Korneliusze Cynna
Corneille Pierre (ur. 6 czerwca 1606 w Rouen, zm. 1 października 1684 w Paryżu) – francuski dramaturg, ojciec klasycystycznej tragedii. Prawnik z wykształcenia, przez 20 lat pełnił urząd rzecznika królewskiego, niebawem jednak wyrzekł się kariery adwokackiej. Krótki czas należał do grupy „Pięciu Autorów”, których obowiązkiem było pisanie sztuk teatralnych na wyznaczony przez ministra (kardynała Richelieu) temat. W ostatnich latach życia usunięty w cień przez J. Racine’a (sztuka Corneille’a Tytus i Berenika przegrała w pojedynku z wystawianą w tym samym czasie tragedią Racine’a Berenika) i Moliera.Konsul (łac. consul – l.mn. consules) – w starożytnym Rzymie, w okresie republiki był jednym z dwóch najwyższych rangą urzędników wybieranych przez komicja centurialne na roczną kadencję. Był odpowiedzialny za politykę zagraniczną.
Gaius Iulius Caesar, Gajusz Juliusz Cezar, ur. 12 lipca 100 p.n.e. (13 lipca 102 r. p.n.e. – koncepcja Mommsena i Diona) w Rzymie, zm. 15 marca 44 p.n.e. w Rzymie – rzymski polityk, wódz, dyktator i pisarz. Jeden z członków stronnictwa popularów, spowinowacony z Cynną i Mariuszem. Po ich śmierci piastował kolejno urzędy kwestora, edyla, pretora, konsula i dyktatora. Sławę zdobył dzięki namiestnictwu w Galii i dzięki pomocy swych żołnierzy udało się mu pokonać opozycję, skupioną wokół senatu i Pompejusza – tzw. optymatów, aby następnie, po wieloletnich walkach, przejąć pełnię władzy w Rzymie. Zamordowany w idy marcowe przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa oraz Gajusza Kasjusza. W testamencie adoptował syna swojej siostrzenicy Gajusza Oktawiusza, późniejszego Oktawiana Augusta, wyznaczając go na swego spadkobiercę.
Cornelii Cinna - gałąź rzymskiego rodu patrycjuszowskiego Korneliuszy (por. Korneliusz).
Lucjusz Korneliusz Cynna pr.44[ | edytuj kod]
Lucjusz Korneliusz Cynna (Lucius Cornelius Cinna) polityk rzymski, syn Lucjusza Korneliusza Cynny konsula w 87 p.n.e. Był pretorem w 44 p.n.e. Nie biorąc udziału w spisku, po zamordowaniu Cezara oficjalnie wyraził aprobatę dla czynu spiskowców. Demonstracyjnie zdjął insygnia pretorskie, jako nadane przez tyrana. Wywołał tym taką nienawiść tłumów, że w czasie pogrzebu Cezara zamordowano Gajusza Helwiusza Cynnę, z powodu nazwiska pomyłkowo uznanego za pretora Cynnę.
Lucjusz Korneliusz Cynna k.32[ | edytuj kod]
Lucjusz Korneliusz Cynna (Lucius Cornelius Cinna) polityk rzymski, konsul zastępczy w 32 p.n.e., być może identyczny z pretorem w 44 p.n.e. Zięć Pompejusza Wielkiego jako mąż Pompei.
Dzieci:
Gnejusz Korneliusz Cynna Magnus[ | edytuj kod]
Gnejusz Korneliusz Cynna Magnus (Gnaeus Cornelius Cinna Magnus) syn Lucjusza Korneliusza Cynny k.32, wnuk Pompejusza Wielkiego, stąd przydomek Magnus. Polityk rzymski, spiskował przeciwko cesarzowi Augustowi, został jednak przez niego wspaniałomyślnie ułaskawiony, a później nawet mianowany konsulem w 5 n.e. Ten Cynna jest bohaterem tragedii Piotra Corneille "Cinna".
Kornelia[ | edytuj kod]
Kornelia (Cornelia) córka Lucjusza Korneliusza Cynny. Żona od 84 Cezara, matka jego córki Julii. Zmarła w 69 p.n.e.
Kornelia Pompeja Magna[ | edytuj kod]
(Cornelia Pompeia Magna); wnuczka dwóch wybitnych polityków republikańskiego Rzymu, Pompejusza i Cynny.
Wywód przodków:
Małżeństwa i potomkowie: