Konrad Rieger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konrad Rieger

Konrad Rieger (ur. 28 marca 1855 w Calw, zm. 21 marca 1939 w Würzburgu) – niemiecki lekarz psychiatra.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Studiował na Uniwersytecie w Tybindze i na Uniwersytecie w Würzburgu. W 1878 został asystentem u Franza von Rineckera. Specjalizował się w psychiatrii w Paryżu, Lipsku i Berlinie. W 1882 roku w Berlinie habilitował się.

Zajmował się m.in. zagadnieniami psychopatologii, afazji, histerii, hipnotyzmu.

Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Über die Beziehungen der Schädellehre zur Physiologie, Psychiatrie und Ethnologie (1882).
 • Experimentelle Untersuchungen über die Willensthätigkeit (1885).
 • Beschreibung des Intelligenzstörungen in Folge einer Hirnverletzung, nebst einem Entwurf zu einer allgemein anwendbaren Methode zur Intelligenzprüfung (1888).
 • Leitfaden zur psychiatrischen Klinik (1889).
 • Die Castration in rechtlicher, socialer und vitaler Hinsicht (1900).
 • Die Julius-Universität und das Julius-Spital (1916).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rudolf Vierhaus (red.): Deutsche Biographische Enzyklopädie. 2. Auflage. Band 8 (Poethen–Schlüter). Saur, München 2007, s. 399.
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Franz von Rinecker (ur. 3 stycznia 1811 w Scheßlitz, zm. 21 lutego 1883 w Würzburgu) – niemiecki lekarz pediatra, farmakolog, dermatolog, internista, psychiatra, profesor Uniwersytetu w Würzburgu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Calw – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, siedziba powiatu Calw, oraz wspólnoty administracyjnej Calw. Leży w północnym Schwarzwaldzie, nad rzeką Nagold, ok. 30 km na zachód od Stuttgartu, przy drogach krajowych B295, B296 i B463.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Würzburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Frankonia, w regionie Würzburg, siedziba powiatu Würzburg. Leży nad rzeką Men. Liczy 133 808 mieszkańców (31 grudnia 2011) oraz 87,63 km².
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  Histeria – dawne określenie zaburzeń, które obecnie można zaliczyć do zaburzeń dysocjacyjnych, konwersji, ale głównie różnego rodzaju zaburzeń nerwicowych. Cechuje ją nadmierna ekstrawersja, emocjonalność, płaczliwość, demonstracyjność zachowań, które są powodowane nieuzasadnionym lękiem o funkcjonowanie danej części własnego ciała. Zaburzenia te występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak dawniej histerię przypisywano wyłącznie kobietom i często wiązano jej występowanie z nieprawidłowym funkcjonowaniem macicy.
  Hipnoza (grec. ύπνος = ýpnos, w wolnym znaczeniu sen) – specyficzny stan psychiczny charakteryzujący się zwiększoną podatnością na sugestię.
  Uniwersytet Eberharda Karola w Tybindze (Eberhard Karls Universität in Tübingen) – publiczna szkoła wyższa, należąca do najstarszych uniwersytetów Niemiec, która została założona w Tybindze w roku 1477 przez hrabiego Eberharda im Bart. Uczelnia kształci na 30 kierunkach prowadzonych w ramach 7 wydziałów. Obecnie studiuje na nim 23 tysiące studentów pod opieką 10 tysięcy współpracowników (wraz z kliniką uniwersytecką), w tym ok. 450 profesorów. Studenci stanowią jedną czwartą ludności miasta Tybingi.

  Reklama