• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopiec Rolanda w Łobzie

  Przeczytaj także...
  Fritz Puchstein - (ur. 07.10.1893 r. w Łobzie, zmarł 31.03.1968 r. w Wiedniu) niemiecki (austriacki) aktor, reżyser, operator, producent i manager.Kopiec – antropogeniczna forma ukształtowania powierzchni ziemi, budowla ziemna w kształcie stożka (zazwyczaj ściętego). Na terenie Europy kopce, różnej wielkości i konstrukcji, były wznoszone już w czasach prehistorycznych. Pełniły wówczas rolę miejsc pochówku, a także funkcje kultowe, obronne, obserwacyjne. W znacznej części przypadków ich rola jest nieznana.
  Kulturfilm Erich Puchstein (Königsberg i. Pr.)- niemiecka wytwórnia filmowa (inne nazwy: Kulturfilm E. Puchstein (Berlin), Puchstein-Kulturfilm GmbH, Königsberg i. Pr.), która w roku 1931 zrealizowała pierwszy film (niemy) w trakcie którego przedstawiono panoramę miasta Łobez. Film nosił tytuł Heldentum - Volkstum - Heimatkunst (inna nazwa: Die Stadt im Osten) i przedstawiał głównie pomnik Rolanda, który mieszkańcy miasta wybudowali w czynie społecznym w latach 20-tych na własnoręcznie usypanym kopcu. Reżyserem filmu i operatorem był Fritz Puchstein, producentem była Erika Puchstein (żona Fritza), a scenariusz filmu napisał Fritz Richter-Elsner. Wytwórnia istniała w latach 1922-1941. Erich Puchstein, kawaler, prawnik z wykształcenia, towarzyszył jako fotograf w roku 1905 w wyprawach archeologicznych swojego wuja Otto Puchsteina, a część zdjęć z tej wyprawy odnalazł bratanek profesora o tym samym imieniu Otto (ur. 1934 r. syn Fritza i Eryki Puchstein), który w odziedziczonej po rodzinie szafie odkrył 500 fotografii i negatywów (w tym 300 fotografii) z roku 1905 z terenu wykopalisk w Pergamonie i Baalbeku (leżących na terenie dzisiejszej Turcji i Libanu). Erich Puchstein opiekował się wujem Otto Puchsteinem aż do jego śmierci w roku 1911.
  Kopiec Rolanda w Łobzie - 2013
  Pomnik Rolanda w Łobzie - pozostałości - 2013

  Kopiec Rolanda w Łobziekopiec usypany w czynie społecznym w latach 20. XX w. przez mieszkańców miasta Labes (od 19 maja 1946 Łobez), który wraz z ustawionym na nim pomnikiem Rolanda miał uczcić pamięć mieszkańców miasta poległych na I wojnie światowej.

  Sonneberg - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Sonneberg. Leży u podnóża Lasu Turyńskiego, liczy 22 529 mieszkańców (2009).Rzesza (niem. Reich) – historyczne określenie państwa niemieckiego. Stosowane dla podkreślenia jedności autonomicznych niemieckich regionów lub państw regionalnych.

  W roku 1922 mieszkańcy miasta Labes postawiają uczcić pamięć 208 poległych na I wojnie światowej swoich mieszkańców i postawić im pomnika Rolanda na specjalnie usypanym do tego celu kopcu, gdzie całość budowy ma zostać sfinansowana z dobrowolnych darowizn i zbudowana w czynie społecznym z pomocą 1096 bezrobotnych w tym czasie osób). Autorem projektu pomnika został berliński rzeźbiarz Hans Dammann (1867-1942), a całość projektu opracowała pracownia Fritza Richtera-Elsnera (ur. 08.01.1884 w Köppelsdorf, zm. 1970 w Detmold, rzeźbiarz, studiował w Sonnebergu i Monachium). Nad całością prac związanych z budową obiektu pieczę sprawował porucznik Schultze. Mieszkańcy miasta przepracowali łącznie 4850 godzin, przewieźli 1360 m³ ziemi i około 300 ton materiału kamiennego sprowadzono do budowy budowli megalitycznych (megalit, kromlech, kamienie runiczne i sztuczne kurhany), gdzie na stoku kopca 4 sztuczne tarasy (pamięci przodków, wspólnota rodowa, baśnie i legendy, oraz krąg ofiarny) wznosiły się stopniowo w górę i były połączone z sobą kamiennymi schodami (środkowymi i bocznymi). Pomnik wraz z postumentem mierzył 10,5 metra wysokości i był widoczny z każdego punktu miasta. Wzgórze Rolanda (Zygfryda, Gotfryda) ma obecnie (według mapy) ok. 100 metrów wysokości, gdzie licząc od obecnego poziomu cmentarza rzeczywistą wysokość usypanego kopca można szacować na kilkanaście metrów. Koszt cementu do odlania postumentu, cokołu kolumny i figury Rolanda szacuje się na 25 tys. marek. Jeżeli zsumować wartość wszystkich prac, oraz poniesione koszty materiałowe, to łączna wartość nakładów wyniesie razem ponad 80 tys. marek (Reichsmark (ℛℳ), w latach 1924–1936, 1 ℛℳ≈3,32€ - siła nabywcza).

  Detmold – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, siedziba rejencji Detmold oraz powiatu Lippe. Liczy 72 758 mieszkańców (2010). Miasto było niegdyś stolicą małego Księstwa Lippe do 1918 (po 1613 Lippe-Detmold), a następnie stolicą Wolnego Państwa Lippe do 1947.Kurhan – rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi (zobacz dolmen), w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale.

  1 sierpnia 1926 miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika, przedstawiającego rycerza na cokole, wraz z siedmioma czworokątnymi kolumnami, gdzie na tablicach wypisano nazwiska 208 poległych mieszkańców. Odsłonięcia całości obiektu dokonał prezydent Rzeszy (Republiki Weimarskiej) – Paul von Hindenburg.

  Czyn społeczny – w okresie PRL nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. W czynie społecznym były wykonywane prace, przez niektórych uważane za zbyteczne, które miały jedynie przekazywać ducha wspólnego dzieła dla Ojczyzny, Polski Ludowej. Realizowano też większe przedsięwzięcia, jak np. budowa naziemnej kolejki linowej Elka w Chorzowie, a także prace sezonowe (sianokosy, żniwa, wykopki ziemniaków, wykopki buraków cukrowych, zamiatanie jesiennych liści).Budowle megalityczne (megality) występują na obszarze całego świata, w tym również w Europie i Polsce. Początki megalityzmu na terenach Europy sięgają V tysiąclecia p.n.e. Stopniowy zanik idei obserwuje się około 2 tysiąclecia p.n.e. Czasem jednak budowle megalityczne funkcjonowały jeszcze w epoce brązu. Stonehenge straciło swe znaczenie kultowe około 1400 r p.n.e. Szczególnym typem budowli megalitycznej były megaksylony (gr., mega = wielki; ksylon = drzewo), zbudowane według podobnej idei, ale z innego materiału – z drewna i ziemi.

  W roku 1931 wytwórnia filmowa Kulturfilm Erich Puchstein nakręciła niemy 12-minutowy film Heldentum - Volkstum - Heimatkunst (Inna nazwa: Die Stadt im Osten) o pomniku Rolanda z widokiem na Łobez (reżyser - Fritz Puchstein, scenariusz - Fritz Richter-Elsner, zdjęcia - Fritz Puchstein, producent - Erika Puchstein (żona Fritza), wytwórnia - Kulturfilm Erich Puchstein (Königsberg i. Pr., Beeethovenstr. 45)). W tym samym roku otoczenie pomnika przebudowano dodając tablicę dla Adolfa Hitlera, któremu w roku 1933 nadano tytuł honorowego obywatela miasta i przemianowano jedną z ulic jego imieniem.

  Kromlech (z celtyckiego crom – wygięty, lech – kamień) – krąg zbudowany z ustawionych pionowo kamieni, często wokół grobowca lub miejsca kultu. Stawiane były w neolicie oraz w epoce brązu, najczęściej na terenach Bretanii, Anglii i Irlandii – pierwsze kromlechy pojawiły się w drugiej połowie IV tysiąclecia p.n.e. Było to najprawdopodobniej miejsce kultu i zebrań plemiennych. Do najbardziej znanych należy Stonehenge.Posąg Rolanda, niem. Rolandstatue – w średniowieczu stawiano posągi Rolanda jako znak wolności w wielu miastach Europy, tzw. miastach Rolanda. Figura Rolanda symbolizowała niezależność miasta, prawo do wolnego handlu oraz własnej jurysdykcji.

  Później Kopiec Rolanda poszedł w zapomnienie, a pomnik Rolanda został wysadzony w powietrze w 1945 przez Rosjan, pozostałości siedmiu otaczających go kolumn i kamienne budowle megalityczne ułożone na stoku kopca uległy przez lata znacznej dewastacji.

  Przypisy

  1. M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85
  2. Kronika Powiatowa Zbigniew Harbuz
  3. [1]
  4. artfact [2]
  5. findartinfo [3]
  6. Polska niezwykła [4]
  7. lobez-wzgorze-rolanda [5].
  8. Szablon:Inflacja
  9. labuz.art [6]
  10. film portal [7]
  11. "Ehrenmal der Kreisstadt Labes in Pommern", Druck und Verlag A. Straube und Sohn, Labes, 1926, Nachdruck 1970 durch den Heimatbuchausschuß der Kreisstadt Labes
  12. Kronika Powiatowa, Zbigniew Harbuz
  13. GenWiki [8].
  14. Ulica Adolfa Hitlera w Łobzie na kartce pocztowej
  15. Łobez ulica A. Hitlera
  16. Kronika Powiatowa, Zbigniew Harbuz

  Linki zewnętrzne[]

 • Film z 1931 r. - Kopiec, Pomnik Rolanda i Łobez
 • I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Zbigniew Harbuz - ur. 1932 r. w Brzeżanach na Podolu (obecnie Ukraina) historyk ziemi łobeskiej, dokumentalista, kolekcjoner i miłośnik turystyki pieszej. Od roku 1946 związany z Łobzem, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. Studia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Warszawski. Uczestnik kilkunastu pielgrzymek do Częstochowy i Wilna (Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej). Współautor monografii „Z dziejów Ziemi Łobeskiej” i autor wydawnictw i książek: folder „Resko”(1965), folder „Węgorzyno”(1965), „Łobez i oklice” (1967), „Łobeskie ulice” (1995), „Łobescy ludzie” (ponad 1000 biogramów), „Historia Szkoły Podstawowej nr 1”, „Droga do powiatu łobeskiego”, „Z pamiętnika łobeskiego gimnazjalisty”, „Kalendarium Ziemi Łobeskiej 1945”, „Łabuź - Kalendarium Ziemi Łobeskiej do 1945”, „Kalendarium Ziemi Łobeskiej 1000-1970” i „Moja ulica w Brzeżanach”. Autor ponad 200 artykułów w prasie lokalnej (w Łobuziaku, Gminie Pomorskiej, Światowidzie, Wiadomościach Zachodnich, Głosie Szczecińskim, Wiadomościach Łobeskich, Tygodniku Łobeskim, Biuletynie Turystycznej Agencji Prasowej). W roku 2007 obchodził w Łobzie Benefis Pana Zbigniewa Harbuza. W roku 2008 Smok Powiatu Łobez.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paul von Hindenburg, właśc. Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek (Generalfeldmarschall) i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy w okresie Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy.
  Republika Weimarska – potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933 (nazwa urzędowa: Rzesza Niemiecka). Powstała w wyniku rewolucji listopadowej 1918. Było to państwo federalne, demokratyczne, z mieszaną prezydencko-parlamentarną formą rządów. Parlamentem był Reichstag, stolicą – Berlin. Nazwa republiki pochodzi od miasta Weimar, w którym obradowało zgromadzenie narodowe, uchwalające konstytucję. Na powstanie republiki bezpośredni wpływ miały skutki I wojny światowej. Upadek republiki spowodowało powstanie i umocnienie się nazizmu.
  Megalit (wielki kamień z gr. μέγας «megas» - wielki, λίθος «lithos» - kamień) – duży, nieobrobiony lub częściowo obrobiony kamień stanowiący samodzielną budowlę lub element większej budowli z takich kamieni (wykonanej bez użycia zaprawy), o charakterze kultowym, grobowym lub (prawdopodobnie) związanymi z obserwacjami astronomicznymi, wzniesiony w czasach prehistorycznych.
  Łobez (niem. Labes) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu łobeskiego i gminy miejsko-wiejskiej Łobez, położone nad rzeką Regą na Wysoczyźnie Łobeskiej. Według danych z 31 grudnia 2012 miasto miało 10 549 mieszkańców Prawa miejskie Łobez otrzymał przed 1295 r.
  Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy (niem. Führer und Reichskanzler) od 1 sierpnia 1934 (łącząc stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy), przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Człowiek Roku 1938 według tygodnika „Time”, ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.