Konkurs Piosenki Eurowizji 2007
47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere. Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.
52. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 10 i 12 maja 2007 w Hartwall Areena w Helsinkach przez fińskiego nadawcę publicznego Yleisradio (Yle). Koncerty konkursowe poprowadzili osobowość fińskiej telewizji Jaana Pelkonen, fiński muzyk i aktor Mikko Leppilampi, a także Krisse Salminen, która w finale gościnnie przeprowadzała wywiady za kulisami (w tzw. green roomie).
Finał konkursu wygrała Marija Šerifović, reprezentantka Serbii z piosenką „Molitva” autorstwa Vladimira Graića i Saša Miloševića Mare’a, za którą otrzymała łącznie 268 punktów.
Przebieg konkursu[ | edytuj kod]
Dzięki zwycięstwu zespołu Lordi, reprezentanta Finlandii w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2006, prawo do organizacji konkursu w 2007 otrzymała fińska telewizja Yle.
Oficjalnym sponsorem konkursu został międzynarodowy operator telekomunikacyjny TeliaSonera oraz producent implantów dentystycznych Nobel Biocare. Koszt organizacji konkursu wyniósł telewizję Yleisradio ok. 14 milionów euro, z czego ok. 4 miliony zapewnił fiński rząd.
Za reżyserię koncertów odpowiadał Rami Lindholm z Yle.
Lokalizacja[ | edytuj kod]
Konkurs odbył się w hali Hartwall w Helsinkach, stolicy Finlandii.
Oprócz Helsinek, do organizacji konkursu zgłosiły się jeszcze dwa miasta – Espoo (drugie największe miasto w Finlandii), i Turku.
Losowanie półfinałów[ | edytuj kod]
12 marca 2007 w Finland House odbyło się losowanie kolejności występów podczas półfinału i finału Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas ceremonii po raz pierwszy wprowadzono tzw. dzikie karty, dzięki którym pierwszych pięciu półfinalistów oraz trzem finalistów miało możliwość wyboru numeru startowego podczas koncertu. Z tego prawa skorzystały: Austria, Andora, Słowenia, Turcja, Łotwa (półfinały) i Armenia, Ukraina i Niemcy (finały). Tego samego dnia ustalono także kolejność podawania punktów w finałowej prezentacji głosów.
Kraje uczestniczące[ | edytuj kod]
Powracający artyści[ | edytuj kod]
Podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział kilku artystów, którzy reprezentowali swój kraj w poprzednich latach. Reprezentant Islandii – Eiríkur Hauksson – uczestniczył w konkursach w 1986 (jako członek zespołu ICY) oraz 1991 (jako członek norweskiego zespołu Just 4 Fun). Cypryjska artystka Evridiki dwukrotnie wystąpiła w barwach swojego kraju: w 1992 i 1994, holenderska reprezentantka Edsilia Rombley wystartowała wcześniej w konkursie w 1998, a macedońska wokalistka Karolina Goczewa – w 2002.
Wyniki[ | edytuj kod]
Półfinał[ | edytuj kod]
Legenda:
Kraje, które awansowały do finału Tabela punktacyjna półfinału
Finał[ | edytuj kod]
Legenda:
1 miejsce Tabela punktacyjna finału
Przypisy[ | edytuj kod]
- The Jet Set na Eurowizji - reportaż - YouTube, youtube.com [dostęp 2019-03-15] (ang.).