• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopernik - film

  Przeczytaj także...
  Kopernik – polsko-niemiecki serial biograficzny, który jest telewizyjną wersją filmu o tym samym tytule. Serial zrealizowany został w 1972 roku z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, a premierę miał 2 września 1973 roku.Klaus-Peter Thiele (ur. 14 grudnia 1940 w Meiningen, zm. 10 października 2011 w Berlinie) – niemiecki aktor filmowy i teatralny.
  Georg Joachim von Lauchen, pierwotnie Georg Joachim Iserin, używał też nazwiska matki de Porris i jego niemieckiego tłumaczenia von Lauchen. Najbardziej znany z przybranego nazwiska Retyk (łac. Rheticus; ur. 16 lutego 1514 w Feldkirch, dzisiejsza Austria, zm. 4 grudnia 1574 w Koszycach, Węgry) – profesor matematyki z Wittenbergi, kartograf, twórca przyrządów nawigacyjnych i innych, lekarz i nauczyciel.

  Kopernikpolsko-niemiecki film biograficzny z 1972 roku powstały z okazji 500 rocznicy urodzin astronoma Mikołaja Kopernika.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Niemal równocześnie z wersją kinową filmu powstała wersja telewizyjna w postaci trzy-odcinkowego serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem.

  Czesław Wołłejko (ur. 17 marca 1916 w Wilnie, zm. 7 lutego 1987 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny. Ojciec aktorek Magdaleny Wołłejko i Jolanty Wołłejko.Andrzej Antkowiak (ur. 14 października 1936 w Poznaniu, zm. 21 stycznia 1979 w Olsztynie) – polski aktor głównie teatralny, także filmowy i telewizyjny.

  Główne role[]

 • Andrzej Kopiczyński - Mikołaj Kopernik
 • Barbara Wrzesińska - Anna Schilling, kuzynka i gospodyni Kopernika
 • Czesław Wołłejko - Łukasz Watzenrode, biskup warmiński, wuj Kopernika
 • Andrzej Antkowiak - Andrzej Kopernik, brat Mikołaja
 • Klaus-Peter Thiele - Jerzy Joachim Retyk, uczeń Kopernika
 • Henryk Boukołowski - kardynał Hipolit d'Este, brat księcia Ferrary
 • Hannjo Hasse - wydawca Ossiander
 • Henryk Borowski - Tiedemann Giese, biskup chełmiński
 • Linki zewnętrzne[]

 • Kopernik w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Kopernik w bazie filmpolski.pl
 • Kopernik w bazie stopklatka.pl
 • Kopernik w bazie filmweb.pl
 • Zdjęcia z filmu Kopernik w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Henryk Ignacy Boukołowski (ur. 11 stycznia 1937 w Białymstoku) – polski aktor, reżyser, współzałożyciel Teatru Adekwatnego.Tiedemann Giese, Gise, Gisius (ur. 1 czerwca 1480 w Gdańsku, zm. 23 października 1550 w Lidzbarku Warmińskim) – biskup chełmiński, potem warmiński.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos), to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
  Film biograficzny – gatunek kina fabularnego, opowieść filmowa, której tematem jest życie i działalność sławnych ludzi: artystów, uczonych, mężów stanu, wybitnych przywódców, bohaterów narodowych itp.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Łukasz Watzenrode (niem. Lukas Watzenrode, ur. 30 października 1447 w Toruniu, zm. 29 marca 1512 w Toruniu) – biskup warmiński, dyplomata, mecenas sztuki i nauki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.