• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konstancin-Jeziorna - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo warszawskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998. Stolicą była Warszawa. Województwo graniczyło z województwami: ciechanowskim, ostrołęckim, siedleckim, radomskim, skierniewickim, płockim.Okrzeszyn – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.
  Piaski – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna, parafia Słomczyn.Dawna wieś włościańska, zamieszkiwana przez chłopów posiadających własne gospodarstwa lub też pracujących u innych chłopów. W 1880 roku miała 102 mieszkańców, 49,2624 ha powierzchni, w 1827 roku 12 domów, 89 mieszkańców.

  Konstancin-Jeziorna (utworzona w 1973 w miejsce gminy Jeziorna i gminy Skolimów-Konstancin) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie warszawskim.

  Siedziba gminy to Konstancin-Jeziorna.

  Obórki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna. Część wsi nosi nazwę Habdzinek.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Według danych za rok 2013 gminę zamieszkiwały 24.805 osoby.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Konstancin-Jeziorna ma obszar 78,28 km², w tym:

 • użytki rolne: 63%
 • użytki leśne: 13%
 • Gmina stanowi 15,44% powierzchni powiatu.

  Kępa Okrzewska (d. Kępa Olęderska) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna. Założona w 1807 r. przez osadników olęderskich.Łęg – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna. Część wsi nosi nazwę Dębina

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2009:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Konstancin Jeziorna.png

  Władze lokalne[]

  Burmistrzem miasta i gminy jest Kazimierz Jańczuk z Porozumienia Obywateli Konstancina-Jeziorna. W 2010 roku w II turze wyborów samorządowych, pokonał dotychczasowego burmistrza Marka Skowrońskiego, uzyskując 3991 głosów (53,99%).

  Sołectwa[]

  Bielawa, Borowina, Cieciszew, Ciszyca, Czarnów, Czernidła, Dębówka, Gassy, Habdzin, Kawęczyn, Kawęczynek, Kępa Oborska, Kępa Okrzewska, Kierszek, Łęg, Obory (o statusie osiedla), Obórki, Okrzeszyn, Opacz, Parcela, Piaski, Słomczyn, Turowice.

  Cieciszew – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna. Część wsi nosi nazwę Goździe.Ciszyca – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna na lewym brzegu Wisły. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 721 w odległości 6 km na wschód od siedziby gminy.

  Sąsiednie gminy[]

  Góra Kalwaria, Józefów, Karczew, Otwock, Piaseczno, m.st. Warszawa

  Przypisy

  Kępa Oborska – wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.Gmina Piaseczno – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, granicząca z warszawską dzielnicą Ursynów. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim. Siedzibą gminy jest Piaseczno.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Jeziorna (od 1973 gmina Konstancin-Jeziorna) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. warszawskim. Siedzibą władz gminy była Jeziorna (obecnie dzielnica Konstancina-Jeziorny) .
  Józefów – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w aglomeracji warszawskiej, położone przy ujściu Świdra do Wisły.
  Kawęczynek – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Opacz – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna. Część wsi nosi nazwę Borek.
  Bielawa – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.
  Habdzin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.