• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konrad Henlein

  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Konrad Henlein (ur. 6 maja 1898 we Vratislavicach nad Nisou, ob. część Liberca, zm. 10 maja 1945 w Pilźnie) – niemiecki działacz hitlerowski w Czechosłowacji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w rodzinie urzędniczej. Jego matka była w połowie Czeszką, a jej panieńskie nazwisko brzmiało Dvořáček. Po ukończeniu szkoły handlowej w Jabloncu w 1916 zgłosił się do wojska i brał udział w walkach na froncie włoskim, gdzie w 1918 dostał się do niewoli. Po zwolnieniu pracował przez pewien czas jako niższy urzędnik bankowy, a od 1925 poświęcił się całkowicie działalności wychowawczej jako szef koła Deutsche Turnverein w Ašu. Jako działacz mniejszości niemieckiej w Czechosłowacji przewodniczył organizacjom mniejszości niemieckiej: Niemieckiemu Związkowi Gimnastycznemu w Czechosłowacji, a następnie Sudeckoniemieckiemu Frontowi Ojczyźnianemu (Sudetendeutsche Heimatfront). 28 marca 1938 spotkał się potajemnie z Hitlerem, od którego otrzymał instrukcje na rzecz połączenia z III Rzeszą. Jako przywódca Partii Sudeckoniemieckiej od 1935, 24 kwietnia 1938 wygłosił w Karlowych Warach dwudziestoośmiopunktowe przemówienie. Zażądał w nim autonomii dla Niemców żyjących w Czechosłowacji oraz wolności wyznawania dowolnej ideologii, co w praktyce oznaczałoby zezwolenie na propagowanie nazizmu. Ten program karlsbadzki zaostrzył niemiecko-czeski konflikt o Kraj Sudetów, przenosząc go na płaszczyznę międzynarodową. W kilka miesięcy później w wyniku układu monachijskiego Kraj Sudetów został przyłączony do III Rzeszy.

  Karlowe Wary (czes. Karlovy Vary, niem. Karlsbad) – miasto statutarne w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego. Leży w Zagłębiu Sokołowskim, u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego, u zbiegu rzek Ochrzy i Ciepłej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od 1938 był gauleiterem Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów. Wbrew żywionym nadziejom w 1939 nie został mianowany namiestnikiem czy też protektorem Czech i Moraw. Po wojnie schwytany przez żołnierzy amerykańskich, popełnił samobójstwo 10 maja 1945, przecinając sobie tętnice szkłem ze stłuczonych okularów.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  Henlein nie był osobowością charyzmatyczną, błyskotliwym umysłem ani wybitnym ideologiem, brakowało mu również osobistej odwagi. Jego przeciętność przysparzała mu jednak popularności wśród małomiasteczkowych mieszkańców Sudetów, z drugiej jednak spowodowała, że nigdy nie stał się istotną postacią życia politycznego całej Rzeszy Niemieckiej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Protektorat Czech i Moraw (czes. Protektorát Čechy a Morava, niem. Protektorat Böhmen und Mähren) - autonomiczna jednostka administracyjna utworzona 16 marca 1939 przez niemiecką Rzeszę z okupowanych od 15 marca 1939 Czech, Moraw i Śląska Czeskiego, nie przyłączonych w konsekwencji układu monachijskiego do III Rzeszy 30 września 1938 jako Kraj Sudecki (niem. Sudetenland). Większość społeczności międzynarodowej nigdy nie uznała istnienia tego tworu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Majewski, Niemcy sudeccy 1848–1948. Historia pewnego nacjonalizmu, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2007, s. 332.
  2. Piotr Majewski, Niemcy sudeccy 1848–1948. Historia pewnego nacjonalizmu, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2007, s. 332, 344.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biogram na stronach Niemieckiego Muzeum Historycznego (niem.)
 • Bogusław Wołoszański, Tajna wojna Stalina, Warszawa: Colori, 1999, ISBN 83-904972-8-X, OCLC 177286187.
 • Jablonec nad Nysą (cz. Jablonec nad Nisou, niem. Gablonz an der Neiße) – miasto statutarne w Czechach, nad Nysą Łużycką, u podnóża Gór Izerskich. Drugie co do wielkości miasto kraju libereckiego. Ośrodek produkcji sztucznej biżuterii (Jablonex), szkła i elektroniki profesjonalnej (Jablotron)Pojęcie autonomia pochodzi od (staro)greckiego αυτονομία, (αὐτονομία) autonomía = możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Dziś używa się go w zależności od dyscypliny (gospodarka, prawo, polityka) lub kontekstu w znaczeniu suwerenność, niezawisłość, niezależność, samorządność, (całkowita lub częściowa).
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  (niem. Asch) - miasto w zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim, w powiecie Cheb. Położony na cyplu askim (cz. ašský výběžek) jest najdalej na zachód wysuniętym czeskim miastem. Od zachodu (Bawaria), północy i wschodu (Saksonia) graniczy z Niemcami. Nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiej nazwy ryby - lipienia (niem. Äsche), która występuje w herbie i na fladze miasta. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 5 586 ha, a liczba jego mieszkańców 12 866 osób.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Układ monachijski (dyktat monachijski) – porozumienie zawarte na konferencji w Monachium w dniach 29–30 września 1938 pomiędzy Niemcami, Włochami, Wielką Brytanią i Francją, przy nieobecności Czechosłowacji, pomimo że jej terytorium i suwerenność nad nim były przedmiotem konferencji.
  Liberec (niem. Reichenberg, cyg. Libercys) – miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, stolica kraju libereckiego, położony u podnóża Ještěda. Ośrodek sportów zimowych. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach. W 1577 roku otrzymało prawa miejskie. Liberec zamieszkany jest przez 106 187 osób (2013).
  Gauleiter (niem. naczelnik okręgu) – tytuł paramilitarny, nadawany przywódcy NSDAP w danym okręgu partyjnym, np. organizacji kraju związkowego Turyngii czy miasta Wiedeń. Gauleiter miał w wielu wypadkach spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii. Każdy Gauleiter III Rzeszy posiadał swojego zastępcę (Stellvertreter-Gauleiter), który w razie niemożności wykonywania obowiązków przez Gauleitera, obejmował jego stanowisko.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.798 sek.