• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Korrida  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Karol I, hiszp. Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias (ur. 5 stycznia 1938 w Rzymie) – król Hiszpanii od 1975 z dynastii Burbonów. Syn Jana Burbona, hrabiego Barcelony, i Marii de las Mercedes, księżniczki Obojga Sycylii .Manuel Laureano Rodríguez Sánchez (ur. 4 lipca 1917 w Kordowie, zm. 28 sierpnia 1947 w Linares), znany lepiej jako Manolete – był jednym z najsłynniejszych hiszpańskich matadorów.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • San Fermin
 • walki kogutów
 • prawa zwierząt
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Sarzyński. Dla ducha, oka i ucha. „Polityka”. 21 czerwca 2008. nr 25. s. 90. 
  2. Bartosz Marzec, Korrida wraca do łask, Rzeczpospolita, 29–30 marca 2008. [1].
  3. Koniec katalońskiej korridy, Rzeczpospolita, 28-07-2010. W Polsce Ustawa o ochronie zwierząt w art. 16 zabrania wykorzystywania zwierząt w widowiskach i sportach noszących znamiona okrucieństwa, w szczególności organizowania walk z udziałem byków, psów, kogutów. Grożącą karą jest areszt lub grzywna (art. 37).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Walki byków
 • Filip IV Habsburg (Felipe IV, ur. 8 kwietnia 1605 w Valladolid, zm. 17 września 1665 w Madrycie) - król Hiszpanii i Portugalii jako Filip IV (Filipe IV). Syn Filipa III i Małgorzaty Habsburg, córki arcyksięcia Karola II Styryjskiego.Luis Miguel Dominguín (właśc. Luis Miguel González Lucas, ur. 9 listopada 1926 w Madrycie, zm. 8 maja 1996 w San Roque), jeden z najsłynniejszych hiszpańskich matadorów. Przyjaciel Picassa, kochanek słynnych kobiet, ojciec piosenkarza i aktora Miguela Bosé.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt – polska ustawa uchwalona przez Sejm, regulująca kwestie prawne związane z ochroną zwierząt.
  Glina – pod kątem genezy, jest to ilasta skała osadowa, powstała najczęściej w okresie czwartorzędu w wyniku nagromadzenia osadów morenowych (skały ilaste starsze niż czwartorzędowe nazywane są najczęściej iłami). Jest to zatem skała złożona z minerałów ilastych, kwarcu, skaleni, substancji koloidalnych, może zawierać okruchy innych skał oraz substancje organiczne (humus, korzenie, bituminy).
  Sanfermin(es) – hiszpańskie święto ku czci św. Firmina (San Fermin), obchodzone w Pampelunie każdego roku od 6 do 14 lipca. Słynie głównie z encierro, gonitwy z bykami po ulicach miasta.
  Rdzeń kręgowy (łac. medulla spinalis) – część ośrodkowego układu nerwowego, przewodząca bodźce pomiędzy mózgowiem a układem obwodowym. U człowieka ma kształt grubego sznura, nieco spłaszczonego w kierunku strzałkowym, o przeciętnej średnicy 1 cm, barwy białej, o masie ok. 30 g. Umieszczony jest w biegnącym w kręgosłupie kanale kręgowym. U góry w otworze wielkim rdzeń kręgowy łączy się z rdzeniem przedłużonym, umowną granicę między nimi stanowi po stronie grzbietowej miejsce wyjścia pierwszej pary korzeni szyjnych, po stronie brzusznej dolna krawędź skrzyżowania piramid. Rozciąga się on na przestrzeni ok. 45 cm, od I kręgu szyjnego do górnej krawędzi II kręgu lędźwiowego, gdzie kończy się stożkiem rdzeniowym (łac. conus medullaris).
  Cristina Sánchez (Cristina Sánchez de Pablos) - urodzona 20 lutego 1972 w Madrycie w Hiszpanii, córka matadora Antonio Sáncheza. Zadebiutowała jako matador 13 lutego 1993 roku w Madrycie, dokładnie na tydzień przed swoimi 21 urodzinami. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w swoim zawodzie, przełamując monopol mężczyzn. Odeszła w 1999 roku, mówiąc, że pokonał ją jakiś mężczyzna. Wyszła za mąż rok później.
  Piękno – pozytywna właściwość estetyczna bytu wynikająca z zachowania proporcji, harmonii barw, dźwięków, stosowności, umiaru i użyteczności, odbierana przez zmysły. Istnieje piękno idealne, duchowe, moralne, naturalne, cielesne, obiektywne i subiektywne. Pojęcie to jest silnie związane z teorią estetyki, prawdy i dobra.
  Alfons VIII Kastylijski, nazywany Él de las Navas (ur. 11 listopada 1155 w Sorii, zm. 5 października 1214 w Gutierre-Muñoz) – król Kastylii od 1158 do śmierci.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.