• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopec

  Przeczytaj także...
  Tadeusz Szczerba (ur. 15 lipca 1926 r. w Porąbce, dziś w granicach Sosnowca – zm. 9 lutego 2003 r. w Gliwicach) – magister inżynier elektryk związany z przemysłem hutniczym, działacz turystyczny, przewodnik tatrzański, znawca Tatr i Podtatrza, autor wydawnictw związanych z Tatrami.Pogórze Skoruszyńskie – zachodnia część Pogórza Spisko-Gubałowskiego, położona na zachód od doliny Orawicy. Jest to niewysokie pasmo górskie znajdujące się niemal całkowicie na Słowacji. Wyróżnia się w nim:
  Huciańska Przełęcz, Niżnia Huciańska Przełęcz (słow. Hutianské sedlo, także: Beskyd, Češlovka, Tešľovka) – położona na wysokości 905 m n.p.m. szeroka (ok. 1 km) przełęcz, stanowiąca zachodnią granicę Tatr. Oddziela Tatry Zachodnie od Pogórza Skoruszyńskiego, a dokładniej jego części zwanej Pogórzem Orawskim. Znajduje się pomiędzy wzniesieniem Prípor (1003 m) w masywie Kopca na Pogórzu Orawskim, a wzgórzem Huciańska Grapa (ok. 946 m) należącym do Tatr. Huciańska Grapa stanowi zakończenie niewybitnego i zalesionego grzbietu odbiegającego od Jaworzyńskiej Kopy.

  Kopec (1251 m) – najwyższy szczyt Pogórza Orawskiego na Słowacji. Według polskich autorów wchodzi ono w skład Pogórza Skoruszyńskiego, to zaś należy do Pogórza Spisko-Gubałowskiego. W tłumaczeniu na język polski nazwa Kopec oznacza Kopiec i pochodzi od kopulastego kształtu szczytu. Taką też nazwę podawano w dawniej w przewodnikach turystycznych. Według obecnie obowiązujących zasad nazewnictwa geograficznego jest to nieuprawnione.

  Małe Borowe (słow. Malé Borové) – niewielka wieś w północnej Słowacji, w powiecie Liptowski Mikułasz, w kraju żylińskim.Zuberzec (słow. Zuberec, węg. 1889-1920 Bölényfalu) – wieś i gmina w powiecie Twardoszyn, kraju żylińskim, w północnej Słowacji.

  Kopec jest zwornikiem dla wielu grzbietów:

 • grzbiet północny do doliny potoku Mrzký potok
 • grzbiet północny (z odchyleniem na zachód) do szczytu Bane (943 m)
 • grzbiet południowo-zachodni do szczytu Blato (1138 m)
 • grzbiet południowo-wschodni do wzniesienia Grúnik
 • grzbiet północno-wschodni poprzez przełęcz Prieková do szczytu Machy (1202 m)
 • Pomiędzy szczytem Kopec a przełęczą Prieková znajduje się nienazwany wierzchołek, od którego odchodzą jeszcze trzy boczne odnogi:

  Zwornik, punkt zwornikowy – miejsce zbiegu przynajmniej trzech wypukłych form ukształtowania terenu jak: grzbiet, grań, żebro czy też filar. Najczęściej jest to wierzchołek, choć może to być też przełęcz.Pogórze Orawskie (słow. Oravská vrchovina) – zachodnia część Pogórza Skoruszyńskiego. Jest to niewysokie pasmo górskie ciągnące się z północnego wschodu na południowy zachód pomiędzy doliną rzeki Orawa, oddzielającą go od Magury Orawskiej, a Doliną Borowej Wody i Doliną Zimnej Wody Orawskiej. Dolina Borowej Wody i Huciańska Przełęcz oddziela go od zachodniego skraju Tatr, Dolina Zimnej Wody od Skoruszyńskich Wierchów (wschodnia część Pogórza Skoruszyńskiego). Na południu Podchoczański Rów, a na zachodzie widły Żaszkowskiego Potoku i Orawy oddzielają Pogórze Orawskie od Gór Choczańskich (według innych źródeł widły ww. dwu rzek oddzielają Pogórze Orawskie od Szypskiej Fatry).
 • słabo zaznaczający się grzbiet południowy, który poprzez Prípor (1003 m) opada do Doliny Huciańskiej
 • grzbiet południowo-wschodni na Niżnią Huciańską Przełęcz oddzielającą Pogórze Skoruszyńskie od Tatr Zachodnich
 • grzęda Cyrhlica opadająca we wschodnim kierunku, potem zakręcająca w północno-wschodnim do Zuberca
 • Dnem dolin pomiędzy tymi grzbietami spływają potoki. Kopec obecnie jest zalesiony, dawniej jednak były na nim pola, pastwiska i łąki. Już zarosły lasem, ale na starszych mapach są zaznaczone, można je rozróżnić również na zdjęciach mapy satelitarnej. Na Kopcu jest też skrzyżowanie szlaków turystycznych.

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Mních (1110 m) – wznoszący się nad Zubercem szczyt Pogórza Orawskiego. Jest skrajnym, najdalej na północ i najdalej na zachód wysuniętym szczytem tego pasma. Według polskich autorów wchodzi ono w skład Pogórza Skoruszyńskiego, to zaś należy do Pogórza Spisko-Gubałowskiego. W południowo-zachodnim kierunku Mních sąsiaduje ze szczytem Machy (1220 m).

  Szlaki turystyczne[]

  Szlak czerwony czerwony: Oravský Biely PotokMních – Machy – Prieková – Kopec – Małe Borowe Szlak niebieski niebieski: Podbiel – Blatnický vrch – Bane – Kopec

  Przypisy

  1. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  3. Szczerba Tadeusz: Choczańskie Wierchy i okolica. Przewodnik turystyczny. Wydawnictwo Ryszard M. Remiszewski – RMR, Gliwice 2001, ISBN 83-904352-9-2
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Podbiel (słow. Podbiel, węg. Podbjel) – wieś i gmina w powiecie Twardoszyn, kraju żylińskim, w północnej Słowacji. Położona jest w historycznym regionie Orawa, w zakolu rzeki Orawy, w miejscu gdzie wpływa do niej Zimna Woda Orawska.Prieková – położona na wysokości 1170 m przełęcz na słowackim Pogórzu Orawskim, pomiędzy szczytami Machy (1202 m) i Kopec (1251 m). Według polskich autorów wchodzi ono w skład Pogórza Skoruszyńskiego, to zaś należy do Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Prieková znajduje się w głównym grzbiecie Pogórza Orawskiego. Jej wschodnie stoki opadają do doliny Borowej Wody i są w większości bezleśne. Stoki północno-zachodnie (też o nazwie Prieková) opadają do całkowicie zalesionej doliny potoku Mrzký potok. Dawniej jednak w stokach tych tuż pod przełęczą była duża polana. Już zarosła lasem, ale zaznaczona jest na starszych mapach, można ją też rozróżnić na zdjęciach mapy satelitarnej. Głównym grzbietem biegnie czerwony szlak turystyczny. Nieco powyżej przełęczy (na stokach szczytu Machy) dołącza do niego niebieski szlak z Zuberca.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pogórze Spisko-Gubałowskie (514.13) – południowa, najwyższa część Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego, od północy ograniczona Pienińskim Pasem Skałkowym, który we wschodniej części przechodzi w pasmo górskie Pienin, od południa zaś oddzielona od Tatr obniżeniem Rowu Podtatrzańskiego.
  Orawski Biały Potok (słow. Oravský Biely Potok, węg. Bjelipotok, w latach 1889-1920 Árvafejérpatak) – wieś i gmina w powiecie Twardoszyn, kraju żylińskim, w północnej Słowacji.
  Tatry Zachodnie (514.52; słow. Západné Tatry, dawniej Liptovské hole, Liptovské Tatry, niem. Liptauer Alpen, Liptauer Tatra, Liptauer Hochgebirge, Arva-Liptauer Hochgebirge, Westliche Tatra, węg. Liptói-Tátra) – największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Nazwa rozpowszechniła się w polskiej literaturze dopiero po 1868, dawniej używano także nazw: Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, Hale Liptowsko-Nowotarskie.
  Machy (słow. Machy, 1202 m) – wznoszący się nad Zubercem szczyt Pogórza Orawskiego. Według polskich autorów wchodzi ono w skład Pogórza Skoruszyńskiego, to zaś należy do Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Machy znajdują się w grzbiecie pomiędzy szczytami Mních (1110 m) i Kopec (1251 m), od którego oddziela je przełęcz Prieková. Stoki południowo-wschodnie opadają do Kotliny Zuberskiej i są w dużym stopniu bezleśne. Spływa z nich bardzo gęsta sieć potoków łączących się w potok Milotynka uchodzący w Zubercu do Zuberskiej Wody. W północno-zachodnim kierunku od wierzchołka Machów ciągnie się boczny grzbiet opadający do dolin potoków Mrzký potok i Malý potok. Grzbiet ten obecnie jest zalesiony, dawniej jednak i na nim były polany. Już zarosły lasem, ale na zdjęciach mapy satelitarnej można je jeszcze rozróżnić. Głównym grzbietem biegnie szlak turystyczny.
  Dolina Huciańska (słow. Hutianska dolina) – część Rowu Podtatrzańskiego, dolina oddzielająca Tatry Zachodnie od Pogórza Skoruszyńskiego, a dokładniej jego części zwanej Pogórzem Orawskim. Nazwa Dolina Huciańska używana jest w polskich opracowaniach, podaje ją np. Wielka encyklopedia tatrzańska, natomiast przez część słowackich geografów i na niektórych słowackich mapach dolina ta uznawana jest za górną część Doliny Kwaczańskiej.
  Wyżnia Huciańska Przełęcz (słow. Vyšné Hutianske sedlo) – położona na wysokości 950 m n.p.m. przełęcz na zachodnim krańcu grani głównej Tatr Zachodnich na Słowacji. Jest to płaska i rozległa przełęcz pomiędzy Jaworzyńską Kopą (1277 m) a Huciańskim Beskidem (950 m). Przez przełęcz tę przebiega asfaltowa droga nr 584 z Trzciany do Liptowskiego Mikułasza. Przełęcz oraz grzbiet, w którym ta się znajduje, oddziela też Orawę od Liptowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.