• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konrad II Szwabski

  Przeczytaj także...
  Beatrycze I (ur. 1145, zm. 15 listopada 1184 w Jouhe), hrabina palatynka Burgundii, królowa Niemiec i cesarzowa, jedyna córka i dziedziczka hrabiego Renalda III i Agaty, córki księcia Lotaryngii Szymona I.Fryderyk I Barbarossa (Rudobrody) (ur. ok. 1125, zm. 10 czerwca 1190) – z dynastii Hohenstaufów, syn księcia Szwabii - Fryderyka II i księżniczki Judyty, córki księcia Bawarii Henryka IX Czarnego (zm. 1126) z rodu Welfów, konkurencyjnego w tamtym okresie wobec Hohenstaufów. Po śmierci ojca (1147) przyjął tytuł księcia Szwabii (jako Fryderyk III), 4 marca 1152 został wybrany na króla niemieckiego, a 18 czerwca 1155 został koronowany na Świętego Cesarza Rzymskiego. W latach 1154–1186 był również królem Włoch. W swych rządach wzorował się na najważniejszych cesarzach, między innymi Justynianie I Wielkim i Karolu Wielkim.
  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

  Konrad II Szwabski (ur. luty/marzec 1172 r.; zm. 15 sierpnia 1196 r. w Durlach) – książę Rothenburg ob der Tauber w latach 1189-1191 i Szwabii w latach 1191-1196.

  Konrad był synem cesarza Fryderyka Barbarossy i Beatrycze Burgundzkiej. Był panem Weißenburg in Bayern i Chebu. W 1191 r. otrzymał dobra Stafów wokół Rothenburg ob der Tauber.

  W maju 1187 r. dwór cesarski rozpoczął rokowania w sprawie małżeństwa Konrada z Berenguelą Kastylijską. W lipcu 1188 r. odbyło się wesele w Carrión koło Burgos. Małżeństwo nie zostało dopełnione, gdyż dziesięcioletnia Berenguela, z powodu odnowienia się konfliktu z Welfami, nie przybyła na Boże Narodzenie 1190 r. na dwór Staufów. W 1191 r. papież Celestyn III unieważnił małżeństwo. Powodem były działania Eleonory Akwitańskiej, które doprowadziły do izolacji powiązanych z Francją Staufów.

  Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.Burgos – miasto w północnej Hiszpanii, położone na skraju Mesety Iberyjskiej nad rzeką Arlanzón, w regionie Kastylia i León, ośrodek administracyjny prowincji Burgos. Z liczbą 178 966 mieszkańców jest 37. miastem Hiszpanii i drugim (po Valladolid) miastem regionu Kastylia i León pod względem ludności.

  Konrad wyruszył wraz z bratem Henrykiem VI do Rzymu na jego koronację cesarską 15 kwietnia 1191 r. Następnie wojska cesarskie wyruszyły na wojnę z Normanami. Z powodu epidemii malarii wyprawę przerwano w Neapolu. W tym samym roku Konrad został pasowany na rycerza i otrzymał księstwo Szwabii. W 1194 r. Konrad towarzyszył Henrykowi VI w zdobyciu Królestwa Sycylii. Kronikarze chwalili zdolności militarne Konrada. Po powrocie do Niemiec został zamordowany. Przyczyny nie są jasne. Przypuszcza się, że chodziło o zemstę mężczyzny, którego żonę Konrad zgwałcił. Książę został pochowany w klasztorze Lorch.

  Rothenburg ob der Tauber – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia, w powiecie Ansbach, we Frankenhöhe, około 30 km na północny zachód od Ansbach, nad rzeką Tauber, przy autostradzie A7 i linii kolejowej. Zamieszkuje je około 11 tys. mieszkańców.Celestyn III (łac. Coelestinus, właśc. Giacinto Boboni; ur. ok. 1105 w Rzymie, zm. 8 stycznia 1198 tamże) – papież od 21 marca 1191 do 8 stycznia 1198.

  Literatura[]

 • Bedürftig, Friedemann: Taschenlexikon Staufer; Piper Verlag (München, 2000) (ISBN 3-492-23032-6) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Weißenburg in Bayern – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba powiatu Weißenburg-Gunzenhausen, nad rzeką Schwaebische Rednitz, przy drodze B2, B13 i linii kolejowej (Monachium/Augsburg – Berlin).
  Henryk VI Hohenstauf, niem. Heinrich VI. (ur. w listopadzie 1165 w Nijmegen, zm. 28 września 1197 w Messynie) – król Niemiec w latach 1190-1197 (koronowany w 1169), Święty Cesarz Rzymski w latach 1191-1197, król Sycylii (wraz z żoną Konstancją) w latach 1194-1197 z dynastii Hohenstaufów. Jeden z najpotężniejszych władców w historii Niemiec.
  Cheb (niem. Eger) – miasto w zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim nad rzeką Ochrzą, w poblizu granicy z Niemcami.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Durlach – największa dzielnica miasta Karlsruhe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia w rejencji Karlsruhe, regionie Mittlerer Oberrhein. Do 31 lipca 1939 r. niezależne miasto.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.