• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konstytucja Nauru

  Przeczytaj także...
  Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną.Parlament Nauru – najwyższy organ ustawodawczy na Nauru od 1968 roku. Następca Rady Wodzów, Lokalnej Rady Samorządowej i Rady Legislacyjnej. Od 8 czerwca 2013 roku liczy 19 członków, a nie jak wcześniej 18. Kompetencje parlamentu są zawarte w Konstytucji Nauru.
  Referendum na Nauru w 2010 roku – referendum konstytucyjne na Nauru przeprowadzone 27 lutego 2010. Do głównych proponowanych zmian należało wprowadzenie bezpośrednich wyborów prezydenta. Obywatele opowiedzieli się przeciw zmianom.

  Konstytucja Republiki Nauru została przyjęta w następstwie niepodległości 31 stycznia 1968 roku.

  Referendum[]

  W 2010 roku na Nauru odbyło się referendum w sprawie zmiany konstytucji, dotyczące głównie wprowadzenia wybieralności prezydenta w wyborach bezpośrednich, a nie, jak dotychczas, przez parlament. Obywatele zdecydowanie opowiedzieli się przeciw zmianie konstytucji. Spośród 4,4 tys. głosujących prawie 3 tys. zagłosowało przeciw (ok. 68%). Frekwencja wyborcza wyniosła 78%. Władze państwa wyraziły rozczarowanie decyzją obywateli. Oświadczyli, że powodem odrzucenia zmian był strach i niepewność podsycany przez członków parlamentu niepopierających rządzącej administracji.

  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.Nauru [wymowa w języku polskim: nałru] (ang. Nauru, nauruański Naoero), oficjalnie Republika Nauru (ang. Republic of Nauru, nauruański Republik Naoero) wcześniej nazywana Pleasant Island – wyspiarskie państwo położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, w odległości około 42 km na południe od równika. Jest obecnie najmniejszą republiką na świecie, zarówno pod względem wielkości (21,3 km kwadratowych), jak i liczby ludności (około 14 tysięcy mieszkańców) oraz trzecim, po Monako i Watykanie, najmniejszym państwem na świecie. Wielkość wyłącznej strefy ekonomicznej wynosi 308 480 km², natomiast powierzchnia wód terytorialnych to 41 km².

  Rozmieszczenie części[]

  Konstytucja Nauru dzieli się na 11 części :

  Część I (Art. 1 i 2) – Republika Nauru i Najwyższe prawa Nauru
  Część II (Art. 3-15) – Ochrona Podstawowych Praw i Wolności
  Część III (Art. 16-25) – Prezydent i Rząd
  Część IV (Art. 26-47) – Ustawodawstwo
  Część V (Art. 48-57) – Sądownictwo
  Część VI (Art. 58-67) – Finanse
  Część VII (Art. 68-70) – Służba państwowa
  Część VIII (Art. 71-76) – Obywatelstwo
  Część IX (Art. 77-79) – Uprawnienia nadzwyczajne
  Część X (Art. 80-84) – Postanowienia ogólne
  Cześć XI (Art. 85-100) – Przepisy ogólne

  Zasada bezpośredniości wyborów polega na tym, że wyborcy w drodze głosowania sami – bez żadnego pośrednictwa – przesądzają w sposób ostateczny i decydujący o składzie wybieranego organu. Wybory bezpośrednie określane są mianem wyborów jednostopniowych, w odróżnieniu od wyborów pośrednich, gdy głosowanie jest dwu- bądź wielostopniowe. Kwestią dyskusyjną jest zgodność ordynacji proporcjonalnych z zasadą bezpośredniości.

  Linki zewnętrzne[]

 • Konstytucja Nauru
 • Przypisy

  1. Nauruans vote against proposed Constitutional Amendments (ang.). Radio New Zealand International, 28 lutego 2010. [dostęp 2010-03-01].
  2. Nauru leaders disappointed with referendum rebuff (ang.). Radio New Zealand International, 1 marca 2010. [dostęp 2010-03-01].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.