50. Był to pojazd linii numer 3, jeżdżący wówczas z Kortowa do Sanatorium. Mniej więcej w tym samym czasie swe kursy do Kortowa rozpoczął trolejbus linii numer 3, jeżdżący w okolice ronda na ulicy Jagiellońskiej. Poza autobusami MPK do Kortowa dojeżdżają również busy prywatnych przewoźników.

  Eksperyment kortowski (metoda Olszewskiego) – metoda rekultywacji jezior, opracowana i zastosowana po raz pierwszy w 1956 r. przez profesora Przemysława Olszewskiego (WSR w Olsztynie) w zeutrofizowanym Jeziorze Kortowskim (Olsztyn). Polegała ona na odprowadzaniu przeżyźnionych wód hypolimnionu za pomocą drewnianej rury, działającej na zasadzie lewara (syfonu). Woda z hypolimnionu odprowadzana była do rzeki Kortówki, a dalej do rzeki Łyny.Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” – reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  Obiekty[ | edytuj kod]

 • budynki dydaktyczne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
 • Przedszkole Miejskie Nr 40
 • Stadnina koni w Kortowie III
 • Zobacz[ | edytuj kod]

 • Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”
 • Eksperyment kortowski
 • Kortowiada
 • Zbrodnia w Kortau
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Instytut Badań i Analiz, Grupa OSB Olsztyńska Szkoła Biznesu: Raport o stanie miasta Olsztyn za lata 2010, 2011 Źródło
  2. * Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ​ISBN 83-902165-0-7​ s. 83
  Stary Dwór – część dzielnicy administracyjnej Kortowo w Olsztynie. Obejmuje zabudowania wokół Jeziora Stary Dwór.Jezioro Kortowskie – jezioro przepływowe położone w południowo-zachodniej części Olsztyna w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnic Słoneczny-Stok, Dajtki i Kortowo – kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w zlewni Łyny-Pregoły.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Armii Krajowej – jedna z głównych arterii komunikacyjnych osiedla Grunwaldzkiego w Olsztynie. Łączy aleję Schumana i ulicę Sielską z aleją Obrońców Tobruku. Ulica jest częścią drogi krajowej nr 16.
  Łyna (ros. Лава, Ława, niem. Alle, prus. Alna) – rzeka w północno-wschodniej Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) i Rosji (Obwód kaliningradzki). Lewy dopływ Pregoły. Płynie przez Pojezierze Olsztyńskie i Nizinę Sępopolską.
  Dajtki (niem. Deuthen) – największe olsztyńskie osiedle domków jednorodzinnych, położone w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy jeziorami Ukiel (po stronie północnej) i Kortowskim (po stronie wschodniej). Od południa i zachodu sąsiaduje z lasami. Przez Dajtki przebiega droga wylotowa z Olsztyna w kierunku Ostródy, widać ją w prawej części zdjęcia (obwodnica Dajtek, DK16).
  Jezioro Starodworskie - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, położone w Olsztynie na terenie osiedla Kortowo, leżące na terenie Pojezierza Olsztyńskiego.
  Kortowo II – część dzielnicy administracyjnej Kortowo w Olsztynie. Stanowi południową część osiedla Kortowo – kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na jego terenie znajduje się Jezioro Modrzewiowe.
  Jaroty (niem. Jomendorf) – największe pod względem liczby mieszkańców osiedle (jednostka pomocnicza gminy) Olsztyna, stanowiące część oficjalnego podziału administracyjnego miasta. Nazwa pochodzi od wchłoniętej przez miasto wsi. Osiedlu administracyjnie podlega Skarbówka Poszmanówka (Poszmanówka).
  Osiedle Grunwaldzkie – położone w centralnej części Olsztyna. Główną ulicą, od której osiedle bierze nazwę, jest ul. Grunwaldzka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.