Kopalnia podziemna
Szyb – wyrobisko kapitalne górnicze pionowe lub pochyłe o nachyleniu powyżej 45° o przekroju poprzecznym powyżej 4 m² i znacznej głębokości, prowadzące z powierzchni terenu do położonego w głębi ziemi złoża kopaliny użytecznej, lub łączące wyrobiska poziome pod ziemią.Wyrobisko udostępniające – wyrobisko wykonane w skałach płonnych, które umożliwia dostęp do złoża lub jego części. Wyrobiska udostępniające dzielą się na: kapitalne, główne i polowe. Podziemnymi wyrobiskami udostępniającymi są np. przecznica lub przekop. Wyrobiska te zakładane są na poziomach wydobywczych. Wyrobiska udostępniające kapitalne są to wyrobiska mające kontakt z powierzchnią, np. szyb, sztolnia, upadowa z powierzchni ziemi, oraz na poziomach: podszybie, wytyczna lub przecznica. Wyrobiska udostępniające główne to przecznice kierunkowe. Wyrobiska udostępniające polowe to przecznice polowe, przekopy polowe, szybiki polowe i inne wyrobiska wykonane w skałach płonnych w obrębie pola eksploatacyjnego.
Surowiec – materiał przeznaczony do dalszej przeróbki. Surowce są produktami przemysłu wydobywczego, rolnictwa, leśnictwa lub powstają w wyniku przerobu odpadów.
Kopalnia podziemna lub kopalnia głębinowa – rodzaj zakładu górniczego, w którym złoże kopaliny użytecznej eksploatuje się w głębi ziemi a proces wydobycia kopaliny na powierzchnię odbywa się szybem lub sztolnią. Proces eksploatacji złoża odbywa się przez wcześniejsze udostępnienie złóż surowców szybami i wyrobiskami udostępniającymi. Przeciwieństwem jest kopalnia odkrywkowa.
Najgłębsze na świecie kopalnie podziemne znajdują się w RPA, których wyrobiska położone są na głębokości ponad 3500 m. pod ziemią. Najgłębszą kopalnią podziemną w Polsce jest KWK Budryk w Ornontowicach na Śląsku, której wyrobiska położone są na poziomie 1290 m pod ziemią. Najgłębszą kopalnią w budowie jest kopalnia KGHM zajmująca się wydobyciem rudy miedzi w Kwielicach koło Głogowa, wydobycie sięgać tam będzie 1319m. Budowany szyb Głogów Głęboki Przemysłowy w Kwielicach stanie się najgłębszym punktem Polski.
Przypisy
Bibliografia[]
- Wiesław Smalcerz; Prawo geologiczne i górnicze T.1; Wyd. P.P.U.H. Marttom; Sosnowiec; 2008; ISBN 9788392327738