• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008

  Przeczytaj także...
  İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti (pol. Publiczne Radio i Telewizja Azerbejdżanu, İTV) – azerski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, utworzony 29 sierpnia 2005 roku na mocy decyzji parlamentu tego kraju. Zgodnie z azerskim prawem, stacja określana jest jako "publiczna, ale nie rządowa", co ma ją odróżnić od bezpośrednio kontrolowanej przez rząd AzTV. Jest azerskim odpowiednikiem TVP1. Firma nadaje po jednym kanale telewizyjnym i radiowym.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Szwecja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Początkowo stacją w Szwecji była SVT. Jednak w 2006 roku po złych startach w Konkursie oddała ten status Szwedzkiej TV4. Szwedzka TV4 oficjalnie podała, że rezygnuje z udziału Konkursie w 2008 roku .

  6. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci został zorganizowany 22 listopada w Limassol w Spyros Kyprianou Athletic Centre przez cypryjskiego nadawcę publicznego Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC).

  Koncert finałowy, który prowadzili Alex Michael i Sophia Paraskeva, wygrali reprezentanci Gruzji, zespół Bzikebi, którzy za utwór „Bzz...” otrzymali łącznie 154 punkty.

  Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

  Losowanie pozycji startowych[ | edytuj kod]

  Ceremonia losowania pozycji startowych przez przewodniczących każdej delegacji biorącej udział w konkursie odbyła się 13-14 października. Trzy dni wcześniej do sprzedaży trafił oficjalny album kompilacyjny zawierający wszystkie finałowe piosenki.

  CyBC (Cyprus Broadcasting Corporation), gr.: (ΡΙΚ) Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου, tur.: (KYK) Kıbrıs Yayin Kurumu – cypryjski publiczny nadawca czterech stacji radiowych i trzech telewizyjnych. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji, kultury i rozrywki dla mieszkańców Cypru. jest częściowo finansowany przez podatek (dodany do rachunków za energię elektryczną). Należy do takich organizacji jak: (EBU), (Bonac) i (CBA).Azerbejdżan zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2012 roku. Kraj miał wystąpić już w konkursie w 2008 roku, ale zrezygnował z powodu braku odpowiedniej piosenki.

  Zmiany w regulaminie[ | edytuj kod]

  W związku z krytyką głosowania politycznego, które podejrzewano podczas finałów konkursu w poprzednich latach, Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała się wprowadzić głosowanie jurorskie, które miało 50% wpływu na końcowy wynik. Organizacja ograniczyła także liczbę osób mogących wystąpić podczas danej prezentacji – z ośmiu na sześciu wykonawców. Regulamin został wzbogacony także o zapis dotyczący możliwości współtworzenia konkursowych piosenek przez dorosłych muzyków z zastrzeżeniem, że prawa autorskie należą do osoby wykonującej utwór podczas konkursu.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]

  Zespół Bzikebi, zwycięzca 6. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci

  W finale konkursu wzięli udział reprezentanci 15 nadawców publicznych. Z uczestnictwa w widowisku wycofały się telewizje z Portugalii i Szwecji – portugalska telewizja Rádio e Televisão de Portugal (RTP) stwierdziła, że nie jest dłużej zainteresowana udziałem w konkursie, natomiast szwedzka stacja TV4 zapewniła powrót do udziału w przyszłości. Początkowo wysłanie swojego reprezentanta na konkurs rozważał także nadawca z Azerbejdżanu, jednak krajowa stacja İctimai TV wycofała się z udziału na miesiąc przed rozegraniem finału z powodu braku środków na odpowiednie przygotowanie wykonawcy, oraz Bośni i Hercegowiny, która ostatecznie podjęła decyzję o nieuczestniczeniu w widowisku z powodu problemów finansowych. Z tego samego powodu w imprezie nie zadebiutowała telewizja z Izraela Israel Broadcasting Authority (IBA), która planowała udział. Swój powrót do stawki konkursowej zapowiadał także nadawca z Polski, Telewizja Polska, jednak ostatecznie poinformował o rezygnacji z udziału w konkursie.

  22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni. Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brał udział tylko raz. Stało się to w 2012. Piosenka przez niego wystawiona zajęła 8. miejsce.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Finał[ | edytuj kod]

  Tabela punktacyjna finału[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona konkursu
 • Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  TV4 – szwedzki telewizyjny kanał komercyjny powstały 15 września 1990 roku, kiedy to rozpoczął nadawanie przez satelitę. W 1992 roku kanał rozpoczął nadawanie naziemne, a dwa lata później – w 1994 roku stał się największą stacją telewizyjną w Szwecji, przejmując widzów od dwóch kanałów szwedzkiego nadawcy publicznego SVT. Jednak po wprowadzeniu kilku zmian w 2001 roku, SVT1 ponownie mogła się cieszyć podobną liczbą widzów co komercyjna stacja TV4. Od 2004 roku TV4 jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
  Bzikebi (gruz. ბზიკები) – gruziński zespół muzyczny, w którego skład wchodzą: Giorgi Sziolaszwili, Mariam Kikuaszwili i Mariam Tatulaszwili.
  Portugalia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Zadebiutowała w 2006 roku, jednak zrezygnowała z udziału po dwóch latach. Nie wystąpiła również w latach 2008–2016. Do rywalizacji w konkursie powróciła w 2017 roku.
  Limassol (gr. Λεμεσός trl. Lemesós; tur. Limasol lub Leymosun) – drugie co do wielkości miasto Cypru, nad Zatoką Akrotiri na południowym wybrzeżu wyspy, ośrodek administracyjny dystryktu Limassol, liczący ok. 180 tys. mieszkańców (2005).
  Spyros Kyprianou Athletic Centre (gre. Αθλητικό Κέντρο "Σπύρος Κυπριανού) – hala widowiskowo-sportowa w Limassol na Cyprze. Hala może pomieścić 6 255 osób.
  Do 2010 Polska brała udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci dwukrotnie. W 2003 uzyskała 16. miejsce, a w 2004 – 17. miejsce. Kraj nigdy nie mieścił się w pierwszej 5.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.