• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konstytucja Turcji

  Przeczytaj także...
  Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (tur. Türkiye Büyük Millet Meclisi) − jednoizbowy parlament Republiki Tureckiej.Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
  Uniwersytet w Bernie (de: Universität Bern) – państwowy uniwersytet założony w 1834 r. w szwajcarskiej stolicy – Bernie.

  Konstytucja Turcjipodstawowy akt prawny Turcji, posiadający najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w tym państwie. Została uchwalona w 1982 roku. Według konstytucji Turcja jest republiką parlamentarną z jednoizbowym parlamentemWielkim Zgromadzeniem Narodowym z 550 miejscami. Członkowie parlamentu wyłaniani są w głosowaniu powszechnym przeprowadzanym co pięć lat.

  Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.Sąd Konstytucyjny Republiki Turcji (oryg. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, ang. The Constitutional Court of the Republic of Turkey) – organ sądowniczy Republiki Turcji określony w Konstytucji Turcji uprawniony do kontroli konstytucyjności prawa.

  Głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję. Prezydent powołuje premiera (również ze składu parlamentu) oraz za jego rekomendacją, członków rządu.

  W art. 146-153 Konstytucja reguluje status Sądu Konstytucyjnego, określając jego pozycję jako partnera Wielkiego Zgromadzenia Narodowego i władzy wykonawczej.

  Przypisy

  1. W tym trybie jako pierwszy został wybrany Recep Tayyip Erdoğan w 2014 roku. Wcześniej prezydent Turcji wybierany był przez Wielkie Zgromadzenie Narodowe na 7-letnią kadencję.
  2. Short history. constitutionalcourt.gov.tr. [dostęp 2016-07-19].

  Linki zewnętrzne[]

 • Konstytucja Turcji (ang.). [dostęp 16 lutego 2009]. (strona biura prasowego Premiera Turcji)
 • Konstytucja Turcji (ang.). [dostęp 2 marca 2014]. (strona Uniwersytetu w Bernie)
 • Konstytucja Turcji (tur.). [dostęp 16 lutego 2009]. (strona Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji)
 • Konstytucja Turcji. - Warszawa, 2013. Biblioteka Sejmowa. (pol.)
 • Rząd Turcji pełni władzę wykonawczą w Turcji. W skład rządu wchodzi premier oraz ministrowie poszczególnych departamentów. Ministrów na swój urząd desygnuje prezydent, który musi zaakceptować danego kandydata zaproponowanego przez premiera. Obecny rząd jest 60. rządem w historii Turcji, został on zaprzysiężony 29 sierpnia 2007 roku. 1 maja 2009 doszło do pierwszych dużych zmian w gabinecie.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Demokracja parlamentarna – ustrój polityczny, w którym uprawnieni do głosowania wybierają parlamentarzystów jako swoich przedstawicieli (w Polsce posłów i senatorów). Liczba przyznanych mandatów zależy od głosów oddanych na poszczególne partie w wyborach oraz od obowiązującej ordynacji wyborczej. Demokracja parlamentarna jest najbardziej popularną odmianą demokracji pośredniej.
  Kadencja (łac. cadentia – upadek) – określony przez prawo okres pełnienia danej funkcji (urzędu) przez urzędnika lub organ pochodzący z wyboru. Na przykład określona w konstytucji kadencja prezydenta w Polsce trwa 5 lat, a Sejmu i Senatu - 4.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.