• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Korab - herb szlachecki  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.Herb Staszowa przedstawia Korab - złoty statek morski z masztem-wieżą na czerwonym tle. Herb ten wywodzi się od herbu Hieronima Łaskiego, właściciela Staszowa, który 11 kwietnia 1525 r. uzyskał dla niego prawa miejskie.
  Herb Korab
  Korab wśród innych polskich herbów w Herbarzu Złotego Runa z około 1433-1435.

  Korab (Korabczik, Korabiów) – polski herb szlachecki, związany z zawołaniem Korab. Używano go głównie w ziemiach: kaliskiej, poznańskiej, sieradzkiej i na Mazowszu.

  Opis herbu[ | edytuj kod]

  Opis zgodnie z klasycznymi regułami blazonowania:

  W polu czerwonym korab złoty z takąż murowaną blankową wieżą.

  Kowalski (forma żeńska: Kowalska; liczba mnoga: Kowalscy) – drugie pod względem popularności (po Nowak) nazwisko w Polsce. Nosi je około 140 000 osób.Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae (potocznie zwane "Clenodia" lub"Klejnotami Długosza") – najstarszy znany lokalny opis herbów polskich napisany przez Jana Długosza.

  W klejnocie samo godło.

  Pierwotna, średniowieczna forma miała okręt z masztem złotym i bocianim gniazdem, bądź z masztem i żaglem srebrnym. Do XVI wieku została wyparta przez formę z wieżą blankowaną.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Godło – symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowej, prawnej lub społecznej, np. herb, gmerk, logo.
  Mazowsze (łac. Mazovia) – kraina historyczna położona w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, znajdująca się w większości w woj. mazowieckim; historyczną stolicą Mazowsza jest Płock, który jest także najstarszym miastem tego regionu (prawa miejskie w 1237); dzielnica historyczna Polski.
  Ziemia sieradzka (łac. terra Siradiae) – jednostka podziału terytorialnego Korony Królestwa Polskiego na początku XIV wieku. W 1339 z jej zrębów powstało województwo sieradzkie. Wiązana jest z plemieniem Warcian (Wierczan), co pozwalałoby na nazywanie tej części kraju nazwą „Warcja” lub „Wiercza”.
  Ród szlachecki z Wielkich Słończyc, herbu Korab. Według wszelkiego prawdopodobieństwa wywodzili się z bocznej linii Łaskich herbu Korab, od których odłączyli się na początku XVI wieku. Zamieszkiwali okolice Sanoka, a także zawędrowali do Galicji i dalej na Podole, gdzie także podzielili się na liczne linie, często spauperyzowane. Do rodziny należeli m.in. Rudolf Słonecki - Rotmistrz C.K Armii, Józef Emil Słonecki- Polski piłkarz, Marian Franciszek Słonecki - Wybitny malarz, konserwator dzieł sztuki. Zenon Słonecki - naczelnik obwodu sanockiego w powstaniu styczniowym, poseł do Sejmu Krajowego Galicji III, IV, V i VI kadencji (1870-1895). Teofilakt - Pop, Biskup wołogodzki, rektor Akademii Kijowsko- Mohylańskiej. Jan Duklan Słonecki - Poseł na sejm w latach 1896 - 1901. Bibliografia: http://www.genealogia.okiem.pl/slonecki.htm K. Niesiecki: Herbarz Polski, Lipsk. 1841.
  Klejnot, cymer (łac. clenodium, staropol. z niem. (Helm-)Kleinod) – zwieńczenie hełmu łączące się z nim za pośrednictwem korony rangowej lub przepaski, z której rozwijały się labry.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Juliusz Karol Ignacy Stanisław Kostka Ostrowski, hrabia herbu Rawicz (ur. 16 stycznia 1854 w Warszawie, zm. 12 marca 1917 w Glion, Szwajcaria) – historyk, prawnik, heraldyk polski, konserwatywny działacz katolicki, kolekcjoner malarstwa polskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.