• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konrad I Wirtemberski

  Przeczytaj także...
  Zamek Wirtemberg – zamek należący do władców Wirtembergii znajdujący się obecnie w dzielnicy Stuttgartu – Rotenbergu.Konstancja (niem. Konstanz; staropol. Kostnica) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, siedziba powiatu Konstancja oraz wspólnoty administracyjnej Bodanrück-Untersee. Leży nad Jeziorem Bodeńskim. Miasto uniwersyteckie, z wyższą szkołą zawodową, rozwinięty przemysł farmaceutyczny i maszynowy, ważny ośrodek turystyczny.
  Henryk IV (niem. Heinrich IV., ur. 11 listopada 1050 w Goslar, zm. 7 sierpnia 1106 w Liège) – król niemiecki od 1056 (faktycznie od 1065), Święty Cesarz Rzymski od 1084 do swojej abdykacji w 1105 , najstarszy syn cesarza Henryka III i jego drugiej żony Agnieszki z Poitou (Akwitańskiej). Był trzecim cesarzem z dynastii salickiej (zwanej inaczej dynastią frankońską).

  Konrad I Wirtinisber (Wirdeberch) – pierwszy pan na zamku Wirtemberg. Panował w latach 1083–1110, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1081 roku.

  Konrad był synem pana na Beutelsbach, prawdopodobnie potomkiem księcia Konrada I i Konrada II. Jego brat Bruno Beutelsbach (1105–1120) był opatem klasztoru w Hirsau, siostra Liutgarda wyszła za niejakiego Werntruda.

  Około 1083 roku wybudował na wzgórzu zamek Wirtemberg, tam zamieszkał i przyjął nazwisko od jego nazwy.

  Konrad II Karyncki, zwany Konrad Młodszy, niem. Konrad der Jüngere (ur. zapewne 1003, zm. 20 lipca 1039) – książę Karyntii i margrabia Werony w latach 1035-1039.Poświęcenie kościoła (konsekracja kościoła) (łac. dedicatio ecclesiae) – uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni, zastrzeżone dla biskupa.

  Był oponentem cesarza Henryka IV. Potwierdzeniem może być to, że o konsekrowanie kaplicy na zamku poprosił biskupa Wormacji – przeciwnika króla, a nie biskupa Konstancji, na którego terenie leżał zamek.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Klasztor Hirsau – jeden z najważniejszych klasztorów benedyktyńskich w średniowiecznych Niemczech, położony w Hirsau, stanowiącym obecnie część miasta Calw w północnym Schwarzwaldzie, istniejący od IX do XVII w., obecnie w ruinie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.