• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konwent A  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Gdańska Scena Alternatywna – nazwa nadana zespołom muzycznym pochodzącym z Gdańska, działającym od początku lat 80. i do początku lat 90. XX w.Czerwień i biel – debiutancki album zespołu Konwent A wydany 7 grudnia w 2013 przez wytwórnię Jimmy Jazz Records. Materiał nagrano w paździeniku 2012 w londyńskim studiu "Whetstone Music".

  Konwent A – polski zespół punkrockowy. Nazwa pochodzi od wolnościowej i antykomunistycznej rady Konwent Organizacji A utworzonej przez Józefa Piłsudskiego (komunistyczna cenzura zabroniła w publikacjach dodawać do nazwy zespołu literę „A”).

  Historia[ | edytuj kod]

  1983-1987[ | edytuj kod]

  Powstał w 1983 w Gdańsku, założony przez: wokalistę/gitarzystę Roberta „Parocza” Paczkowskiego, basistę Waldemara „Waldiego” Maja i perkusistę Jarosława „Pierzaka” Kowalskiego. Kilka miesięcy później do grupy doałączyli Krzysztof Jajczyk grający na instrumentach klawiszowych oraz wokalista Jacek Szymański. W tym składzie muzycy zadebiutowali w styczniu 1984 w jednym z gdańskich klubów. Latem tego samego roku Jajczyk odszedł z zespołu. Grupa koncertowała w tym czasie u boku m.in. Dzieci Kapitana Klossa. W listopadzie Szymańskiego zastąpił Maciek Polakiewicz. W tym okresie do zespołu dołączyła również wokalistka Żaneta Mikulska. Po odejściu Polakiewicza Konwent A stał się jednym z pierwszych polskich zespołów punkrockowych z żeńskim wokalem.

  Cenzura (łac. censere – osądzać) – świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

  W lutym 1986 muzycy wzięli udział w gdyńskim festiwalu „Nowa Scena”, grając tam u boku takich grup jak: Moskwa, Piersi czy Bielizna Goeringa. Ten występ rozsławił zespół poza Trójmiastem. W następnych miesiącach Konwent A występował m.in. w Szczecinie, a także na południu Polski u boku zespołu Armia (Katowice, Gliwice). W tym czasie wzrosła popularnośc grupy. Artykuły o niej ukazały się w kilku fanzinach, a zachodnioniemiecki magazyn „Stern” zamieścił w jednym ze swoich numerów wywiad z muzykami.

  The Ex – holenderski zespół rockowy propagujący w swej twórczości idee anarchizmu. Założony pod koniec lat 70. XX w. na fali popularności punk rocka, od tego czasu nagrał prawie 20 albumów, stając się jednym z najdłużej działających i najbardziej znaczących zespołów punkowych w historii. Muzyka grupy na przestrzeni lat ulegała daleko idącej ewolucji – od prostego anarchopunka, prezentowanego na pierwszej płycie All Corpses Smell the Same, do eksperymentalnych brzmień punk/post punk/no wave w czasach współczesnych.Konwent Organizacji A - powołane latem 1917 roku przez Bogusława Miedzińskiego wraz z Jędrzejem Moraczewskim i Tadeuszem Kasprzyckim, zakonspirowane kierownictwo obozu piłsudczykowskiego. Konwent powstał po uwięzieniu Józefa Piłsudskiego przez Niemców. W jego skład wchodziło 15 osób: Jędrzej Moraczewski (który stanął na jego czele), Edward Śmigły-Rydz (Komendant Główny POW, który podejmował główne decyzje wojskowe), Medard Downarowicz, Tadeusz Kasprzycki (wiosną 1918 zastąpiony przez Adama Koca), Bogusław Miedziński, Marian Malinowski, Juliusz Poniatowski, Wacław Sieroszewski, Michał Sokolnicki, Leon Wasilewski, Jan Zdanowicz-Opieliński, Andrzej Strug i Bronisław Ziemięcki.

  2 sierpnia Konwent A wystąpił na FMR Jarocin. Pod koniec lata pojawił się ponownie na gdyńskiej „Nowej Scenie”, gdzie muzycy po raz pierwszy mieli poważny problem z cenzurą. Cenzorzy zagrozili im sądem i wysokimi grzywnami (chodziło o tekst piosenki „Proszę księdza”). Skończyło się na tym, że grupa nie dostała pieniędzy za występ.

  Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Jesienią zespół zarejestrował w studiu Polskiego Radia Gdańsk cztery utwory: „Knajpa”, „Wśród nocnej ciszy” (punkrockowa wersja bożonarodzeniowej kolędy), „Kim jest?” oraz „Proszę księdza”. Piosenka „Kim jest?” ukazała się w 1988 na poltonowskiej składance Fala II (nazwa zespołu figuruje tam jako Konwent). Pozostałe utwory do dziś nie ujrzały światła dziennego. Na początku 1987 o Paczkowskiego, Maja i Kowalskiego upomniała się armia. Ostatni występ w tym składzie Konwet A zagrał w Gdyni u boku zespołów: Unrra i The Ex (z Holandii).

  Piersi (Kukiz i Piersi) – polski zespół rockowy powstały w 1984 roku w Jarocinie. Pierwszy skład Piersi to Paweł Kukiz (śpiew), Rafał "Jezioro" Jezierski (gitara), Zbigniew "Dziadek" Moździerski (gitara basowa) oraz Andrzej "Oli" Olszewski (perkusja).Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.

  Już bez Maja i Kowalskiego w składzie Paczkowski (który odbywał służbę zastępczą) z Mikulską zdecydowali się działać dalej, grając jednak inną niż dotychczas muzykę. Jesienią tego samego roku w składzie uzupełnionym dwoma innymi muzykami zagrali fatalnie przyjęty koncert, po którym ogłosili koniec zespołu. Niewiele później wokalistka wyemigrowała do Holandii.

  Polskie Radio Gdańsk (pełna nazwa: Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Gdańsku – Radio Gdańsk SA) – używa do identyfikacji antenowej nazwy Radio Gdańsk. Jest jedną z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne, nadawane na teren poszczególnych województw.Fala II – składanka prezentująca zespoły z Trójmiasta wydana w 1988 roku przez firmę Polton. Początkowym zamysłem było wydanie jej na płycie winylowej jako Gdynia II (kontynuacja płyty Gdynia). Ostatecznie ukazała się na kasecie magnetofonowej jako Fala II. Materiał nagrano i zmiksowano w studiu Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku w 1986 i 1987 roku. Realizatorzy dźwięku: Andrzej Bylicki, Wiktor Niemiro, Jacek Puchalski, Adam Toczko. Kierownictwo produkcji: Waldemar Rudziecki.

  2012-2013[ | edytuj kod]

  W październiku 2012 Mikulska, Paczkowski oraz Andrzej Szreder (gitara) i Jared Smith (perkusja) nagrali materiał w jednym z londyńskich studiów, który został wydany w grudniu 2013 na albumie Czerwień i biel.

  Konwent A jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej.

  Armia – polski zespół grający od 1984 r. punk rock i hardcore z wpływami innych gatunków (reggae, metal, rock symfoniczny, jazz-rock) z wokalistą Tomaszem Budzyńskim.Polton – polskie wydawnictwo płytowe. Firma powstała w 1983 i obok Savitoru i Arstonu była jedną z trzech najbardziej znanych wytwórni polonijnych, tj. firmą z udziałem kapitału zagranicznego pochodzenia polskiego. Jej szefem artystycznym był Jan Chojnacki. W połowie lat 90. została przejęta przez Warner Music Group.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Trójmiasto (kasz. Trzëgard) – policentryczny ośrodek metropolitalny, obejmujący trzy połączone miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Stanowi także śródmiejski obszar aglomeracji gdańskiej zwanej też trójmiejską. Położony w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską obejmuje obszar o powierzchni 414,38 km². Głównym ośrodkiem miejskim tej jednostki przestrzennej jest Gdańsk, będący także siedzibą władz województwa pomorskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 Trójmiasto miało 742,4 tys. mieszkańców.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Stern ("gwiazda") - ilustrowany tygodnik ukazujący się w Niemczech. Założony w 1948 roku, obecny nakład to około miliona egzemplarzy.
  Zespół Bielizna powstał w roku 1984 jako Bielizna Goeringa. Założycielami zespołu byli dwaj znajomi z Politechniki Gdańskiej – Jarosław Janiszewski oraz Jarosław Figura. Zespół jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².
  Zin, fanzin (skrót od ang. fan magazine) – rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki, informatyki, literatury, fantastyki, gier fabularnych, ekologii, polityki), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.