• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konrad z Ascoli

  Przeczytaj także...
  Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (łac. Ordo Fratrum Minorum Conventualium, siglum: OFMConv, pot. franciszkanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie czarni) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Liczy ponad 4 tys. braci, z których 1/4 stanowią Polacy. Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych Konwentualnych do instytutów kleryckich.Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.
  Święci i błogosławieni rodziny franciszkańskiej − ogłoszeni przez papieży świętymi i błogosławionymi członkowie trzech zakonów założonych przez św. Franciszka z Asyżu, tzn. braci mniejszych, klarysek, tercjarzy oraz franciszkańskich zgromadzeń żeńskich i męskich.

  Konrad z Ascoli OFM, wł. Corrado d'Ascoli (ur. 18 września 1234 w Ascoli Piceno, zm. 19 kwietnia 1289 tamże) − włoski franciszkanin, kapłan, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  We franciszkańskim spisie hagiograficznym z 1335 Catalogus sanctorum fratrum minorum zostaje wymieniony z określnikiem vir sanctus (święty mąż). Kronikarze franciszkańscy z XV-XVI w. odnotowywali jego imię i miejsce pochówku w Ascoli Piceno (Marian z Florencji, Jakub Oddi, Marek z Lizbony). W 1637 Luke Wadding w Annales minorum zamieścił życiorys Konrada z Ascoli, napisany w oparciu o domniemane akta procesu informacyjnego nad cnotliwością życia. Wszystkie późniejsze źródła dotyczące życia błogosławionego właściwie opierają się na tym tekście. Wykazano jednakże, iż kolejność faktów zbytnio przypomina biografię innego współczesnego Konradowi franciszkanina, mianowicie Hieronima Masciego, późniejszego papieża Mikołaja IV. Nie udało się dotrzeć do oryginału owych akt, w których posiadaniu miały znajdować się władze miasta Ascoli Piceno. Żywot powstał więc bez odniesienia do prawdziwych źródeł, najprawdopodobniej z okazji odnowienia tradycji liturgicznej kultu błogosławionego, jakiej dokonali w 1619 franciszkanie konwentualni z Ascoli. "Odtworzenie" żywota podyktowane było przepisami zawartymi w konstytucji Caelestis Hierusalem cives papieża Urbana VIII z 5 lipca 1634 odnośnie do kultu świętych i błogosławionych.

  Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.Generałowie franciszkanów – najwyżsi przełożeni zakonu założonego przez św. Franciszka z Asyżu. Wspólnota, która w ciągu wieków dzieliła się na różne gałęzie, powstała w roku 1209.
  Relikwie bł. Konrada w klasztorze w Ascoli

  Według nieopartego na żadnych źródłach życiorysu z Annales minorum, wciąż i wciąż odwołującego się w prezentacji faktów do biografii papieża franciszkanina Mikołaja IV, Konrad miał wstąpić do Braci Mniejszych wraz z Hieronimem Mascim w Klasztorze św. Wawrzyńca w Ascoli. Obaj zostali skierowani w celach formacyjnych, najpierw do Asyżu, a następnie do Perugii. Potem obaj mieli być lektorami teologii w Rzymie. Gdy w 1274 Masci został wybrany generałem franciszkanów, Konrad miał udać się na misje do Libii, co jest niemożliwe, bo nie odnotowane zostało w żadnej kronice misyjnej na tych terenach. Informacja o udaniu się na misję wydała się też mało prawdopodobna późniejszym autorom życiorysów Konrada z Ascoli, nikt jej już nie powtórzył. Gdy w 1277 papież Mikołaj III wysłał Hieronima Mascię z misją dyplomatyczną do Paryża, w grupie osób mu towarzyszących miał znajdować się Konrad. Według Waddinga miał udać się do Paryża bezpośrednio z Libii. Po powrocie do Rzymu Mascia został wyniesiony do godności kardynalskiej. W tym samym czasie Konrad miał pełnić posługę kaznodziei w Rzymie. Po dwóch latach powrócił jednak do Paryża, gdzie wykładał teologię. Gdy Mascia został papieżem w 1288, przyjmując imię Mikołaja IV, miał wezwać Konrada z Francji, by obdarzyć go kapeluszem kardynalskim. Po drodze Konrad przybył 3 marca 1289 do Ascoli Piceno, gdzie po krótkiej chorobie zmarł 19 kwietnia tego samego roku. Zgodnie z życzeniem przyjaciela nad miejscem pochówku Konrada w Kościele św. Wawrzyńca w Ascoli wzniesiono okazały grobowiec. Ciało błogosławionego przeniesiono do Kościoła pw. św. Franciszka w Ascoli 28 maja 1371. Kult zaaprobował 30 sierpnia 1783 papież Pius VI. Opublikowane w 1638 Martyrologium franciscanum autorstwa Arthurusa a Monasterio wyznaczało jako datę wspomnienia liturgicznego 5 lipca. Obecnie wspomnienie obchodzone jest 19 kwietnia, zgodnie z datą podaną przez Waddinga.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni rodziny franciszkańskiej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fabio Arduino: Beato Corrado (Miliani) di Ascoli (wł.). www.santiebeati.it, 2006-04-29. [dostęp 2014-10-20].
  2. G. Fabiani: Missionari ascolani. Ascoli Piceno: 1954, s. 83. (wł.)
  3. Roberto Rusconi: Beato Corrado dAscoli (wł.). www.treccani.it. [dostęp 2014-10-20].
  4. Stephen Donovan: Bl. Conrad of Ascoli (ang.). www.newadvent.org. [dostęp 2014-10-20].
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.Pius VI (łac. Pius VI, właśc. Giovanni Angelo Braschi; ur. 25 grudnia 1717 w Cesenie, zm. 29 sierpnia 1799 w Valence) – papież w okresie od 15 lutego 1775 do 29 sierpnia 1799.
  Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Mikołaj IV (łac. Nicolaus IV, właśc. Girolamo Masci OFM; ur. 30 września 1227 w Lisciano, zm. 4 kwietnia 1292 w Rzymie) – franciszkanin, papież, w okresie od 22 lutego 1288 do 4 kwietnia 1292.
  Asyż (włoski Assisi) – włoskie miasto i gmina położone na południowy wschód od Perugii, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 24 443 osoby, 131,4 os./km². W starożytności istniała na tym terenie niewielka osada etruska. W III wieku p.n.e. pod panowaniem rzymskim jako Asisium. Od XII wieku należał do Księstwa Spoleto i uczestniczył w wielu wojnach z sąsiednimi miastami, a zwłaszcza z Perugią. Pod koniec XII wieku Asyż zdobył niepodległość i w 1184 ustanowiono w nim samorząd miejski. Miasto brało udział licznych zatargach z Państwem Kościelnym, do którego zostało włączone w 1367. Dopiero w 1860 Asyż został włączony w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch.
  Perugia, starożytna Peruzja – stolica Umbrii, rejonu administracyjnego środkowych Włoch. Miasto leży między Jeziorem Trazymeńskim a Tybrem, liczy około 150 000 mieszkańców.
  Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).
  Ascoli Piceno (łac. Asculum) – miejscowość, gmina i stolica prowincji we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ascoli Piceno.
  Luke Wadding OFM (ur. 16 października 1588 w Waterford w Irlandii, zm. 18 listopada 1657) − historyk i teolog, franciszkanin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.