• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2012  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Kaukaz – region na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim wokół gór Kaukaz. Od północy graniczy z europejską częścią Rosji, od południa, w zależności od przyjmowanego podziału, z Bliskim Wschodem albo z Azją Zachodnią (Przednią).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  57. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 22, 24 i 26 maja 2012 roku w Crystal Hall w Baku przez azerskiego nadawcę publicznego İctimai TV, dzięki wygranej duetu Ell i Nikki, reprezentantów Azerbejdżanu podczas konkursu w 2011 roku.

  Koncert finałowy, który prowadzili Eldar Qasımov, Leyla Əliyeva i Nərgiz Berk-Petersen, wygrała Loreen, reprezentantka Szwecji z utworem „Euphoria” autorstwa Thomasa G:sona i Petera Boströma, za który otrzymała w sumie 372 punkty, w tym osiemnaście najwyższych not (12 punktów).

  Nieistniejące już państwo Serbia i Czarnogóra brało udział w konkursie Eurowizji dwukrotnie, debiutując w roku 2004.Azerbejdżan zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku po dołączeniu azerskiej telewizji publicznej İctimai TV (İTV) do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas 58. Rady Generalnej zorganizowanej w Stambule latem 2007 roku. W latach 2008-2010 reprezentanci wybierani byli podczas krajowego festiwalu „Land of Fire”, od 2011 roku organizowane są eurowizyjne preselekcje „Milli seçim turu”.

  Spis treści

 • 1 Lokalizacja
 • 2 Przebieg konkursu
 • 2.1 Głosowanie
 • 2.2 Prowadzący
 • 2.3 Koszyki półfinałowe
 • 2.4 Projekt grafiki
 • 3 Incydenty
 • 3.1 Obawy o prawa człowieka
 • 3.2 Napięcia z Iranem
 • 4 Kraje uczestniczące
 • 4.1 Powracający artyści
 • 5 Wyniki
 • 5.1 Pierwszy półfinał
 • 5.1.1 Tabela punktacyjna pierwszego półfinału
 • 5.2 Drugi półfinał
 • 5.2.1 Tabela punktacyjna drugiego półfinału
 • 5.3 Finał
 • 5.4 Tabela punktacyjna finału
 • 6 Pozostałe nagrody
 • 6.1 Nagrody im. Marcela Bezençona
 • 6.2 Faworyt Stowarzyszenia OGAE
 • 7 Kraje niebiorące udziału
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).

  Lokalizacja[]

   Osobny artykuł: Baku.
  Geographylogo.svg
  Lokalizacja Baku w Azerbejdżanie.
  Baku Cristall Hall podczas budowy w styczniu 2012 roku

  Azerbejdżan zadebiutował podczas konkursu w 2008 roku. 56. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2011 roku wygrała azerska propozycja „Running Scared” duetu Ell&Nikki, dzięki czemu możliwość organizacja konkursu w kolejnym roku przypadła krajowemu nadawcy İctimai TV. Baku, stolica i największe miasto Azerbejdżanu na Morzu Kaspijskim, w regionie Kaukazu, zostało ogłoszone gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2012.

  Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.Dima Biłan (ros. Дима Билан), właściwie Wiktor Nikołajewicz Biełan (Виктор Николаевич Белан;ur. 24 grudnia 1981 w Karaczajo-Czerkiesji) – rosyjski piosenkarz urodzony na południu ZSRR. Zwycięzca 53. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Believe”.

  Krótko po wygranej Azerbejdżanu oficjalnie ogłoszono budowę mieszczącej 23 tysiące miejsc areny koncertowej jako potencjalnego miejsca tegorocznej imprezy. Trzy dni później zapowiedziano także dwa inne hale, które miały być rozpatrywane przez organizatorów: Stadion Tofiqa Bahramova i Kompleks Sportowo-Widowiskowy Heydara Aliyeva. 2 sierpnia 2011 roku Alpine Bau Deutschland AG wygrało przetarg na skonstruowanie nowego budynku, teraz znanego jako Baku Crystal Hall. Przygotowania do budowy zaczęły się niedługo po ogłoszeniu. Mimo, że całkowity koszt kontraktu nie został wyjawiony, rząd przeznaczył na powstanie areny 6 milionów manatów azerskich (ok. 24 miliony złotych).

  İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti (pol. Publiczne Radio i Telewizja Azerbejdżanu, İTV) – azerski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, utworzony 29 sierpnia 2005 roku na mocy decyzji parlamentu tego kraju. Zgodnie z azerskim prawem, stacja określana jest jako "publiczna, ale nie rządowa", co ma ją odróżnić od bezpośrednio kontrolowanej przez rząd AzTV. Jest azerskim odpowiednikiem TVP1. Firma nadaje po jednym kanale telewizyjnym i radiowym.Eldar Qasımov, występujący jako Ell (ur. 4 czerwca 1989 w Baku) – azerski piosenkarz popowy. Eldar Qasımov wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 wraz z Nigar Camal, występując jako duet Ell & Nikki.

  31 października 2011 roku Ismayil Omarov, dyrektor krajowego nadawcy Ictimai Television ogłosił, że decyzja o miejscu organizacji konkursu zostanie podjęta przez komitet wykonawczy w styczniu 2012 roku. 25 stycznia 2012 roku okazało się, że to Baku Crystal Hall będzie gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2012. Mimo, że hala może pomieścić 23 tysiące ludzi, tylko 16.000 mogło mieć możliwość zakupienia biletów na konkurs. Bilety dostępne były od 28 lutego 2012 roku.

  Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Morze Kaspijskie (per. دریای خزر, Darja-je Chazar; ros. Каспийское море, Kaspijskoje morie; azer. Xəzər dənizi; kaz. Каспий теңізі, Kaspij tengyzy; turkm. Hazar deňzi) – bezodpływowe słone jezioro reliktowe w Azji i w niewielkiej części w Europie. Jest największym jeziorem świata z powierzchnią wynoszącą ok. 370 tys. km² (zmieniającą się wskutek wahań poziomu wody, w 1930 roku wynosiła ona aż 442 tys. km²). Dla porównania powierzchnia całkowita Polski to ok. 313 tys. km². Maksymalna głębokość to 1025 m. Zasolenie od słodkowodnej części północnej do 10-12‰ w części środkowej i południowej i do bardzo dużego, sięgającego nawet 300‰ w zamkniętej zatoce Kara-Bogaz-Goł. Czas wymiany wód wynosi 250 lat. W starożytności nosiło różne nazwy: Ocean Hyrkański, Morze Azarskie i Morze Kwalijskie. W epoce antycznej i przez znaczną część średniowiecza powszechnie uważano, że Morze Kaspijskie stanowi zatokę wielkiego oceanu północnego (pogląd taki głosili m.in. Eratostenes, Strabon, Pomponiusz Mela, Izydor z Sewilli).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.
  1FLTV (1 Fürstentum Liechtenstein Television – 1 Telewizja Księstwa Liechtenstein) – kanał telewizyjny uruchomiony w Liechtensteinie 15 sierpnia 2008. Do tego czasu w Liechtensteinie nie nadawano żadnego własnego programu telewizyjnego, a mieszkańcy tego kraju korzystali, obok telewizji satelitarnych, z kanałów krajów sąsiednich: Austrii i Szwajcarii.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.
  Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.
  Human Rights Watch (HRW) – pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, powstała w 1988 z przekształcenia Helsinki Watch.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Baku Crystal Hall (az. Bakı Kristal Zalı) - hala widowiskowo-sportowa w Baku w Azerbejdżanie, budowana od sierpnia 2011 do kwietnia 2012 na potrzeby organizowanego w maju 2012 Konkursu Piosenki Eurowizji. Hala mieści 25 000 osób, budowa pochłonęła 120 – 140 milionów €. Architektem jest GMP International GmbH.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.09 sek.