• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopuła Warszawy

  Przeczytaj także...
  Kopuła Krakowa (ang. Kraków Icefield a. Kraków Dome) – lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, na wschód od Zatoki Admiralicji, naprzeciw Kopuły Warszawy. Pokrywa niemal w całości półwysep Kraków Peninsula. U nasady łączy się z Kopułą Arctowskiego. Nazwę nadała polska ekspedycja naukowa w 1980 roku.Kopuła Arctowskiego (ang. Arctowski Icefield a. Arctowski Dome) – lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, nazwany przez Polską Ekspedycję Antarktyczną w 1980 roku na cześć Henryka Arctowskiego. Jest to główny lodowiec wyspy, rozciągający się przez całą jej długość - od Zatoki Maxwella po Destruction Bay. Od Kopuły Arctowskiego odchodzą inne lodowce, z których największe to Kopuła Warszawy i Kopuła Krakowa.
  Lodowiec Zalewskiego (ang. Zalewski Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, między szczytem Belweder a grzbietem Cytadela. Odchodzi od Kopuły Warszawy, schodząc ku zatoce Goulden Cove (część fiordu Ezcurra w Zatoce Admiralicji). Nazwę nadała polska ekspedycja naukowa na cześć Seweryna Macieja Zalewskiego - uczestnika i kierownika kilku wypraw naukowych na Spitsbergen i do Antarktyki.
  Położenie Kopuły Warszawy na mapie Zatoki Admiralicji

  Kopuła Warszawy (ang. Warszawa Icefield a. Warszawa Dome) – lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, na półwyspie Potter Peninsula na zachód od Zatoki Admiralicji, naprzeciw Kopuły Krakowa. Lodowiec pokrywa półwysep niemal w całości i rozciąga się od nasady półwyspu Demay Peninsula po wybrzeża Zatoki Maxwella (na zewnętrznych krańcach jego przedłużeniem są jednak mniejsze lodowce - m.in. Lodowiec Ekologii, Lodowiec Sfinksa, Lodowiec Baranowskiego, Lodospad Dery, Lodowiec Zalewskiego, Lodowiec Fourcade'a i Lodowiec Klubu Polarnego). Po jego wschodniej stronie leży Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego i amerykańska Pieter Lenie Station. Po przeciwnej, południowo-zachodniej stronie lodowca leży argentyńska stacja Jubany. Od samego lodowca stacje te oddzielone są jednak szeregiem klifów i wzniesień.

  Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977. Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.Demay Point - przylądek na Wyspie Króla Jerzego, położony na zachodnim wybrzeżu Zatoki Admiralicji u jej ujścia do Cieśniny Bransfielda. Jest najdalej na wschód położonym punktem wysuniętego daleko w morze półwyspu Demay Peninsula, który oddziela Zatokę Staszka od Rajskiej Zatoki. Przylądek leży na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Został odkryty w 1822 roku.

  U swojej nasady Kopuła Warszawy łączy się z Kopułą Arctowskiego.

  Lodowiec Ekologii (ang. Ecology Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, między Przylądkiem Rakusy a Przylądkiem Llano, opadający od Kopuły Warszawy ku Zatoce Suszczewskiego. Nazwany od Instytutu Ekologii Polskiej Akademii Nauk - założyciela pobliskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).Lodowiec Baranowskiego (ang. Baranowski Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, odchodzący od Kopuły Warszawy na wschód w kierunku Zatoki Staszka (część Zatoki Admiralicji). Na północny ograniczony jest Moreną Błaszyka i szczytem Zamek, na południu szczytem Brama i Potokiem Fosa u nasady półwyspu Demay Peninsula. Pośrodku dolnej części lodowca wznosi się nunatak Siodło. Lodowiec nazwany został na cześć prof. Stanisława Baranowskiego, polskiego glacjologa, uczestnika i kierownika wielu ekspedycji naukowych na Spitsbergen i do Antarktyki. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).

  Bibliografia[]

 • Nazewnictwo geograficzne świata. Antarktyka, Zeszyt 8, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej
 • Geograficzny atlas świata, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa-Wrocław 1989, tom II, str. 187
 • Mapa zachodniego brzegu Zatoki Admiralicji
 • Zatoka Maxwella (ang. Maxwell Bay) – zatoka na południowo-wschodnim brzegu Wyspy Króla Jerzego, między wyspą Króla Jerzego a Wyspą Nelsona. Wejście do zatoki jest od południa z Cieśniny Bransfielda.Zatoka Admiralicji (ang. Admiralty Bay, hiszp. Bahía Almirantazgo (nazwa stosowana przez Chilijczyków, Bahía Lasserre (nazwa stosowana przez Argentyńczyków) – największa zatoka w archipelagu Szetlandów Południowych. Zatoka wcina się w Wyspę Króla Jerzego na ok. 17 km, ma 8 km szerokości przy ujściu do Cieśniny Bransfielda oraz 122 km² powierzchni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lodowiec Sfinksa (ang. Sphinx Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, na zachód od Zatoki Admiralicji, między szczytami: Sphinx Hill (od którego pochodzi jego nazwa), Iglica Czajkowskiego, Krzemień i Zamek. U nasady łączy się z Kopułą Warszawy, na południu ograniczony jest Moreną Błaszyka. Na jego zachodniej krawędzi rozpoczyna bieg Potok Foczy. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).
  Pieter J. Lenie Field Station, zw. Copacabana – zał. w 1985 amerykańska, letnia stacja antarktyczna, położona na Wyspie Króla Jerzego (ok. 2 km w linii prostej na SE od Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego). Składa się z trzech niewielkich budynków położonych u podnóża Wzgórz Ratowników, niedaleko Przylądka Llano. Stacja znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.
  Lodospad Dery (ang. Dera Icefall) - lodospad na Wyspie Króla Jerzego, na zachód od Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Opada stromo od lodowca Kopuła Warszawy do zatoki Hervé Cove (część fiordu Ezcurra). Po północno-wschodniej stronie lodospadu leży Urwisko Dutkiewicza, na północnym wschodzie wznosi się Brekcjowa Turnia. Nazwa lodospadu pochodzi od nazwiska prof. Jerzego Dery, kierownika zespołu oceanograficzno-biologicznego polskiej ekspedycji naukowej z 1977/1978 roku.
  Lodowiec Klubu Polarnego (ang. Polar Club Glacier) – lodowiec na południowym wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego, między Czerwonym Wzgórzem a przylądkiem Stranger Point. Rozciąga się wzdłuż wybrzeży Cieśniny Bransfielda. U nasady łączy się z Kopułą Warszawy. Nazwa, nadana przez polską ekspedycję polarną w 1980 roku, pochodzi od Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
  Wyspa Króla Jerzego – największa wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, odkryta przez Williama Smitha w 1819. Została nazwana na cześć Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.