• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kora - sztuka

  Przeczytaj także...
  Kuros (stgr. κοῦρος - młodzieniec) - typ posągu w sztuce starożytnej Grecji, przedstawiający stojącego, nagiego młodego mężczyznę z falistymi włosami i zagadkowym uśmiechem (archaiczny uśmiech), z rękoma zawsze opuszczonymi wzdłuż ciała i lewą nogą wysuniętą lekko do przodu. Ten typ posągu był charakterystyczny dla drobnej i monumentalnej sztuki greckiej okresu archaicznego (około 640-430 p.n.e.).Kanefora – motyw dekoracyjny w malarstwie lub podpora architektoniczna w rzeźbie przedstawiająca postać kobiety lub dziewczyny niosącej na głowie lub ramionach kosz (kalatos) z kwiatami lub owocami. Postać wzorowana na uczestniczkach procesji kultowych w starożytnej Grecji. Chłopiec biorący udział w takiej procesji nazywany był kaneforos.
  Liczba mnoga – forma fleksyjna, tj. przypadek w deklinacji i w koniugacji, oznaczający wiele przedmiotów lub osób, a także w przypadku przedmiotów zbiorowych – grupy tych przedmiotów (np. piasek w liczbie pojedynczej oznacza wiele ziaren piasku, ale istnieje też forma w liczbie mnogiej – piaski – mogąca się odnosić do większych zbiorów – np. piaski pustyni; podobnie armia to grupa ludzi, gramatycznie liczba pojedyncza, istnieje jednak rzeczownik armie w liczbie mnogiej).
  Kora z Akropolu w typie jońskim, ok. 525 r. p.n.e.

  Kora (stgr. κόρη kore, dziewczyna; lm. korai) – w sztuce Grecji okresu archaicznego najstarszy typ greckiego posągu kobiecego, wyobrażający stojącą dziewczynę w długich szatach, często z owocem, kwiatem lub ptakiem w ręku; żeński odpowiednik kurosa. Szaty kor były nienaturalne, ich fałdowania znacznie odbiegały od realnego wyglądu tkanin na ludzkim ciele.

  Sztuka starożytnej Grecji – okres archaiczny – najstarszy z trzech etapów rozwoju sztuki w rejonie basenu Morza Egejskiego. Początki sięgają najazdu Dorów na Peloponez w XII wieku p.n.e. i wiązanego z nim upadku kultury mykeńskiej. Wydarzenia kończące ten pierwszy okres związane są z początkiem II wojny perskiej, a ściślej z bitwą pod Salaminą oraz zniszczeniem Aten w 480 p.n.e. Okres archaiczny dzielony jest umownie na cztery mniejsze przedziały czasowe, które noszą nazwy:Peplofora - marmurowy antyczny posąg grecki z okresu archaicznego datowany na ok. 530 p.n.e. z Akropolu w Atenach. Jest to przykład kory w typie doryckim - ubrana jest w peplos. Modelunek jest tu nico delikatniejszy niż u wcześniejszych kor tego typu. Zachowały się fragmenty polichromii: fryzura i usta pomalowane na czerwono, czarne brwi i warkocze, zielone desenie na szacie. Oddzielnie były dodane także wieniec i kolczyki z brązu.

  Najbardziej znane[ | edytuj kod]

 • Kora z Berlina, 1. połowa VI w. p.n.e.
 • Hera z Samos, ok. 560 r. p.n.e.
 • Peplofora, ok. 530 r. p.n.e.
 • Kora nadąsana, ok. 490 r. p.n.e.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kuros
 • kanefora
 • Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.Kora z Berlina, znana też jako Bogini Berlińska – rzeźba grecka z okresu archaicznego datowana na pierwszą połowę VI w. p.n.e. Odkryto ją na terenie Attyki. Była zakopana i owinięta ołowianą blachą, przez co uważa się, że miała duże znaczenie kultowe. Dzięki tej ochronie dość dobrze zachowała się polichromia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kora nadąsana (lub Kora Eutydikosa) – grecka marmurowa rzeźba antyczna z okresu archaicznego z ok. 490 r. p.n.e. Z podpisu na bazie posągu wiemy, że fundatorem był niejaki Eutydikos.
  Hera z Samos (Hera Cheramyesa) – rzeźba grecka z okresu archaicznego, którą powszechnie datuje się na rok około 560 p.n.e. Znaleziono ją na wyspie Samos, a na podstawie inskrypcji umieszczonej na rzeźbie autorstwo przypisywane jest Cheramyesowi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.