• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kootenay - jezioro

  Przeczytaj także...
  Fiord – rodzaj głębokiej zatoki, mocno wcinającej się w głąb lądu, często rozgałęzionej, z charakterystycznymi stromymi brzegami, powstałej przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych.Kootenay (w pisowni amerykańskiej Kootenai River) – rzeka o długości 655 km, główny dopływ rzeki Kolumbii, płynąca przez Kolumbię Brytyjską, Montanę i Idaho. Jest to jedyna rzeka w Ameryce Północnej, która rozpoczyna swój bieg w Kanadzie, wpływa do Stanów Zjednoczonych, a następnie ponownie kieruje się do Kanady.
  Selkirk (ang. Selkirk Mountains) – pasmo górskie położone w górach Columbia Mountains o długości ok. 320 km. Rozciąga się od południowej części kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska aż na teren Stanów Zjednoczonych do stanów Idaho i Waszyngton. Największym szczytem pasma jest Mount Sir Sandford – 3519 m n.p.m.. Góry nazwano na cześć Thomasa Douglasa, piątego earla Selkirk.

  Kootenay Lake – jezioro w Kanadzie w prowincji Kolumbia Brytyjska na rzece Kootenay. Obecny kształt uzyskało poprzez budowę zapory Corra Linn w 1932 roku. Jezioro jest długie, wąskie i głębokie, przypominając nieco fiordy. Długość wynosi 154 km, a szerokość od 4 do 8 km. Po obu jego stronach znajdują się góry Purcell i Selkirk.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.

  Jezioro zorientowane jest w osi północ-południe, z dodatkowym ramieniem w kierunku zachodnim o długości 35 km. Nad ramieniem leży miasto Nelson. Innymi miejscowościami leżącymi na brzegach Kootenay są m.in. Kaslo, Crawford Bay, Balfour, Procter, Harrop i Kootenay Bay.

  Na jeziorze funkcjonuje darmowy prom Kootenay Lake Ferry, łączący miasta Balfour i Kootenay Bay. W okresie letnim kursują dwa promy, w zimowym - jeden.

  Purcell Mountains – pasmo górskie w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, a także częściowo w USA. Stanowią część Columbia Mountains (wraz z Selkirk Mountains, Monashee Mountains i Cariboo Mountains). Znajdują się po zachodniej stronie Rocky Mountain Trench, w części zwanej Columbia Valley, i po wschodniej stronie doliny jeziora Kootenay i rzeki Duncan.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Canadian Rockies: Kootenay Lake
  2. Kootenay Lake Ferry
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.087 sek.