• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Korfball na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Olympisch Stadion - wielofunkcyjny stadion sportowy, położony w Amsterdamie w Holandii. Został oddany do użytku w 1928 roku na Igrzyska Olimpijskie 1928. Początkowo miał pojemność 34 000 widzów. Po oddaniu do użytku stadionu De Kuip w Rotterdamie, władze miejskie Amsterdamu zdecydowały 27 marca 1937 roku o zwiększeniu pojemności widowni do 64 000 miejsc.
  Lacrosse (fr. la crosse – zakrzywiony kij) – zespołowa gra sportowa pochodzenia indiańskiego, której zasady ostatecznie ustalono w pierwszej połowie XIX w. w Kanadzie (gdzie uznano ją za sport narodowy); rozgrywana na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety piłki w bramce przeciwnika; 1904 i 1908 konkurencja olimpijska; uznawana za pierwowzór hokeja na lodzie.
  Zawodnicy podczas meczu.

  Korfball na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 był sportem demonstracyjnym (pokazowym) na tych igrzyskach olimpijskich.

  Wybór korfball'u, jako sportu pokazowego na LIO 1928[]

  Tuż przed igrzyskami, Holenderski Komitet Organizacyjny rozważał wprowadzenie 3 sportów demonstracyjnych na IO 1928. Lacrosse był jednym z nich. Drugim sportem pokazowym był kaatsen, zaś trzecim - korfball, który został oficjalnie zatwierdzony przez założyciela HKO - Barona van Tuyll'a van Serooskerken'a.

  Mecz[]

  Mecz odbył się 6 sierpnia 1928 roku, na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie. Na przeciwko siebie stanęły 2 drużyny holenderskie - Czerwono-czarni oraz Biało-czerwoni. Każda składała się z 12 graczy - 6 mężczyzn i 6 kobiet. Arbitrami byli - H. W. Vliegen, G. Leeuw, oraz W.C. Schaap. Wynik spotkania jest nieznany ponieważ mecz odbył się nieoficjalnie. Poniżej przedstawiono składy obydwu drużyn:

  Galeria[]

 • Drużyna Biało-czerwonych.

 • Drużyna Czarno-czerwonych.

 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalny raport olimpijski z igrzysk 1928
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.