• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konstanty Malczewski

  Przeczytaj także...
  Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy USA i Meksykiem toczona w latach 1846-1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 r. zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Teksasu jako 28. stanu USA, prowincji, która od dziesięciu lat funkcjonowała już jako niezależne państwo. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.Veracruz – główny port i jedno z najważniejszych miast stanu Veracruz, położona nad meksykańskim wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej, w odległości około 90 km od stolicy stanu Xalapa. Miasto liczy 444 tys. a gmina miejska 512 tys. mieszkańców.
  Wołyń (ukr. Волинь) – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru: Prypeci, Styru, Horynia i Słuczy, obecnie część Ukrainy – obwody wołyński i rówieński, zachodnia część żytomierskiego oraz północne części tarnopolskiego i chmielnickiego.

  Konstanty Malczewski herbu Tarnawa (Konstanty Paweł Malczewski lub Constantino Pablo Tarnava de Malquesci), ur. 28 grudnia 1797 w Warszawie lub w Kniahininie koło Dubna na Wołyniu, zmarły w Meksyku – polski wojskowy, generał meksykański, syn Jana Józefa, pasierb Filipa Haumana, młodszy brat poety Antoniego Malczewskiego, stryj Augusta Antoniego Jakubowskiego.

  Liceum Krzemienieckie (także Liceum Wołyńskie) – polska szkoła w Krzemieńcu na Wołyniu, istniejąca w latach 1805-1831, reaktywowana w latach 1922-1939, zwana także Atenami Wołyńskimi. Odegrała znaczącą rolę w rozwoju poziomu kultury polskiej na Wołyniu.Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.

  Posiadał majątek ziemski w okolicach Radomia, prawdopodobnie jeszcze po wuju Błeszyńskim.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczeń Gimnazjum Wołyńskiego w Krzemieńcu, które prowadził Tadeusz Czacki. Po jego ukończeniu, wyjechał do Warszawy i w 1817 wstąpił do nowo utworzonych wojsk Królestwa Kongresowego w stopniu podoficera konduktora w kwatermistrzostwie.

  Kwatermistrz (ang. Quartermaster) – oficer dowództwa (sztabu), który dowodzi w polu (w czasie wojny) z ramienia dowódcy (szefa sztabu) kwatermistrzostwem (tyłami), kieruje działalnością podległych mu szefów służb w zakresie zaopatrzenia i obsługi wojsk, organizuje dowóz i ewakuację, a na wyższych szczeblach - komunikację na obszarze tyłów oraz jest odpowiedzialny za organizację tyłów (etapów); w czasie pokoju kieruje gospodarką jednostki wojskowej będącej oddziałem gospodarczym (na wyższych szczeblach powierzonymi mu działami gospodarki) i prowadzi szkolenie podległych mu kadr. Aktualnie w Siłach Zbrojnych RP pojęcia kwatermistrz – kwatermistrzostwo rozszerzono i wprowadzono pojęcia: szef logistyki – logistyka. Funkcja kwatermistrza znana jest także w straży pożarnej, skautingu i harcerstwie.Antoni Malczewski herbu Abdank, właśc. Tarnawa (ur. 3 czerwca 1793 w Warszawie lub w Kniahininie na Wołyniu, zm. 2 maja 1826 w Warszawie) – polski poeta, prekursor romantyzmu, alpinista (pierwszy zdobywca Aiguille du Midi).

  Po zatargu z rosyjskim wojskowym Aleksandrem Siergiejewiczem Golicynem, skazany na karę śmierci, zamienioną na ciężkie roboty w Zamościu. Został tam przydzielony do 5 Pułku Piechoty Liniowej (stojącym wówczas z załogą w Zamościu).

  Po niespełna roku, otrzymał od dowódcy batalionu pozwolenie na 10-dniowy urlop dla załatwienia pilnych spraw majątkowych, po czym zbiegł w kobiecym przebraniu z wojska. Więcej go w Zamościu nie zobaczono.

  Wypłynął do Ameryki Północnej. Razem z grupą około 400 dawnych żołnierzy napoleońskich, przybył w 1818 do Teksasu i jako artylerzysta zakładał fortyfikacje w obozie wojskowym o nazwie Champ d’Asile nad rzeką Trinity. Obóz, wskutek oporu władz hiszpańskich, nie przetrwał długo.

  Jan Józef Malczewski herbu Tarnawa (ur. 1768, zm. 1808 w Dubnie) – starszy syn Ignacego i Antoniny z Duninów. Brat Franciszka Ksawerego.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Po uzyskaniu niepodległości przez Meksyk, został mianowany generałem armii meksykańskiej. Walczył w wojnie amerykańsko-meksykańskiej w latach 1846–1848.

  Wywód genealogiczny[ | edytuj kod]

  Oblężenie Veracruz

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Konstanty Malczewski przypadkiem czy nieumyślnie nadepnął w teatrze na nogę Aleksandrowi Siergiejewiczowi Golicynowi, w którego żonie, wówczas jeszcze Chodkiewiczowej, kochał się niegdyś starszy brat Konstantego, Antoni. Konstanty „Qwerty” Malczewski i jego przyrodni brat Edward Hauman wszczęli kłótnię z pułkownikiem Golicynem, wyzwali go na pojedynek. Okazało się jednak, że Konstanty Malczewski służy w wojsku Królestwa Polskiego i nie ma jeszcze stopnia oficera, co uniemożliwiało pojedynkowanie się. Co gorsza, wydało się, że Konstanty Malczewski po upłynięciu 3-miesięcznej przepustki, zamiast zameldować się, urządza burdy w cywilnym ubraniu. Źródło: Maria Dernałowicz, Antoni Malczewski, 1967, s. 32.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Maria Dernałowicz: Antoni Malczewski. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1967, seria: Ludzie żywi. 13. OCLC 469549327.
 • Józef Ujejski, Antoni Malczewski, 1921.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia obozu Champ d’Asile
 • Widok obozu Champ d’Asile
 • Urlop – czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przewidziany przepisami prawa. Zależnie od rodzaju urlopu, pracownik może dostawać w okresie urlopu wynagrodzenie lub nie.Tarnawa – polski herb szlachecki, używany przez kilkadziesiąt rodzin. Znane jest tylko jedno powiązane z nim zawołanie – identyczne jak nazwa – Tarnawa. Występował głównie w ziemi krakowskiej, sandomierskiej, lubelskiej i poznańskiej. Wizerunki tego herbu pochodzą dopiero z początku XVI wieku, choć z nazwy znany był już 100 lat wcześniej. Najbardziej znaną rodziną używającą tego herbu byli Malczewscy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tadeusz Czacki herbu Świnka, krypt.: T. C., (ur. 28 sierpnia 1765 w Porycku na Wołyniu, zm. 8 lutego 1813 w Dubnie na Wołyniu) – polski działacz oświatowy i gospodarczy, pedagog, historyk, ekonomista, bibliofil, numizmatyk, członek Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca Konstytucji 3 Maja, współzałożyciel warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, twórca Biblioteki Poryckiej, główny twórca i organizator Liceum Krzemienieckiego zwanego Atenami Wołyńskimi, ostatni starosta niegrodowy nowogrodzki (1786-1792).
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Dubno (ukr. Дубно) – miasto w obwodzie rówieńskim Ukrainy, nad Ikwą (dorzecze Prypeci). Około 37,7 tys. mieszkańców.
  Maria Dernałowicz ( ur. 10 lipca 1928, zm. 26 kwietnia 2009) – polska pisarka, historyk literatury, edytor, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członek honorowy Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
  August Antoni Jakubowski (ur. ok. 1815, zm. 25 kwietnia 1837 w Northampton w USA) – polski poeta, uczestnik powstania listopadowego. Syn poety Antoniego Malczewskiego z nieprawego łoża. Bratanek generała Konstantego Malczewskiego.
  Zamość (łac. Zamoscia, ukr. Замостя, ros. Замость (Замостье), jid.זאמאשטש) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy". Pod względem liczby ludności zajmuje w województwie 3. pozycję (65 612 mieszkańców), natomiast pod względem powierzchni plasuje się na 10. miejscu. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Batalion (dawniej – nazwa skrócona baon) – jednostka organizacyjna wojska, mniejsza od pułku – ok. 300-700 żołnierzy (czasem więcej niż 700).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.616 sek.