• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopia Górka

  Przeczytaj także...
  Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.Łącko – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Łącko. Leży w dolinie Dunajca. Przez miejscowość przepływa także strumień Czarna Woda. Jest siedzibą gminy Łącko.
  Krośnica – nieduża rzeka spływająca głęboką doliną pomiędzy Pieninami a Gorcami. Jej źródła znajdują się pod szczytem Lubania w Gorcach na wysokości 1020 m n.p.m., uchodzi do Dunajca w Krościenku na wysokości 420 m. Ma długość 12,5 km i średni spadek 48 m/km. Łączna powierzchnia jej zlewni wynosi 37,4 km². Większą część zlewni tworzą lewobrzeżne dopływy z Gorców, większe potoki to: Lubań, Dziadowe Kąty, Kotelnica. Z większych potoków pienińskich zasilają ją: Hałuszowski Potok, Biały Potok. Rzeka przepływa przez miejscowości: Krośnica, Hałuszowa, Grywałd i Krościenko. Lewym brzegiem rzeki poprowadzona jest droga wojewódzka nr 969. Na dużej części swojego biegu Krośnica jest hydrotechnicznie uregulowana.

  Kopia Górka – szczyt w Gorcach w ich południowo-wschodniej części.

  Kopia Górka wznosi się widłach dróg: ŁąckoKrościenko nad Dunajcem i Nowy Targ – Krościenko nad Dunajcem oraz w widłach rzek Dunajec i Krośnica.

  Południowe stoki wzniesienia opadają ku dolinie Międzygórza, a północne ku dolinie Ciemnego Potoku.

  Na północ od szczytu wznosi się Marszałek (828 m n.p.m.), a na zachód Dział (598 m n.p.m.).

  Marszałek – niewybitny szczyt o wysokości 828 m n.p.m. w Gorcach, najdalej na wschód wysunięty w Paśmie Lubania. Położony jest na północ od Krościenka. Stoki są częściowo porośnięte lasem, a z licznych łąk oraz polan roztaczają się widoki na Pieniny, Tatry i Beskid Sądecki. Przez wierzchołek przebiega znakowany czerwono Główny Szlak Beskidzki.Krościenko nad Dunajcem – wieś o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w dolinie Dunajca i Krośnicy położona u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba Gminy Krościenko nad Dunajcem.

  Kopia Górka jest zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Tuż pod szczytem przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego.

  Na Kopiej Górce znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – jeden z ruchów odnowy Kościoła rzymskokatolickiego. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.
  Dunajec (słow. Dunajec, niem. Dunajetz lub Dohnst) – rzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły (rzeka II rzędu). Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w m. Nowy Targ; za początkowy odcinek uważa się Czarny Dunajec. Długość 247 km (łącznie z Czarnym Dunajcem), z czego 17 km liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Powierzchnia dorzecza wynosi 6804 km², z tego w Polsce 4854,1 km², na Słowacji 1949,9 km² (z czego 1594,1 km² przypada na dorzecze Popradu, a 355,8 km² – na zlewnię samego Dunajca).
  Nowy Targ (pełna nazwa: Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ, łac. Novum Forum, Neoforum, niem. Neumarkt, słow. Nový Targ) – miasto i gmina, w województwie małopolskim, siedziba powiatu nowotarskiego. Główny ośrodek handlowy, komunikacyjny i przemysłowy Podhala. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.