• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konrad Okolski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Grupy Szturmowe (GS) – drużyny harcerskie Szarych Szeregów działające podczas okupacji w latach 1939-1944, formalnie podporządkowanie Kedywowi Armii Krajowej. Najstarsza grupa metodyczna Szarych Szeregów.Batalion Zośka – harcerski batalion AK biorący udział w powstaniu warszawskim, składający się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Dowódcą batalionu Zośka był Ryszard Białous.
  Na Powązkach Wojskowych
  Tablica pamiątkowa przy ul. Spokojnej 13

  Konrad Okolski ps. „Kuba” (ur. 11 maja 1923 w Skierniewicach, zm. 11 sierpnia 1944 w Warszawie) – podharcmistrz, porucznik, członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski.

  Sławomir Maciej Bittner ps."Maciek", "Kajman Wojak" (ur. 21 lipca 1923 w Warszawie, zm. 28 lutego 1944) – podporucznik AK, podharcmistrz, pierwszy dowódca 1 kompanii "Felek" Batalionu "Zośka".Niemcy opanowują Wolę i Ochotę. Miejsce obrony przy ul. Wawelskiej 60, atakowane jest od rana przez artylerię, goliaty, czołgi i piechotę. Po jego upadku (tzw. "Reduty Wawelskiej") zamordowany został ksiądz i filozof Jan Salamucha.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Upamiętnienie
 • 3 Ordery i odznaczenia
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Biografia[]

  Konrad Okolski urodził się 11 maja 1923 roku w Skierniewicach, w rodzinie Konrada, doktora i żołnierza Legionów Polskich, dyrektora Szpitala Dzieciątka Jezus. Jego siostrą była doktor Halina Okolska, a narzeczoną Irena Kołodziejska, sanitariuszka III plutonu „Felek”.

  Harcerz przedwojennej 80. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej (od czerwca 1943 drużynowy), prowadzonej przez Tadeusza Lubańskiego. Członek Szarych Szeregów, należał do Hufca Centrum Warszawskich Grup Szturmowych.
  Ukończył turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola.

  Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agrikola" – szkoła podchorążych założona w październiku 1941 przez Kedyw Komendy Głównej AK, której instruktorem harcerskim (dla Szarych Szeregów) był por. Eugeniusz Stasiecki (ps. "Piotr Pomian"). W marcu 1943 nadano jej kryptonim "Agrikola", wtedy też komendantem szkoły został Eugeniusz Konopacki (ps. "Trzaska", który był także komendantem Centrum Wyszkolenia Wojskowego Szarych Szeregów). Nazwa Szkoły za Lechem Bartelskim "Powstanie Warszawskie","Mokotów 1944" Zajęcia odbywały się, w Szkole Ogrodniczej, dawnym budynku prywatnego gimnazjum Władysława Giżyckiego na Wierzbnie, nieopodal Królikarni, wśród ogrodów na Skarpie Mokotowskiej. niemal jak na wsi. Stąd nazwa "Agrikola"Okopowa – ulica w dzielnicy Wola w Warszawie. Ulica w całości jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 634 Warszawa-Tłuszcz-Wólka Kozłowska.

  Uczestnik akcji:

 • akcja opróżniania magazynów z materiałami wybuchowymi przy ul. Pańskiej
 • akcja pod Arsenałem - dowódca sekcji „Sygnalizacja”, której zadaniem było podanie sygnału o nadjeżdżającej więźniarce z Janem Bytnarem oraz ubezpieczenia akcji od strony placu Teatralnego
 • akcja w Celestynowie - zastępca dowódcy grupy "więźniarka", za tę akcję otrzymał wyróżnienie
 • akcja Góral - znajdował się w grupie Sławomira Bittnera - Maćka
 • akcja Sieczychy - zastępca dowódcy - Maćka, grupa "I atak"
 • akcja Wilanów - grupa "posterunek I", po akcji awans na plutonowego podchorążego
 • akcja pod Pogorzelą (ostrzelanie pociągu urlopowego, przewożącego Niemców)
 • akcja Par. II (baza leśna) - zastępca dowódcy Władysława Cieplaka - Giewonta
 • W powstaniu warszawskim dowódca III plutonu „Felek” 2. kompanii „Rudy” Batalionu AK „Zośka”. 11. dnia powstania warszawskiego prowadził swój pluton wycofujący się po długotrwałej obronie budynku szkoły powszechnej przy ul. Spokojnej 13, w kierunku gmachu szkół powszechnych na rogu ul. św. Kingi i ul. Okopowej 55a na Woli. Przy sprawdzaniu przejścia przez ulicę Kolską, na wysokości tzw. fabryki Cygana, otrzymał postrzał w głowę i zginął na miejscu. Miał 21 lat.

  Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.Podchorąży – tytuł wojskowy kandydata na oficera zawodowego lub rezerwy (tradycyjnie tytuł ten jest używany także w innych służbach mundurowych, np. w straży pożarnej).

  Pochowany w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek baonu "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie wraz z łączniczką Anną Zakrzewską (ps. "Hanka Biała"), sierż. Mieczysławem Olkowskim (ps. "Miś") i sierż. pchor. Januszem Grzymałowskim (ps. "Wrzecień").

  31 lipca 2013 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, w przeddzień 69. rocznicy Powstania, Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie Konrada Okolskiego.

  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Mieczysław Olkowski ps. "Miś" (ur. 11 września 1923, zm. 11 sierpnia 1944 w Warszawie) – sierżant, uczestnik powstania warszawskiego w III plutonie "Felek" 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i Ojczyzna
  Ulica Spokojna – ulica znajdująca się na warszawskim osiedlu Powązki w dzielnicy Wola. Biegnie od ul. Okopowej i kończy się ślepo przy dawnych Miejskich Zakładach Sanitarnych. Nazwę nadano w 1908 r.
  Akcja Wilanów – akcja bojowo-represyjna Oddziału Specjalnego "Osjan" oraz batalionu Zośka i kompanii wydzielonej Agat, przeprowadzona 26 września 1943 r. w podwarszawskim (wówczas) Wilanowie i Kępie Latoszkowej.
  Drużynowy - harcerz (najlepiej instruktor), stojący na czele drużyny harcerskiej lub gromady zuchowej. Kieruje on działalnością swojej jednostki. Jest odpowiedzialny za wychowywanie jej członków w duchu harcerskich ideałów, zgodnie z kanonami metody harcerskiej.
  Janusz Grzymałowski ps. "Wrzecień" (ur. 24 września 1923 w Warszawie, zm. 11 sierpnia 1944 tamże) – sierżant, podchorąży, uczestnik powstania warszawskiego w szeregach III plutonu "Felek" 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka". Syn Leona.
  Obrona cmentarzy wolskich – kilkudniowa obrona zespołu cmentarzy wyznaniowych na Powązkach oraz rejonu ul. Okopowej w Warszawie, prowadzona przez żołnierzy Kedywu AK w trakcie powstania warszawskiego.
  Akcja w Celestynowie (19-20 maja 1943) – akcja uwolnienia więźniów przewożonych transportem kolejowym z lubelskiego Zamku do KL Auschwitz na stacji kolejowej w Celestynowie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.