• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konrad Kucza-Kuczyński

  Przeczytaj także...
  Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła - rzymskokatolicka parafia w Warszawie. Parafia leży na terenie diecezji warszawsko-praskiej, w dekanacie grochowskim.Katedra polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski – kościół garnizonowy znajdujący się przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.
  Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego – monument znajdujący się przy ul. Prostej 51 na warszawskiej Woli, upamiętniający ewakuację grupy żydowskich powstańców z warszawskiego getta na stronę „aryjską” w maju 1943.

  Konrad Kucza-Kuczyński (ur. 2 stycznia 1941 w Czerwonym Dworze) – polski architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1995.

  Syn Ireny Kucza-Kuczyńskiej (zm. w 2008), nauczycielki-polonistki, malarki.

  Konrad Kucza-Kuczyński w 1964 ukończył studia architektoniczne na Politechnice Warszawskiej. W latach 1980–1985 był wykładowcą Politechniki Białostockiej, w 1981 obronił doktorat. W 1989 uzyskał habilitację, a od 1999 jest profesorem zwyczajnym na Politechnice Warszawskiej. Był członkiem prezydium i przewodniczącym sekcji architektury Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk.

  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.Piwnice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łysomice, należąca do sołectwa w Lulkowie

  Od 1991 razem z Andrzejem Miklaszewskim prowadzi biuro architektoniczne Atelier 2.

  Autor kilkunastu publikacji z dziedziny teorii i praktyki architektonicznej. W 1993 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 – Krzyżem Oficerskim tego Orderu.

  Jest członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce.

  Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski, kształci na 7 wydziałach. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 6. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 784. pośród wszystkich typów uczelni.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Realizacje[]

 • Budynek obserwatorium radioastronomicznego w Piwnicach pod Toruniem
 • Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie (1984)
 • Kościół Dobrego Pasterza w Warszawie,
 • Osiedle przy ul. Hożej w Warszawie (1990)
 • Renowacja i przebudowa wnętrz kościoła Najświętszej Marii Panny w Warszawie (1994)
 • Nowa sala zgromadzeń na Jasnej Górze (2000)
 • Pomieszczenia Laboratorium Aplikacji i Technologii Mobilnych BRAMA na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW (2006)
 • Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego (2010)
 • Przypisy

  1. Monitor Polski, poz. 74
  2. Prezydent: To dobre lata dla polskiej kultury. prezydent.pl, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-26].
  3. Lista członków Akademii Inżynierskiej w Polsce. Akademia Inżynierska w Polsce. [dostęp 2015-05-12].
  Ulica Hoża w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ul. Mokotowskiej do ul. Chałubińskiego.Kościół Dobrego Pasterza jest siedzibą parafii Dobrego Pasterza - najmłodszej parafii rzymskokatolickiej na Woli powstałej w 2005 w wyniku podziału parafii św. Wawrzyńca.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Honorowa Nagroda SARP - nagroda przyznawana od 1966 polskim architektom przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, uchodząca często za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną. Nagrodę przyznaje się za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, najczęściej za całokształt działalności. Równolegle przyznawane są Nagrody Roku za najlepszy budynek.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.
  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – ośrodek astronomiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kształcący studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także służący obserwacji kosmosu, badaniom naukowym, popularyzacji wiedzy o wszechświecie.
  Akademia Inżynierska w Polsce jest powstałym w roku 1992, z inicjatywy Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, stowarzyszeniem wybitnych twórców polskiej techniki – inżynierów i przedsiębiorców. Liczba członków zwyczajnych AIP jest ograniczona do 300 osób. Jej celem jest wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii i przedsiębiorczości innowacyjnej oraz wiązanie osiągnięć pracy inżynierskiej i wynalazczości w dziedzinie techniki z zastosowaniem ich w przemyśle, jak również promocja polskiej innowacyjności w kraju i za granicą. Od 2011 roku AIP ma status organizacji pożytku publicznego.
  Jasna Góra (łac. Mons Clara) – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.