• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kordowiec

  Przeczytaj także...
  Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).Radziejowa (1266 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Należy do Korony Gór Polski. Nazwa szczytu pochodzi od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej.
  Polana na Kordowcu – duża polana na szczycie i podwierzchołkowych stokach Kordowca (763 m) w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Radziejowej. Główna część polany znajduje się na tuż pod wierzchołkiem Kordowca, na północnych, opadających do doliny Popradu stokach. W dolnej części polany ma swoje źródła potok Kordowiec.
  Wierzchołek Kordowca. Sianokosy na podwierzchołkowej polanie

  Kordowiec (763 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Sądeckim. Jest najdalej na wschód wysuniętą kulminacją głównego grzbietu Pasma Radziejowej. Stok wschodni opada do doliny Młodowskiego Potoku, natomiast zachodni – do Małej Roztoki. Na szczycie Kordowca grzbiet rozdwaja się na dwie boczne odnogi; jedna opada w północno-zachodnim kierunku do Rytra, druga w północno-wschodnim do Młodowa. Pomiędzy nim spływa potok Kordowiec, w dolinie którego znajduje się miejscowość Obłazy Ryterskie. Na północno-zachodnich zboczach znajduje się rozproszona zabudowa przysiółków Młodowa.

  Pasmo Radziejowej – pasmo górskie w Beskidzie Sądeckim będące, obok Pasma Jaworzyny, jedną z jego dwóch głównych części. Rozciąga się od doliny Dunajca na zachodzie po Gromadzką Przełęcz na wschodzie. Znajdują się tu wszystkie szczyty Beskidu Sądeckiego wznoszące się powyżej 1200 m n.p.m., łącznie z najwyższą Radziejową, od której pasmo wzięło swoją nazwę.Młodów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Piwniczna-Zdrój. Graniczy: od pn. z gminą Rytro (Obłazy Ryterskie, Roztoka Ryterska), od pd. z miastem Piwniczna-Zdrój, a od wschodu z Głębokim i Suchą Strugą (gm. Rytro). Leży ok. 5 km na pn. od Piwnicznej, na stokach Kordowca (763m n.p.m.), przy drodze krajowej nr 87 i linii kolejowej Tarnów – Leluchów, u ujścia Młodowskiego Potoku do Popradu. Położona jest na wys. od 350 m n.p.m. do 1001 m n.p.m. (Niemcowa). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego

  200 m poniżej wierzchołka Kordowca znajduje się niewielki budynek dawnej szkoły, która działała tutaj w latach 1961-76. Przeniesiona została z wcześniej istniejącej i jeszcze wyżej położonej szkoły na Niemcowej. Szkoła na Kordowcu również została z powodu niewielkiej ilości dzieci zamknięta, a w jej budynku działa sezonowe schronisko agroturystyczne. Nosi nazwę Szkoła nad obłokami pochodzącą od tytułu książki Marii Kownackiej opisującej szkołę na Niemcowej. Na oficjalnej stronie internetowej opisane jest jednak pod nazwą "Chata Kordowiec"

  Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:Wielki Rogacz (1182 m) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Położony jest między Radziejową (1266 m), od której oddzielony jest przełęczą Żłobki (1106 m), a Małym Rogaczem (1162 m), od którego oddziela go Przełęcz Obrazek (1140 m). Jest zwornikiem dla odchodzącego na północny wschód długiego bocznego grzbietu, który poprzez Międzyradziejówki opada do wierzchołka Złotułki (Trześniowy Groń), na którym rozgałęzia się na dwa grzbiety opadające do doliny Popradu. Główny grzbiet natomiast poprzez Małego Rogacza opada do Przełęczy Obidza. W istocie Wielki Rogacz ma dwa wierzchołki; wyższy zachodni i niższy wschodni. Wraz z Małym Rogaczem są trzy wierzchołki i jak pisze Bogdan Mościcki, autor przewodnika "Beskid Sądecki" ... z której by więc strony nie patrzeć, dwa z nich są widoczne. Od niższego wierzchołka wschodniego odchodzi grzbiet oddzielający dolinę potoku Międzybrodzie od doliny potoku Rogacz.

  Pod wierzchołkiem Kordowca znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Po obydwu stronach jego wierzchołka (północnej i południowej) znajdują się duża polana na Kordowcu. Z odkrytego południowo-wschodniego stoku Kordowca (polana) rozciąga się ograniczony widok na Niemcową i wierzchołek Kiczory. Rozległe natomiast widoki na Rytro, Beskid Wyspowy i Pasmo Jaworzyny rozciągają się spod budynku dawnej szkoły na Kordowcu.

  Szkoła nad Obłokami – sezonowe schronisko górskie położone w Beskidzie Sądeckim,we wschodniej części Pasma Radziejowej, na zboczach góry Kordowiec, 200 metrów pod szczytem. Dawniej, w budynku schroniska funkcjonowała szkoła, zamknięta z powodu małej ilości dzieci.Oferuje 12 miejsc noclegowych oraz możliwość rozbicia namiotu. Budynek jest zelektryfikowany oraz posiada bieżącą wodę. Węzeł sanitarny znajduje się na zewnątrz. Istnieje możliwość skorzystania z kuchni oraz zakupu produktów spożywczych. Obiekt jest czynny w weekendy lub po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.Chatka "Szkoła Pod Obłokami" na Kordowcu (Chata Kordowiec) – prywatne sezonowe schronisko turystyczne, położone na podszczytowej polanie Kordowca (763 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Obiekt jest czynny w weekendy lub po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

  Piesze szlaki turystyczne[]

  szlak turystyczny czerwony Rytro – Kordowiec – Niemcowa – Wielki RogaczRadziejowa (Główny Szlak Beskidzki)
 • z Rytra 1.50 h (↓ 1.25 h)
 • z Niemcowej 0.40 h (↑ 0.50 h), z Wielkiego Rogacza 1.25 h (↑ 1.45 h)
 • szlak turystyczny zielony (szlak gminny) Rytro PKP – Kordowiec
 • z Rytra 1.40 h (↓ 1.15 h)
 • szlak turystyczny niebieski (szlak gminny) Sucha Struga (Kretówki) – Młodów PKP – Kordowiec
 • z Młodowa 1.20 h (↓ 1 h), z Kretówek 2.20 h (z powrotem 2.20 h)
 • Przypisy

  1. Beskid Sądecki. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-64-0.
  2. Michał Siwicki: Beskid Sądecki. Przełom Popradu. Mapa turystyczna 1:50 000. Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2004. ISBN 978-83-7499-016-5.
  3. Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
  4. Chata "Kordowiec". [dostęp 2010-04-30].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa schroniska sezonowego – Chaty Kordowiec
 • Obłazy Ryterskie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Rytro. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Ludwika Kownacka (ur. 11 września 1894 w Słupie, zm. 27 lutego 1982 w Warszawie) – polska pisarka, tłumaczka z jęz. rosyjskiego, autorka "Dziennika Dziecięcego" redagowanego w czasie powstania warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Współpracowała z czasopismem "Płomyk", na łamach którego debiutowała w 1919 roku.
  Niemcowa (963 m n.p.m.) – polana grzbietowa w Paśmie Radziejowej, znajdująca się na grzbiecie Niemcowa – Kordowiec. Na grzbiecie tym, kolejno od dołu do góry jest 5 polan: Kordowiec, Poczekaj, Stos, Niemcowa i Kramarka. Polana znajduje się tylko częściowo w granicach gminy Rytro. Granica przebiega środkiem polany, większa część polany należy do miasta i gminy Piwniczna-Zdrój (Młodów). Duża część polany jest zalesiona.
  Beskid Sądecki (słow. Ľubovnianska vrchovina; 513.54) – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. W granicach Polski rozciąga się na powierzchni ok. 670 km², pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m) na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Radziejowa (1262 m). Góry zbudowane są z fliszu płaszczowiny magurskiej.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Mała Roztoka (Roztoka Mała) – potok w Beskidzie Sądeckim, prawobrzeżny dopływ Wielkiej Roztoki. Również dolina, którą płynie nosi nazwę doliny Małej Roztoki. W nazewnictwie ludowym roztoką nazywa się rozwidlenie doliny, miejsce, w którym schodzą się dwa strumienie, a także po prostu dolinę czy wąwóz górski i płynący nim potok. Jest to nazwa pochodzenia słowiańskiego.
  Sucha Struga – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Rytro. Wieś położona jest na prawym brzegu Popradu, na stokach Makowicy (948 m n.p.m.). Graniczy z gminą Stary Sącz (Wola Krogulecka), gminą Nawojowa (Złotne), gminą Piwniczna (Kokuszka, Głębokie, Młodów), Obłazami Ryterskimi i Rytrem.

  Reklama