• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopciuszek - film 1950  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Beata Wyrąbkiewicz (ur. 16 stycznia 1972 w Toruniu) – polska aktorka dubbingowa, musicalowa, teatralna, a także filmowa, piosenkarka warszawskich teatrów.Bronisław Dardziński (ur. 30 grudnia 1901 w Petersburgu, zm. 13 maja 1971 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser radiowy, kierownik Teatru Polskiego Radia w Warszawie (1947–1948).

  Kopciuszekamerykański film animowany Walta Disneya z 1950, będący adaptacją popularnej baśni w opracowaniu Charlesa Perraulta.

  Został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków, a serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 97%.

  Film doczekał się dwóch kontynuacji: Kopciuszek II: Spełnione marzenia (2002) i Kopciuszek III: Co by było, gdyby... (2007). W 2015 premierę miał film aktorski Kopciuszek, w którym tytułową rolę zagrała Lily James.

  Marcin Kopiec (ur. 12 listopada 1843 roku w Starej Wsi (obecnie dzielnica Raciborza), zm. 5 października 1919 roku w Warszawie) – polski działacz narodowy, pisarz, poeta ludowy, badacz dziejów Śląska.Mirosława Krajewska (ur. 11 września 1940 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. W 1962 ukończyła PWST w Warszawie.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  W pewnym królestwie żyje Cinderella, córka bogatego wdowca, który żeni się z owdowiałą hrabiną Tremaine. Po śmierci bogacza dziewczyna jest chowana na bycie służącą. Aż do wieku dorosłego spełnia zachcianki macochy i przyrodnich sióstr, Anastazji i Gryzeldy, a także dba o ich leniwego kota, Lucyfera. Pomimo swej sytuacji, wierzy w spełnienie marzeń o lepszym losie. Szybko zaskarbia sobie sympatię zwierząt, w tym myszy Jacka i Kajtka, psa Bingo i konia Majora.

  Łukasz Talik (ur. 15 października 1984 w Bielsku-Białej) – wokalista i aktor musicalowy i dubbingowy. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.Grzegorz Pierczyński – aktor musicalowy, wokalista-śpiewak. Na stałe związany z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie.

  Tymczasem król złości się na syna, że ten jeszcze się nie ożenił. Wraz ze starym księciem organizuje bal, na który zaproszone zostają wszystkie panny z królestwa, spośród których królewicz ma wybrać przyszłą żonę. Cinderella chce pójść na bal, na co Macocha zaskakująco daje jej zgodę, pod warunkiem wykonania obowiązków domowych i znalezienia odpowiedniej sukni. Cinderella znajduje na strychu starą suknię swej matki, ale przez nadmiar obowiązków domowych, celowo dodanych przez macochę i siostry, nie ma czasu jej przerobić. Wyręczają ją w tym zaprzyjaźnione myszki i ptaki. Przed wyjściem na bal macocha manipuluje córkami, by te porwały suknię Cinderelli. Zrozpaczona dziewczyna wybiega do ogródka, gdzie spotyka Dobrą Wróżkę, będącą jej matką chrzestną. Przy pomocy magii zamienia dynię w karetę, myszki w konie, Majora w stangreta, Bingo w lokaja, a podartą sukienkę w balową suknię, wyposażoną w szklane pantofelki. Przez odjazdem Cinderelli na bal wróżka zaznacza, że czary tracą moc po wybiciu północy.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.

  Po dotarciu na bal królewicz zakochuje się w Cinderelli. Para spędza cały wieczór razem, aż do czasu, gdy wybija północ. Cinderella ucieka z zamku, gubiąc na schodach jeden ze szklanych pantofelków. Stary książę znajduje but, po czym – na zlecenie króla – przeczesuje królestwo w poszukiwaniu nieznajomej. Gdy do Cinderelli docierają wieści o królewskim dekrecie, rozanielona zaczyna nucić melodię z balu. Hrabina Tremaine wówczas uświadamia sobie, że to Cinderella jest nieznajomą z balu, dlatego zamyka ją na klucz w sypialni.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Anna Sochacka – polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka musicalowa. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

  W czasie, gdy pantofelek bezskutecznie przymierzają Gryzelda i Anastazja, myszki wykradają klucz z kieszeni macochy i uwalniają Cinderellę. Dziewczyna przymierza pantofelek, a następnie bierze ślub z królewiczem.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Walt Disney zdecydował się na ekranizację baśni w opracowaniu Charlesa Perraulta. Przed rozpoczęciem prac nad filmem wytwórnia była zadłużona na ponad 4 mln dolarów. By oszczędzić na produkcji, studio najpierw nakręciło roboczy film z udziałem aktorów-modeli, by na jego podstawie animatorzy narysowali poszczególne sceny. Podczas nagrań Kopciuszka i księcia zagrali Helene Stanley i Jeffrey Stone. Do stworzenia postaci Lucyfera zainspirował Walta Disneya kot jednego z animatorów, Warda Kimballa.

  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.Vue Movie Distribution, dawniej ITI Cinema - dystrybutor filmów w kinach, producent i koproducent polskich filmów fabularnych.

  W 1948 na prośbę znajomych Ilene Woods nagrała partie wokalne do piosenek „A Dream Is a Wish Your Heart Makes”, „Bibbidi-Bobbidi-Boo” i „So This Is Love”, a następnie przyjęła ofertę Walta Disneya do użyczenia głosu tytułowej bohaterce filmu. Jak przyznawała w wywiadach, podczas rozmów z Disneyem nie wiedziała, że bierze udział w przesłuchaniach do roli Kopciuszka. W trakcie powstawania ścieżki dźwiękowej Walt Disney zdecydował się na pionerskie zastosowanie efektu śpiewania harmonicznego, zlecając Woods nagranie kilku ścieżek wokalnych do „Sing, Sweet Nightingale”, które następnie nałożono na siebie. Głosu pozostałym postaciom użyczyli m.in. William Philips (jako książę), Eleanor Audley (macocha), Verna Felton (Dobra Wróżka) czy Jimmy MacDonald (Jacek i Kajtek).

  Czesław Byszewski (ur. 27 lutego 1915 w Warszawie, zm. 29 grudnia 1997 w Warszawie) – aktor, lektor Polskiego Radia, aktor dubbingu. Przed wojną ukończył SGH, w latach 1945-1947 był słuchaczem Miejskiej Szkoły Dramatycznej Janusza Strachockiego. Od 1948 był lektorem w audycji radiowej „Muzyka i Aktualności”. Wystąpił w 3000 programach tej audycji. Jego współpraca ze Studiem Opracowań Dialogowych w Łodzi rozpoczęła się w 1953. Aktor użyczył swego głosu m.in. Henry’emu Fondzie w „12 gniewnych ludziach”. Aktor teatrów warszawskich: w latach 1948-1950 występował w Teatrze Dzieci Warszawy, w latach 1950-1968 w Teatrze Powszechnym. W latach 1969-1980 był aktorem Teatru Narodowego. Zmarł 29 grudnia 1997 i został pochowany na Starych Powązkach.Joanna Węgrzynowska, właśc. Joanna Węgrzynowska-Cybińska (ur. 29 listopada 1971 roku w Gdańsku) – polska aktorka musicalowa, dubbingowa i filmowa. Prywatnie żona aktora Krzysztofa Cybińskiego.

  Scena, w której Dobra Wróżka przemienia Kopciuszka w piękną księżniczkę, należała do jednej z ulubionych scen Walta Disneya w całym jego dorobku artystycznym.

  Przed premierą z filmu usunięto kilka scen, w tym pościg księcia za jeleniem czy przyjazd Cinderelli i starego księcia do pałacu, gdzie królewicz widzi przyszłą żonę w łachmanach, a także scenę, w której Cinderella podsłuchuje macochę i przyrodnie siostry plotkujące o nieznajomej dziewczynie z balu. Z filmu została wycięta też piosenka „Cinderella Work Song”, którą dziewczyna śpiewa, wypełniając kolejne obowiązki nałożone przez macochę i siostry przed balem.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Jacek Bończyk (ur. 31 maja 1967 roku w Wałbrzychu) – polski aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Wokalista i gitarzysta formacji rockowej Bończyk/Krzywański. Od 2010 roku - członek Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od 2013 roku - dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Zatoce Sztuki w Sopocie.

  Prace nad animacją kosztowały wytwórnię 3 mln dolarów. Film był sześciokrotnie wznawiany na potrzeby kin: w 1957, 1965, 1973, 1981, 1987 i 2013. Do 2015 zapewnił twórcom 85 mln przychodu ze sprzedaży.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.
  Kazimierz Brusikiewicz (ur. 16 lutego 1926 w Wilnie, zm. 4 stycznia 1989 w Warszawie) – polski aktor, działacz Związku Artystów Scen Polskich.
  Marcin Mroziński (ur. 26 września 1985 w Inowrocławiu) – polski aktor teatralny, piosenkarz i prezenter telewizyjny.
  Studio Opracowań Filmów w Warszawie (w pierwszych latach Studio Opracowań Dialogowych w Warszawie) – nieistniejące obecnie polskie filmowo-telewizyjne studio dźwiękowe, zajmujące się realizacją dźwięku dla potrzeb polskich i zagranicznych produkcji telewizyjnych, filmowych i radiowych, gier komputerowych, reklam oraz prezentacji multimedialnych. Powstało w 1956 r. Pierwszym dyrektorem Studia Opracowań Filmów w Warszawie był Seweryn Nowicki. Likwidacja studia nastąpiła w marcu 1998 r. w 1999 r. ogłoszono upadłość spółki.
  Stanisław Łapiński (ur. 25 września 1895 w Warszawie, zm. 26 stycznia 1972 w Łodzi) - polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i dyrektor teatru. W 1919 roku ukończył Warszawską Szkołą Dramatyczną i w tym samy roku debiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Przed wojną występował przed publicznością warszawską, poznańską i bydgoską. Z racji swojej postury (był niski i tęgi) specjalizował się w rolach komediowych. W filmie debiutował w 1931 roku. Miał na swoim koncie około trzydziestu ról filmowych. Po wojnie związał się teatrami łódzkimi. Był ojcem aktorki Krystyny Łapińskiej i dziadkiem popularnego aktora Jerzego Łapińskiego. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.
  Kopciuszek (fr. Cendrillon) – tytuł znanej baśni oraz przydomek jej głównej bohaterki, pochodzący od słowa kopeć, oznaczającego osad z sadzy.
  Lily Chloe Ninette Thomson (ur. 5 kwietnia 1989), lepiej znana jako Lily James, angielska aktorka. Najlepiej znana z roli Lady Rose Aldridge w kostiumowym serialu Downton Abbey oraz z tytułowej roli w aktorskim filmie Disneya Kopciuszek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.