• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Tańca Eurowizji

  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  World DanceSport Federation (WDSF, z ang. Światowa Federacja Tańca Sportowego) – międzynarodowa organizacja promująca taniec sportowy. W skład tej organizacji wchodzą państwowe towarzystwa tańca sportowego. Polskę reprezentuje Polskie Towarzystwo Taneczne.

  Konkurs Tańca Eurowizji (ang. Eurovision Dance Contest) - konkurs taneczny organizowany przez Europejską Unię Nadawców we współpracy z telewizją BBC i International DanceSport Federation (IDSF), którego pierwsza edycja odbyła się 1 września 2007 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Europejska Unia Nadawców podjęła decyzję o niekontynuowaniu tego konkursu, zatem Konkurs Tańca Eurowizji po raz ostatni odbył się w 2008 roku w Glasgow.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Konkurs inspirowany był sukcesem programu Strictly Come Dancing, którego format opracowała stacja BBC. Zawodnikami są nie tylko tancerze zawodowi. W pierwszej edycji udział w konkursie brało 16 państw, zaś w drugiej już tylko 14. Liczba tańców wykonywanych przez jedną parę zmieniła się w drugiej edycji. W pierwszej wykonywali oni 2, a w drugiej 1 taniec.

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Konkurs Tańca Eurowizji 2007 – pierwsza edycja Konkursu Tańca Eurowizji, która odbyła się 1 września 2007 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Konkurs wygrali reprezentanci Finlandii: Jussi Väänänen i Katja Koukkula.

  BBC była organizatorem obu edycji. Następne miały odbywać się w różnych państwach, niekoniecznie w tych, których przedstawiciele wygrali poprzedni konkurs.

  Zwycięzcy poszczególnych edycji[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Konkursu Tańca Eurowizji
 • Strona oficjalna International DanceSport Federation (IDSF)
 • ESCKaz o Konkursie Tańca Eurowizji (ang./ros.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Strictly Come Dancing – telewizyjny program rozrywkowy i międzynarodowy format telewizyjny. Oryginalna brytyjska edycja realizowana jest dla BBC. Własne edycje tego programu posiadają: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Chile, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Izrael, Indie, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Ukraina, USA, Węgry,Wietnam, Włochy i RPA. Polską wersją formatu jest program Taniec z gwiazdami.
  Konkurs Tańca Eurowizji 2008 – druga edycja konkursu tanecznego organizowanego przez EBU. Mimo zwycięstwa Finlandii w 2007 roku organizacją wydarzenia zajęła się ponownie brytyjska telewizja BBC. W konkursie, który odbył się 6 września 2008 w Glasgow pewne zwycięstwo odniosła polska para - Edyta Herbuś i Marcin Mroczek. Polacy uzyskali prowadzenie na początku podawania punktów i nie stracili go już do końca. Ostatecznie drugą w tabeli Rosję wyprzedzili o 33 punkty. Polski pokaz - rumba, cha-cha z elementami tańca nowoczesnego do muzyki Michaela Jacksona po głosowaniu jury zajmował 6 miejsce z wynikiem 40p (10+12+10+8). Jednakże wysokie noty głosowania widzów z całej Europy przesądziły o czwartym w historii zwycięstwie Polski w konkursach Europejskiej Unii Nadawców, lecz pierwszym w Konkursie Tańca Eurowizji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.