• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopalnia soli  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Sól potasowa, sylwinit – skała osadowa, chemiczna, powstała podczas ewaporacji z mórz i słonych jezior. Głównym składnikiem jest chlorek potasu, KCl.Solanuwatka (ukr. Солянуватка; do 1947 roku Lacko) – wieś na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie starosamborskim, siedziba rady wiejskiej. W 2001 roku liczyła 552 mieszkańców.
  Wieża szybowa kopalni Merkers w Niemczech, fot. 2013 r.
  Komora podziemna w kopalni soli Veche w Rumunii, fot. 2006 r.
  Kopalnia soli potasowych na Wyżynie Kolorado, USA, fot. 2011 r.
  Kopalnia soli w Kolumbii udostępniona do zwiedzania, fot. 2011 r.

  Kopalnia solikopalnia odkrywkowa lub podziemna eksploatująca złoże soli, głównie soli kamiennej (również w postaci solanki) lub potasowej poprzez tworzenie wyrobisk górniczych, ługowanie lub wydobywająca solankę poprzez odwierty jako kopalnia otworowa.

  Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 526. pośród wszystkich typów uczelni.Kopalnia soli „Bochnia” (od XIII wieku do 1772 wchodząca w skład Żupy krakowskiej). Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e. były znane z uzyskiwania soli przez odparowywanie wody z solanki (sól warzona). Studnie solankowe w rejonie Babicy stały się zalążkiem dwóch szybów Gazaris i Sutoris, w których zaczęto wydobywać sól metodami górniczymi. Szyb Sutoris jest eksploatowany do dzisiaj.

  Kopalnie soli na świecie (wybór)[ | edytuj kod]

  Europa

 • Niemcy: kopalnia Niedersachsen-Riedel, zespół kopalń Heilbronn-Kochendorf
 • Wielka Brytania: kopalnia w Boulby, kopalnia Winsford
 • Hiszpania: kopalnia Cardona, Balsareny, Sallent, Suria, Naval, Galar
 • Włochy: kopalnie w San Cataldo, Palo, Santa Caterina, Piolo, Pasquasia oraz Corvillo
 • Rosja: kopalnie w okolicy Solikamska i Bierezników
 • Białoruś: kombinat Soligorsk
 • Ukraina: dawne kopalnie soli potasowych w Kałuszu, Stebniku i Hołyniu
 • Rumunia: kopalnie Slanic Prahova, Salina Praid, Salina Dej, Cacica, Tirgu Ocna
 • Ameryka Północna

  Solanka – woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, odpowiadających stężeniu chlorku sodu powyżej 15 g/l, również sole magnezowe oraz związki jodu i bromu. Bolechów (ukr. Болехів) – miasto na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, do 1945 w Polsce, w województwie stanisławowskim, w powiecie dolińskim, siedziba gminy Bolechów.
 • USA: kopalnia Cane Creek
 • Kanada: kopalnia Windsor, kopalnia w Goderich (największa kopalnia soli na świecie), kopalnie w basenie Elk Point (największe złoża soli na świecie)
 • Ameryka Południowa

 • Chile: kopalnia odkrywkowa w okolicy Iquique (jedna z największych tego typu na świecie)
 • Azja

 • Pakistan: kopalnia Khewra (druga co do wielkości na świecie)
 • Afryka

  Kopalnia podziemna lub kopalnia głębinowa – rodzaj zakładu górniczego , w którym złoże kopaliny użytecznej eksploatuje się w głębi ziemi a proces wydobycia kopaliny na powierzchnię odbywa się szybem lub sztolnią . Proces eksploatacji złoża odbywa się przez wcześniejsze udostępnienie złóż surowców szybami i wyrobiskami udostępniającymi. Przeciwieństwem jest kopalnia odkrywkowa.Sole – związki chemiczne powstałe w wyniku całkowitego lub częściowego zastąpienia w kwasach atomów wodoru innymi atomami, bądź grupami o właściwościach elektrofilowych, np. kationy metali, jony amonowe i inne postaci XR4 (gdzie X = {N, P, As, ...}, R - dowolna grupa organiczna) itp. Sole znalazły liczne zastosowania jako nawozy sztuczne, w budownictwie, komunikacji, przemyśle spożywczym i wielu innych. Sole występują w przyrodzie, jako minerały lub w organizmach żywych w roztworach płynów ustrojowych.
 • Etiopia: wydobycie odkrywkowe na Pustyni Danakilskiej


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kosów (ukr. Косiв), w latach 1937-1945 Kosów Huculski – miasto na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, siedziba rejonu kosowskiego, do 1945 w Polsce, w województwie stanisławowskim, siedziba powiatu kosowskiego.
  Delatyn (ukr. Делятин) – osiedle typu miejskiego w obwodzie iwanofrankiwskim rejonie nadwórniańskim Ukrainy, niedaleko Nadwórnej nad Prutem u wschodniego przedproża pasma Gorganów. Miejscowość letniskowa.
  Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice – oddział KGHM Polska Miedź, jedna z 3 kopalń miedzi w Polsce. Kopalnia ta powstała w wyniku połączenia w 1996 r. kopalń "Polkowice" i "Sieroszowice". Kopalnia "Polkowice" powstała w 1963 r., kopalnia "Sieroszowice" – w 1980 r.
  Soda Polska Ciech – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należąca do branży przemysłu chemicznego, której strukturę tworzą przede wszystkim dwa zakłady – Zakład Sodowy w Mątwach (Inowrocław), którego tradycja sięga 1882 roku (data utworzenia Chemische Fabrik Montwy, Robert Suermondt & Co.), oraz Zakład Sodowy w Janikowie, utworzony w 1957 roku. Wydziałami pomocniczymi są Transoda Sp. z o.o. (transport kolejowy) oraz Elektrociepłownie Kujawskie Sp. z o.o. (energetyka). Udziały większościowe obu zakładów sodowych wykupił Ciech. Nowa spółka – Soda Polska Ciech Sp. z o.o. została utworzona w 2007 roku.
  Halit – minerał z gromady halogenków. Nazwa pochodzi od greckich słów halos – sól, słony, oraz lithos – kamień. Minerał znany i używany od czasów starożytnych. Głównym składnikiem jest chlorek sodu.
  Przyjma – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Palędzie Dolne.
  Łanczyn (ukr. Ланчин) - osiedle typu miejskiego w rejonie nadwórniańskim obwodu iwanofrankowskiego, założone ok. 1050 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.