• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopiec Węża

  Przeczytaj także...
  Aztekowie, Mexikowie – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej. W momencie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.Adam (hebr. אדם; arab. آدم - "człowiek" / "mężczyzna"), dosł. "czerwony", od koloru ziemi, z której został ulepiony) i Ewa (hebr. חוה Chawa - "budząca życie"; arab. حواء Hawwaa) – według relacji biblijnych, zawartych w Księdze Rodzaju, pierwsi ludzie. Podobną historię zawiera tradycja manichejska; wzbogacona o dodatkowe elementy została też zawarta w Koranie.
  Przesilenie letnie – na półkuli północnej, jest to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy: Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe.

  Kopiec Węża (ang. Serpent Mound) – wał ziemny znajdujący się na płaskowyżu w rejonie Bush Creek niedaleko Peebles w hrabstwie Adams w amerykańskim stanie Ohio. W 1964 roku wpisany na listę National Historic Landmark. Kształtem przedstawia wijącego się węża ze spiralnie skręconym ogonem, połykającego jajo. Jego pochodzenie i przeznaczenie jest przedmiotem sporów.

  Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 528 tys. km².Kometa Halleya (nazwa oficjalna 1P/Halley, łac. Cometa Halleiensis) – najbardziej znana kometa krótkookresowa. Nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Edmunda Halleya, który na początku XVIII wieku badał zapiski o pojawianiu się komet z lat 1456 - 1682 i w 1705 roku przewidział ponowne pojawienie się tej komety w 1758 roku. Halley odnalazł łącznie 24 komety okresowe. W pobliżu Słońca kometa Halleya traci podczas każdego przelotu około 250 mln ton swojej materii, na podstawie czego szacuje się, że będzie istnieć przez kolejne 170 000 lat.

  Konstrukcja znajduje się wewnątrz krateru powstałego wskutek uderzenia meteorytu. Została wykonana z głazów przykrytych ziemią. Ma 400 m długości, 6 m szerokości i 1,5 m wysokości. Jej przeznaczenie nie jest znane, brak pochówków i jakichkolwiek konstrukcji wyklucza jednak funkcję nekropolii bądź sanktuarium.

  Jajo – jedna z faz rozwoju nowego osobnika u wielu gatunków zwierząt. Jajo zawiera surowce odżywcze pozwalające na rozwój zarodka bez dostępu do organizmu macierzystego i zewnętrznych źródeł pożywienia oraz stosunkowo bezpieczne środowisko, ale ze względu na swoją zawartość jest również cenionym pokarmem.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Stanowisko zostało opisane po raz pierwszy w 1848 roku przez Ephraima Squiera i Edwina Davisa. W latach 1887-1889 Frederic Ward Putnam z Peabody Museum przeprowadził prace wykopaliskowe, nie znajdując jednak żadnych artefaktów. Pochodzenie wału wiązano początkowo z kulturą Adena, istniejącą w dolinie rzeki Ohio w ostatnich stuleciach przed naszą erą. W trakcie przeprowadzonych w 1991 roku prac archeologicznych na stanowisku wydobyto kawałki węgla drzewnego datowane metodą radiowęglową na okres między 1025 a 1215 rokiem, co stało się podstawą do przesunięcia daty jego powstania o kilka stuleci w przód i uznania za wytwór kultury Fort Ancient. Znaczenie konstrukcji nie jest jasne, zdaniem badaczy może być ona świadectwem wyobrażeń religijnych północnoamerykańskich Indian lub mieć związek z obserwacjami astronomicznymi. Głowa węża zorientowana jest w kierunku położenia Słońca podczas przesilenia letniego, więc zdaniem niektórych całość byłaby rodzajem kalendarza. Zgodnie z inną hipotezą budowa wału związana była z pojawieniem się komety Halleya w 1066 roku. Kształt konstrukcji miałby odwzorowywać trasę przelotu obiektu na nocnym niebie.

  Hrabstwo Adams leży w amerykańskim stanie Ohio. Zostało nazwane na cześć Johna Adamsa. Jego stolicą jest West Union.Kultura Adena - kultura archeologiczna wydzielona dla okresu 1000 r p.n.e - 200 r n.e we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

  Niejasności co do pochodzenia konstrukcji sprawiły, iż stała się ona obiektem licznych spekulacji pseudonaukowych. Dopatrywano się w niej „miejsca mocy” lub uważano za przedstawienie węża kuszącego Ewę w raju, zaś jej wzniesienie przypisywano m.in. Zaginionym Plemionom Izraela, Aztekom i wikingom.

  Eden (hebr. Gan Eden, גַּן עֵדֶן "ogród rozkoszy") – biblijny raj stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi – Adama i Ewy. W ogrodzie ludzie wszystkiego mieli pod dostatkiem i ze wszystkiego mogli korzystać, z wyjątkiem Drzewa Poznania Dobra i Zła, którego owoców nie mogli zrywać. Jednak Szatan pod postacią węża skusił Ewę do zerwania zakazanego owocu, który po skosztowaniu podała mężowi. Za ten akt nieposłuszeństwa wobec Boga zostali oboje wygnani z Edenu, którego od tej pory strzegły cheruby i wirujący ognisty miecz, aby nikt nie mógł zerwać owoców z drzewa życia. W Biblii da się wyróżnić dwie tradycje dotyczące Edenu – zawartą w Księdze Ezechiela i zawartą w Księdze Rodzaju. Prawdopodobnie obie są niezależnymi od siebie nawiązaniami do mezopotamskich mitów i tradycji królewskich i boskich ogrodów, takich jak wiszące ogrody Semiramidy, dostosowanymi do teologii judaistycznej.National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.

  Przypisy

  1. Serpent Mound (ang.). tps.cr.nps.gov. [dostęp 2015-03-18].
  2. Kenneth L. Feder: Encyclopedia of Dubious Archaeology. Santa Barbara: ABC-CLIO, 2010, s. 236-237. ISBN 978-0-313-37918-5.
  3. Brad Olsen: Sacred Places North America. San Francisco: CCC Publishing, 2008, s. 273-237. ISBN 978-1-888729-13-9.
  4. Fred S. Kleiner: Gardner's Art through the Ages. Non-Western Perspectives. Boston: Wadsworth, 2006, s. 169. ISBN 978-0-495-57367-8.
  5. Archaeology in America. An Encyclopedia. edited by Francis P. McManamon. T. 2. Westport: Greenwood Publishing, 2009, s. 104-105. ISBN 978-0-313-33186-2.
  Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.Węgiel drzewny (roślinny), czerń węglowa, C.I. 77266 (E153) – lekka, czarna substancja wytwarzana z drewna w procesie suchej destylacji. Głównym składnikiem jest węgiel pierwiastkowy, zanieczyszczony popiołem i licznymi związkami organicznymi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pseudonauka – rodzaj nieakceptowanego powszechnie przez środowisko naukowe zbioru twierdzeń, które aspirują do miana nauki, lecz nie spełniają jej podstawowych reguł, a w szczególności nie są oparte na metodzie naukowej i nie są intersubiektywnie weryfikowalne (nie mają oparcia w sprawdzalnych i możliwych do powtórzenia doświadczeniach).
  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
  Peabody Museum of Archaeology and Ethnology – amerykańskie muzeum, gromadzące eksponaty związane z archeologią i etnologią, mające swoją siedzibę w Cambridge w stanie Massachusetts.
  Datowanie radiowęglowe – metoda badania wieku przedmiotów oparta na pomiarze proporcji między izotopem promieniotwórczym węgla C a izotopami trwałymi C i C (datowanie izotopowe). Metoda dostępna w wielu laboratoriach, również w Polsce, opracowana została przez Willarda Libby’ego i jego współpracowników w 1949. Libby otrzymał za tę pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1960 roku.
  Kalendarz – umowna, przyjęta w danej społeczności bądź kulturze, rachuba czasu. Dzieli ona czas na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Nazwa pochodzi od rzymskiego słowa Kalendy bądź według innych źródeł od łacińskiego callendarium.
  Określenie Dziesięć Zaginionych Plemion Izraela dotyczy starożytnych plemion izraelickich, które zniknęły z kart biblijnych po tym, gdy Królestwo Izraela zostało całkowicie zniszczone, a jego mieszkańcy wzięci w niewolę lub wypędzeni przez Asyryjczyków. Wiele grup Żydów twierdziło, iż członkowie Dziesięciu Zaginionych Plemion prowadzą ukrytą egzystencję i w przyszłości powrócą do reszty swego narodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.