• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konwój - film

  Przeczytaj także...
  Ernest Borgnine, właśc. Ermes Effron Borgnine (ur. 24 stycznia 1917 w Hamden w stanie Connecticut, zm. 8 lipca 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Marty (1955; reż. Delbert Mann).James Harrison Coburn III (ur. 31 sierpnia 1928 w Laurel, zm. 18 listopada 2002 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany m.in. z legendarnych westernów: Siedmiu wspaniałych, Garść dynamitu czy Pat Garrett i Billy Kid. W 1999 otrzymał Oscara za drugoplanową rolę w filmie Prywatne piekło (1998; reż. Paul Schrader).
  Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.

  Konwój (ang. Convoy) – sensacyjny film drogi z 1978 roku w reżyserii Sama Peckinpaha.

  Obsada[]

 • Kris Kristofferson jako Martin "Kaczor" Penwald
 • Ali MacGraw jako Melissa
 • Ernest Borgnine jako szeryf Lyle Wallace
 • Burt Young jako Świniopas, Love Machine, "Bobby"
 • Franklyn Ajaye - "Spider Mike"
 • Madge Sinclair - "Czarna wdowa"
 • Brian Davies - Arnoldi
 • Seymour Cassel - Gubernator Jerry Haskins
 • Cassie Yates - Violet
 • Walter Kelley - Agent federalny Hamilton
 • Fabuła[]

  Kierowca ciężarówki Martin Penwald zwany Gumowym Kaczorem (ang. Rubber Duck) popada w konflikt z szeryfem Lylem Wallacem. Rozpoczyna ucieczkę, do której dołączają kolejni kierowcy powiadamiani przez CB radio, tworząc tytułowy konwój.

  Pat Garrett i Billy Kid (Pat Garrett i Billy the Kid) – antywestern z 1973 w reżyserii Sama Peckinpaha, z Jamesem Coburnem i Krisem Kristoffersonem w rolach głównych.Kolorado, (ang. Colorado River, hiszp. Río Colorado) – rzeka w Ameryce Północnej. Przepływa przez stany: Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia oraz przez terytorium Meksyku. Kończy się w Zatoce Kalifornijskiej i należy do zlewiska Oceanu Spokojnego. Stanowi większą część zachodniej granicy Arizony i południowo-wschodniej Nevady, także na niewielkim odcinku granicę USA i Meksyku.

  Produkcja[]

  Inspiracją do nakręcenia filmu była piosenka country – Convoy z 1975 C.W. McCalla i Chipa Davisa. Jego produkcję rozpoczęto w 1977, kiedy CB radia przeżywały w USA szczyt popularności. Prawie wszystkie zdjęcia zrealizowano w Nowym Meksyku.

  Słynna scena na moście, gdzie wybucha ostrzeliwana przez Gwardię Narodową ciężarówka Kaczora, została nakręcona w Needles w Kalifornii nad rzeką Kolorado. Nad bezpieczeństwem tych scen czuwała straż pożarna z Needles.

  Sam Peckinpah, właśc. David Samuel Peckinpah (ur. 21 lutego 1925 w Fresno, USA, zm. 28 grudnia 1984 w Inglewood), amerykański reżyser filmowy. Zasłynął jako twórca oryginalnych, nasyconych brutalnością i przemocą filmów, przewartościowujących estetykę westernu.Ali MacGraw, właśc. Alice MacGraw (ur. 1 kwietnia 1939 w Pound Ridge) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, fotograf i modelka.

  W czasie realizacji zdjęć reżyser Sam Peckinpah zmagał się z alkoholizmem i uzależnieniem od narkotyków. Jego cztery poprzednie filmy, Krzyż Żelazny (1977), Elita zabójców (1975), Dajcie mi głowę Alfredo Garcii (1974) i Pat Garrett i Billy Kid (1973) nie odniosły zbyt wielkich sukcesów kasowych, dlatego reżyser potrzebował przeboju. Niezadowolony ze scenariusza napisanego przez B.W.L. Nortona, próbował zachęcić aktorów do jego przerobienia i improwizacji dialogów. Później usiłował nadać filmowi nowy wymiar, dodając parę czarnych aktorów jako członków konwoju. Kłopoty zdrowotne Peckinpaha dodatkowo utrudniały produkcję, więc na drugiego reżysera wyznaczono jego przyjaciela i aktora Jamesa Coburna, który nakręcił większą część filmu.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Burt Young (ur. 30 kwietnia 1940) – amerykański aktor. Popularność przyniosły mu role Pauliego Pennino w filmach o Rockym Balboa.

  Zdjęcia zakończyły się 11 dni po wyznaczonym terminie, a koszt filmu wyniósł 200 milionów dolarów, czyli dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano. Niespodziewanie Konwój przyniósł 45 milionów dolarów zysku i był najbardziej dochodowym filmem w karierze Peckinpaha. Reputacja reżysera została poważnie nadszarpnięta przez pogłoski o jego nałogach. W 1983 nakręcił jeszcze Weekend Ostermana, a rok później zmarł.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Film sensacyjny – swoista odmiana rodzajowa (nie gatunek filmowy) filmu fabularnego, typ struktury dzieła filmowego rozwijanej i uzupełnianej przez różne gatunki filmowe, które można traktować jako odmiany filmu sensacyjnego; wyznacznikiem rodzajowym nie jest więc treść filmu, lecz sposób przedstawiania wydarzeń. Utwór filmowy należący do tej odmiany ukazuje zawsze pewnego rodzaju intrygę, wątek główny przedstawia rozwój tej intrygi, fabuła najczęściej trzyma widza w napięciu emocjonalnym, jest bogata w niezwykłe wydarzenia i zaskakujące zwroty akcji. Dominuje zmienność sytuacji i relacji wzajemnych między bohaterami. Jeśli w filmie sensacyjnym występują wątki poboczne, to służą one rozwojowi intrygi i zwykle przyspieszają tok akcji i rozwój fabuły, a nigdy ich nie zwalniają. Nie występuje materiał pozafabularny (historyczny, naukowy, opisowy), mający znaczenie sam w sobie (autonomiczny względem fabuły). Film sensacyjny, rozumiany jako typ struktury, obejmuje m.in. takie gatunki filmowe, jak film szpiegowski, film gangsterski, film kryminalny, film detektywistyczny, film policyjny czy thriller, a nawet western, film wojenny czy film fantastycznonaukowy.

  Bibliografia[]

 • Marian B. Michalik: Kronika filmu. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo Kronika, 1995, s. 448-449. ISBN 83-86079-03-7.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • plakat filmu
 • Konwój w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Konwój w bazie filmweb.pl
 • Konwój w bazie stopklatka.pl
 • Seymour Cassel (ur. 22 stycznia 1935) − amerykański aktor, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Twarze.Dajcie mi głowę Alfredo Garcii (ang. Bring Me the Head of Alfredo Garcia) – amerykańsko-meksykański film sensacyjny z 1974 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Elita zabójców (ang. The Killer Elite) – amerykański film sensacyjny z 1975 roku w reżyserii Sama Peckinpaha. Ekranizacja powieści Roberta Rostanda Monkey in the Middle.
  Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych (ang. US National Guard) – formacja typu milicyjnego, mająca wspierać regularną armię USA.
  Film drogi (ang. road movie), kino drogi – rodzaj filmu, w którym akcja toczy się na drodze podczas podróży, ucieczki lub wyścigu bohaterów.
  CB radio (ang. Citizen-Band – pasmo obywatelskie, pol. radiostacja pasma obywatelskiego) – pasmo radiowe i urządzenia łączności (radiostacja, anteny i osprzęt) pracujące w zakresie 27 MHz (11 metrów). Połączenia w terenie otwartym i płaskim o zasięgu kilkudziesięciu kilometrów – stacje bazowe, do kilkunastu kilometrów stacje samochodowe, od kilkuset metrów do kilku kilometrów radiostacje ręczne (zależnie od anteny), a także możliwe łączności przez odbicie fali od jonosfery na kilka i więcej tysięcy kilometrów (łączność DX).
  Kristoffer Kristofferson (ur. 22 czerwca 1936 roku w Brownsville, w stanie Teksas) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny oraz piosenkarz i kompozytor muzyki country.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.